Közzéteszik a kötelezőt

Hónap végéig kell közzétenniük a biztosítóknak a jövő évi kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjait. A szakma szerint minden eddiginél erősebb verseny várható e területen. Tavaly a szereplők többsége olyan trükköket alkalmazott, amely a pénzügyi felügyelet szerint nem felelt meg a jogszabályoknak.

MNO
2005. 10. 12. 6:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden eddiginél erősebb verseny várható a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás piacán: Haraszti Zsolt, a Netrisk internetes alkuszcég ügyvezetője szerint a tavalyinál várhatóan több, mintegy 300–500 ezer autós dönthet úgy, hogy a jelenlegi helyett másik biztosítónál köti meg a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítását – írja a Világgazdaság, hozzátéve: bár az általuk megkérdezett többi piaci szereplő nem vállalkozott becslésre, abban mindenki egyetért, hogy rekordszámú ügyfél hasonlítja majd össze a díjakat. Az egyes biztosítók árajánlatai között ugyanis akár többszörös különbségek is adódhatnak, így sokat spórolhatunk. Ez azonban ma már gyakorlatilag lehetetlen az internet segítsége nélkül, így ismét kiemelt szerep jut az online alkuszcégeknek vagy a biztosítók saját honlapjainak.

A társaságoknak a hónap végéig kell közzétenniük a jövő évi díjakat, az ügyfelek pedig december 1-jéig mondhatják fel a szerződésüket, és év végéig szerződhetnek az álltaluk választott új biztosítóval. Tavaly novemberben, a váltás időszakában csak a Netrisk internetes alkuszcég 800 ezer egyéni látogatót regisztrált. Haraszti Zsolt elmondta: az ügyfelek 75 százalékánál kínált az akkori biztosítójuknál átlagosan tízezer forinttal olcsóbb díjat valamely másik társaság, a váltók száma azonban jelentősen elmaradt ettől, hiszen míg 2003-ban mintegy 250 ezer ügyfél döntött úgy, hogy másik biztosítóhoz pártol át, tavaly ez a szám csak 220-250 ezer körül alakult, míg egyes előzetes becslések még akár 750 ezerről szóltak. Haraszti szerint fentieknek az volt az oka, hogy a kötelező biztosítást kínáló 12 cég közül kilencet megbüntetett a felügyelet, és ezeknek a hónap közepén újra kellett hirdetni a díjaikat. Ez bizonytalanságot szült az ügyfelek körében, ráadásul emiatt egy-két hétre szűkült le az az időszak, amely alatt felmondhatták korábbi biztosításukat a szerződők.

Tavaly a piaci szereplők többsége olyan trükköket alkalmazott, amely a pénzügyi felügyelet szerint nem felelt meg a jogszabályi rendelkezéseknek. Az Allianz Hungária Biztosítót azért büntette egymillió forintra a PSZÁF, mert csak az új ügyfelekre érvényes tarifát közölte azzal érvelve, hogy a számtalan, akkor bevezetett kedvezmény miatt új termékről van szó. A Generali-Providenciát, a MÁV Általános Biztosító Egyesületet, a Groupamát (akkor még Európát), a Közlekedési Biztosító Egyesületet, az Aegont, a TIR Biztosító Egyesületet és az OTP-Garanciát 800 ezer forintra, az Uniont pedig egymillió forintra bírságolta, mert a kedvezmények figyelembevételével együtt nem lehetett egyértelműen megállapítani az egyedi díjakat. Ilyen „gumitarifákra” az idén nem számítanak a szereplők, már csak azért sem, mert tavaly még eljátszhatták a biztosítók, hogy az ő jogszabály-értelmezésükbe belefértek az így közzétett díjak, azonban a felügyeleti intés után ezzel már nem lehet érvelni. Ráadásul az új díjtarifák meghirdetésének időszakában a felügyelet az idén is fokozott figyelemmel kíséri a gépjármű-felelősségbiztosítással kapcsolatos közzétételeket.

(Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.