Gyurcsány Ferenc továbbra is a múlt vitáit akarja megvívni a Fidesz szerint ahelyett, hogy a holnap kérdéseivel foglalkozna. Révész Máriusz, a párt szóvivője jelezte: ismét rajtakapták Gyurcsányt, hogy nem mondott igazat, ezért most államtitoknak minősülő, pártérdekek szerint összeválogatott dokumentumokkal próbálja menteni a menthetetlent.
A szóvivő hozzátette: a Fidesz ezzel szemben birtokában van annak a levélnek, amelyben Bush elnök köszönetét fejezte ki Orbán Viktornak a terrorizmus elleni küzdelemben nyújtott szilárd támogatásáért és a magyar–amerikai kapcsolatok építésében végzett négyéves munkájáért. Birtokában van annak a levélnek is, amelyben Nancy Brinker volt amerikai nagykövet találkozót kér Orbán Viktortól Laura Bush számára, hogy az amerikai elnök felesége személyesen tolmácsolhassa az Egyesült Államok köszönetét a terrorizmus elleni harcban nyújtott támogatásért. Gyurcsány Ferenc három hét után adjon végre magyarázatot arra, hogy miért tulajdonított az amerikai elnöknek olyan kijelentéseket, amelyeket nem mondott – fűzte hozzá Révész Máriusz.
Élő Norbert MSZP-s képviselő úgy véli, Révész Máriusznak és a Fidesznek kellene bocsánatot kérnie Gyurcsány Ferenctől, mert szerinte olyan mondatokat tulajdonítanak a kormányfőnek, amelyeket sohasem mondott, és ezt az Országgyűlés jegyzőkönyvei is bizonyítják. A politikus közleményében azt írja: tényként kezelhetjük, hogy a Fidesz elnökét nem fogadta George W. Bush, az Egyesült Államok elnöke, és Orbán Viktor miniszterelnöksége idején az ország megbízhatatlan NATO-szövetségesnek számított. Hozzátette: ismételten felszólítják a Fideszt, hogy hagyja abba az „árnyékállam” kiépítését, és ne kényszerítsen köztisztviselőket titkos kormányzati anyagok kiadására.
Révész Máriusz az MSZP közleményére reagálva sajtóközleményében azt írja: Élő Norbert és az MSZP figyelmét bizonyára elkerülték a tények, miszerint Gyurcsány Ferenc több nyilatkozatban egyértelműen utalt arra, hogy Bush elnök neheztelt az Orbán Viktor által vezetett magyar kormányra szeptember 11-e miatt. Gyurcsány Ferenc október 9-én a Vasárnapi Hírekben arra az újságírói kérdésre, hogy tapasztalata szerint Bush elnök számon tartja-e, hogy annak idején a magyar kormány nem megfelelően viselkedett, azt válaszolta: „teljes mértékben. S nem csak az elnök, hanem az egész amerikai kormányzat”. Október 10-én hétfőn a parlamentben a Bush látogatás kapcsán pedig azt nyilatkozta: „arra a kritikára reagál, amely kritikát egyébként nem én fogalmazok meg, hanem az Egyesült Államok.” Kiderült: semmilyen valóságalapjuk sincs az állításoknak, hiszen kiderült, hogy a Bush-Gyurcsány találkozón az amerikai elnök szóba se hozta a Fideszt, csak általánosságban érdeklődött a magyar belpolitikai helyzetről – áll a közleményben.
A külügyminiszter 2005. október 26-i dátummal feloldotta a tárca Jeszenszky Géza 2002-ben készült, 2001–2002. évi jelentésének azt a részét, amelyben a volt washingtoni nagykövet a kétoldalú amerikai–magyar kapcsolatokat értékelte.
A dokumentum szerint az egyes országok által a szeptember 11-i terrortámadásra adott reakciók váltak a kétoldalú kapcsolatok első számú mércéjévé. „Sajnálattal állapítható meg, hogy ebben az átrendeződésben, ebben az új feltételrendszerben Magyarország nem találta meg a helyét kellő gyorsasággal és hatékonysággal” – írta Jeszenszky Géza, utalva a szeptember 11-i terrortámadásra adott magyar válaszok „vegyes jellegére” és a Gripen-döntésre.
Az anyag a szeptember 11-i eseményekre adott magyar válasz pozitív elemeként közli, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elsőként nyilvánította azt a NATO 5. cikkelyébe tartozó támadásnak. Kedvezően fogadták az Egyesült Államokban a magyar társadalom együttérzésének demonstrálását, ugyanakkor a magyar lakosság megnyugtatását, a Magyarországra leselkedő terrorista veszély kizárását amerikai részről már egyfajta elhatárolódásként vették. Kedvezően fogadták az amerikaiak a pénzmosás elleni küzdelemhez szükséges jogszabály-változtatások terén tett magyar lépéseket is, illetve azt, hogy beindult a budapesti ILEA-n a terrorelhárítási képzés, és jó visszhangja volt az afganisztáni újjáépítéshez fölajánlott magyar segélykeretnek is.

Tanulás kamaszoknak: 5 zseniális trükk, amitől maguktól fognak leülni tanulni