Az október 14-én kezdődő tíznapos Budapesti Őszi Fesztiválra (BŐF) a belépők negyede két héttel a programsorozat előtt már elfogyott – közölték a szervezők. A főként kortárs és fiatal művészeket bemutató rendezvénysorozat idei költségvetése másfélszerese – 182 millió forint – a tavalyi összegnek. Ez főként a Nemzeti Kulturális Alap idei kiemelt dotációjának köszönhető, amely támogatja A jövő művészei – művészek a jövőnek című programot.
A tavalyi siker után ismét megrendezik a nyitott ház akciót, amelynek keretében idén a Zeneakadémia és a Műcsarnok általában a közönség elől zárt tereit lehet majd megtekinteni. Először rendeznek Táncfilm Fesztivált Magyarországon, amelynek az Örökmozgó ad majd helyet. Bemutatják Jeney Zoltán 1987 óta készülő nagyszabású zeneművét, a Halotti szertartást, amelynek első teljes előadását október 22-én tartják a Művészetek Palotájában. Pont: Itt: Most címmel köztéri szoborkiállítás látható majd a Blaha Lujza, a Deák, a Kálvin, a Moszkva és a Szent Gellért téren, az Oktogonon, valamint a Ferenciek terén.
Új helyszínek is debütálnak a fesztiválon, a Ferenciek terén, a metróállomás peronján például az Accord Vonósnégyes tart majd koncertet. A Budapesti Őszi Fesztivál hivatalos találkozóhelye lesz majd az Akku, amely a jövőben talán a főváros egyik kulturális-szellemi központja lehet. A Magyar Elektrotechnikai Múzeum udvarán működött áramátalakító csarnokban ugyanis hamarosan kávézó, étterem, színpad, kis vetítőterem, internetes szoba, élő zene és sokféle program várja a látogatókat. A sokszínű fesztivál idején kipróbálják, van-e igény ilyen helyre és ilyen társadalmi dialógusra, amely itt kialakulhat. A BŐF ideje alatt az Akkuban mindennap lesz egyebek között 13 órától Jó ebédhez szól... címmel délidő zeneakadémistákkal. Este élő zene hallható majd, a sort Juhász Gábor triója nyitja, de fellép a László Attila Quartet is.
A fesztivál egyik szenzációja, hogy Budapestre látogat a legendás berlini Volksbühne. A társulat Frank Castrof rendezésében A Mester és Margarita című darabot mutatja be a Nemzeti Színházban. A Bárkában Hölderlin Empedoklész című drámáját a Maladype – Találkozások Színháza elnevezésű társulat adja majd elő. A lengyel Krzysztof Warlikowski társulata Sarah Kane Megtisztulva című drámájával mutatkozik be a Millenáris Teátrumban. A Trafóban pedig a világhírű belga táncművész, Anne Teresa De Keersmaeker lép fel. Ebben az évben sem marad el a Design Hét, amely érdekes tárlatokat és designtúrákat is kínál.
(Forrás: Népszabadság, Népszava, Világgazdaság, Magyar Rádió)
Farkasriadó Tirolban – elpusztult egy szarvasmarha
