A Fidesz nem foglalkozik a MIÉP és a Jobbik minap bejelentett választási szövetségével – jelentette ki Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. A politikus úgy vélekedett: a magyar sajtó meglepő és kitüntető érdeklődéssel foglalkozik ezzel a kérdéssel, mindannyiszor hozzátéve, hogy ez a formáció a Fidesztől esetleg elvihet szavazatokat. Pokorni Zoltán szerint van egy olyan óhaj a sajtó, a politika egy részében, hogy „hátha ezzel meg lehet osztani a Fidesz alakította, a Fidesz által létrehozott szövetséget.” – Mi úgy ítéljük meg, hogy nem lehet. Ez a szövetség most már két-három éve eléggé jól működik, elég széles ahhoz, hogy a választásokon sikerrel szerepeljen – fűzte hozzá Pokorni Zoltán, aki elmondta: fontosnak tartja az MDF-el való együttmüködést, „de azt is tudomásul veszem, hogyha Dávid Ibolya e tekintetben visszautasító – nem akarjuk magunkat ráerőltetni senkire”.
Magyar Bálint oktatási miniszter a Népszabadság tudósítása szerint tegnap felemelte a szavát a miniszterelnök által meghirdetett új iskolaprogram ellen, és kijelentette, hogy PR-fogásként nem fogja a gyerekeket olyan iskolába kényszeríteni, ami nem jó nekik. A szaktárca vezetője úgy látja, amikor a Fidesz a kis iskolák megtartása mellett kampányol, háttérbe szorítja a gyermekek érdekeit. Pokorni Zoltán ezzel kapcsolatban a műsorban kijelentette: Magyar Bálint „tiszteletreméltó következetességgel csinálja” a Fidesz politikusa által elfogadhatatlannak tartott oktatáspolitikát, és „legalább nem mond mást, mint amit csinál”. Hangsúlyozta: nem ért vele egyet, hogy minden kis iskola rossz lenne, bár kétségtelenül problémát jelent, hogy ezeknek az iskoláknak a felszereltsége, pénzügyi ellátottsága jóval gyengébb, mint a nagyoké. – Egy kis intézmény fajlagosan drágább, mert tanítóra, fűtésre, világításra ott is szükség van, ahol csupán ötven gyerek van – mondta a volt szakminiszter, aki szerint ezeket az intézményeket inkább segíteni kellene, nem pedig „legyalulni, beszántani”. A Fidesz alelnöke elmondta azt is: a Fidesz benyújtott egy törvénytervezetet, ami azt célozza, hogy ne legyen különbség az iskolák közt az egy főre jutó normatív támogatás tekintetében (ismert: a kormány döntése folytán a kis létszámú iskolákba járó tanulók esetében az egy főre jutó normatív támogatás tízezer forinttal kevesebb, mint a nagy iskolák esetében). Pokorni Zoltán a megkülönböztetést erkölcstelennek nevezte, és kijelentette: javaslatuk szerint a tízezer forintos különbözetet a kis iskoláknak is meg kell kapniuk. Hozzátette: törvénytervezetük tartalmazza azt is, hogy azt a kiegészítő támogatást, ami a polgári kormány idején a központi költségvetésből garantálta a kisebb intézmények müködését, jelentősen növeljék. A Fidesz politikusa kitért arra is, hogy a jövő évi költségvetés szerint jövőre megszüntetik a kiegészítő támogatást a háromezer és háromezerötszáz fő közötti településeknél, és a többiek esetében gyakorlatilag nem növelik.
Pokorni Zoltán hangsúlyozta: valóban van probléma a kistelepülési iskoláknál, hiszen az oktatási statisztika húsz éve azt mutatja, hogy azok a gyerekek, akik egy ötven fős iskolában jutnak be a felső tagozatba, szinte soha nem kerülnek főiskolára, egyetemre. Hozzáfűzte: a probléma nem a kis iskolával, hanem a felső tagozattal van. – 2006-tól azt a politikát szeretnénk érvényesíteni, hogy az óvoda és az alsó tagozat maradjon meg, ahol most van – hiszen a tanítói rendszer nem túl költségigényes, és az első négy évben talán nem az a lefontosabb, hogy van-e kakaóbiztos számítógép, hanem jóval nagyobb érték az otthonos, családias környezet, ami a szülőhelyen mégiscsak adott –, a felső tagozatnál azonban nagyon szigorú követelményeket kell érvényesíteni. Ebben egyetértek Magyar Bálinttal, de nem úgy, hogy legyaluljuk az iskolákat, hanem úgy, hogy amelyik intézményről az ellenőrzés során kiderül, hogy a követelményeket nem tudja teljesíteni, annak első körben támogatást nyújtunk, és csak akkor, ha ezután sem történik változás, kell azt csinálni, „amit Magyar Bálint mindenkivel akar” – részletezte Pokorni Zoltán.
Arra az újságírói kérdésre, mi kell ahhoz, hogy a Fidesz nyerjen a választásokon, a Szövetség alelnöke így felelt: nem szabad belemenni kicsinyes politikai adok-kapokba. „Nem szabad elfogadnunk azt az elénk vetett kesztyűt (…). Nem szabad elfogadnunk, hogy a saját javaslataink helyett állandóan vitatkozzunk”. – A Fidesz leteszi az asztalra, hogy mit gondol 2006 utáni Magyarország fejlesztése, fejlődése érdekében, és nemcsak a Fidesz, hanem nagyon sok ember mit gondol és mit javasol. És ha ehhez ragaszkodunk, ha két lábbal a földön állva, a valóságos problémákra keresünk jó megoldásokat és teszünk le az asztalra kézzel fogható javaslatokat, akkor ez a politikai szövetség győzni tud és győzni fog a választásokon – hangsúlyozta az alelnök.
Már csak pár napja van, hogy megnézze a Szépművészeti fantasztikus kiállítását
