Magyarország jelentős mértékben járul hozzá a világban megfigyelhető folyó fizetésimérleg-problémákhoz – derül ki a Morgan Stanley friss tanulmányából. Magyarországgal összemérhető nagyságú gazdaságként csupán Portugália szerepel itt, a többi ország nagyságrenddel nagyobb súlyt képvisel a világban. Mindkét államban közös, hogy jelentős ikerdeficit-problémák figyelhetők meg, vagyis a hatalmas költségvetési hiányt belső forrásokkal nem lehet finanszírozni, így az ország a külfölddel szemben eladósodik. (A Föld országainak teljes deficitjét figyelembe véve: 1. Egyesült Államok, 2. Spanyolország, 3. Nagy-Britannia, 4. Ausztrália, 5. Olaszország, 6. Törökország, 7. Portugália, 8. Franciaország, 9. Mexikó, 10. Magyarország.)
A befektetési bank arra is felhívja a figyelmet, hogy jelenleg rendkívül kedvezőtlen a folyó hiányok és többletek szerkezete a világban. Míg a hiány 70 százaléka az Egyesült Államokban képződik, addig a többletek jobban eloszlanak. Ha az USA egyensúlyi pozíciói javulnának, az zavart okozhatna a pénzpiacokon. Magyar szempontból riasztóbb a másik verzió. A Morgan Stanley arra hívja fel a figyelmet, hogy a legnagyobb finanszírozó országokban, Németországban, Japánban és Kínában esély mutatkozik a belső fogyasztás élénkülésére, amely a finanszírozási képesség visszaeséséhez vezethet. Ez esetben könnyen megfordulhat az a tendencia, amely szerint hatalmas mennyiségű tőke keresi a befektetési lehetőségeket, és bármilyen kockázatot hajlandók elfogadni.
Úgy tűnik, egyelőre ez még távol van, legalábbis a mai pénzpiaci tendenciákat figyelve inkább a kockázatéhség erősödése figyelhető meg. Az elmúlt hetek rossz hírei hatására gyengülő forint magához tért, az árfolyam egy pillanatra még a 250-es szint alá is újra benézett. A tőzsde újabb rekordot döntött, jelentős túljegyzés mellett csökkentek a hozamok az elsődleges állampapírpiacon és a másodlagos piacon is a rövid lejáratokon.
Forrás: Világgazdaság
Több száz ingatlant zúzott le a vihar keleten + videó
