Révész: Gyurcsány három hét után adjon végre magyarázatot

A külügyminiszter feloldotta Jeszenszky Géza 2002-ben készült jelentésének azt a részét, amelyben a kétoldalú amerikai–magyar kapcsolatokat értékelte. A Fidesz szerint Gyurcsány a múlt vitáit akarja megvívni ahelyett, hogy a holnap kérdéseivel foglalkozna. Úgy vélik: pártérdekek szerint összeválogatott dokumentumokkal próbálja menteni a menthetetlent.

MNO
2005. 10. 27. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc továbbra is a múlt vitáit akarja megvívni a Fidesz szerint ahelyett, hogy a holnap kérdéseivel foglalkozna. Révész Máriusz, a párt szóvivője jelezte: ismét rajtakapták Gyurcsányt, hogy nem mondott igazat, ezért most államtitoknak minősülő, pártérdekek szerint összeválogatott dokumentumokkal próbálja menteni a menthetetlent.

A szóvivő hozzátette: a Fidesz ezzel szemben birtokában van annak a levélnek, amelyben Bush elnök köszönetét fejezte ki Orbán Viktornak a terrorizmus elleni küzdelemben nyújtott szilárd támogatásáért és a magyar–amerikai kapcsolatok építésében végzett négyéves munkájáért. Birtokában van annak a levélnek is, amelyben Nancy Brinker volt amerikai nagykövet találkozót kér Orbán Viktortól Laura Bush számára, hogy az amerikai elnök felesége személyesen tolmácsolhassa az Egyesült Államok köszönetét a terrorizmus elleni harcban nyújtott támogatásért. Gyurcsány Ferenc három hét után adjon végre magyarázatot arra, hogy miért tulajdonított az amerikai elnöknek olyan kijelentéseket, amelyeket nem mondott – fűzte hozzá Révész Máriusz.

Élő Norbert MSZP-s képviselő úgy véli, Révész Máriusznak és a Fidesznek kellene bocsánatot kérnie Gyurcsány Ferenctől, mert szerinte olyan mondatokat tulajdonítanak a kormányfőnek, amelyeket sohasem mondott, és ezt az Országgyűlés jegyzőkönyvei is bizonyítják. A politikus közleményében azt írja: tényként kezelhetjük, hogy a Fidesz elnökét nem fogadta George W. Bush, az Egyesült Államok elnöke, és Orbán Viktor miniszterelnöksége idején az ország megbízhatatlan NATO-szövetségesnek számított. Hozzátette: ismételten felszólítják a Fideszt, hogy hagyja abba az „árnyékállam” kiépítését, és ne kényszerítsen köztisztviselőket titkos kormányzati anyagok kiadására.

Révész Máriusz az MSZP közleményére reagálva sajtóközleményében azt írja: Élő Norbert és az MSZP figyelmét bizonyára elkerülték a tények, miszerint Gyurcsány Ferenc több nyilatkozatban egyértelműen utalt arra, hogy Bush elnök neheztelt az Orbán Viktor által vezetett magyar kormányra szeptember 11-e miatt. Gyurcsány Ferenc október 9-én a Vasárnapi Hírekben arra az újságírói kérdésre, hogy tapasztalata szerint Bush elnök számon tartja-e, hogy annak idején a magyar kormány nem megfelelően viselkedett, azt válaszolta: „teljes mértékben. S nem csak az elnök, hanem az egész amerikai kormányzat”. Október 10-én hétfőn a parlamentben a Bush látogatás kapcsán pedig azt nyilatkozta: „arra a kritikára reagál, amely kritikát egyébként nem én fogalmazok meg, hanem az Egyesült Államok.” Kiderült: semmilyen valóságalapjuk sincs az állításoknak, hiszen kiderült, hogy a Bush-Gyurcsány találkozón az amerikai elnök szóba se hozta a Fideszt, csak általánosságban érdeklődött a magyar belpolitikai helyzetről – áll a közleményben.

A külügyminiszter 2005. október 26-i dátummal feloldotta a tárca Jeszenszky Géza 2002-ben készült, 2001–2002. évi jelentésének azt a részét, amelyben a volt washingtoni nagykövet a kétoldalú amerikai–magyar kapcsolatokat értékelte.

A dokumentum szerint az egyes országok által a szeptember 11-i terrortámadásra adott reakciók váltak a kétoldalú kapcsolatok első számú mércéjévé. „Sajnálattal állapítható meg, hogy ebben az átrendeződésben, ebben az új feltételrendszerben Magyarország nem találta meg a helyét kellő gyorsasággal és hatékonysággal” – írta Jeszenszky Géza, utalva a szeptember 11-i terrortámadásra adott magyar válaszok „vegyes jellegére” és a Gripen-döntésre.

Az anyag a szeptember 11-i eseményekre adott magyar válasz pozitív elemeként közli, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elsőként nyilvánította azt a NATO 5. cikkelyébe tartozó támadásnak. Kedvezően fogadták az Egyesült Államokban a magyar társadalom együttérzésének demonstrálását, ugyanakkor a magyar lakosság megnyugtatását, a Magyarországra leselkedő terrorista veszély kizárását amerikai részről már egyfajta elhatárolódásként vették. Kedvezően fogadták az amerikaiak a pénzmosás elleni küzdelemhez szükséges jogszabály-változtatások terén tett magyar lépéseket is, illetve azt, hogy beindult a budapesti ILEA-n a terrorelhárítási képzés, és jó visszhangja volt az afganisztáni újjáépítéshez fölajánlott magyar segélykeretnek is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.