Többségében a Fideszt támogatja a balliberális gazdasági elit

A gazdasági elit 48 százaléka szerint az ország gazdasági lejtmenetben van, 30 százalék helyben állásról beszél, 22 százalék pedig sikereket lát. Köreikben a Fidesz előnye továbbra is megmaradt az MSZP előtt: a nagyobbik ellenzéki pártot 33, a szocialistákat 23 százalékuk támogatja, az SZDSZ-t mindössze 3 százalék.

MNO
2005. 10. 06. 7:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vállalatvezetői réteg a mostani gazdasági helyzetet felemásnak értékeli, több a kedvezőtlen tapasztalata, mint a kedvező. A gazdasági elit helyzetértékelése és várakozásai mögött a kormányzati munka ambivalens értékelése és az európai uniós tagságunkkal kapcsolatos, korábbinál kedvezőtlenebb minősítése rejlik. A jövőbe viszont mérsékelt derűlátással tekint a gazdasági elit – írja a Világgzadaság.

Milyen Magyarországot látnak a gazdasági elit tagjai, merre fordulnak? A saját pozícióját 46 százalékuk stagnálónak minősíti, 41 százalékuk lefelé tartó pályán érzi magát, míg 13 százalékuk úgy véli, mostanában felfelé vezet az útja.

Élesebb és megosztottabb a véleményük az ország gazdasági folyamataival kapcsolatban. Relatív többségük – 48 százalékuk – szerint az ország gazdasági lejtmenetben van, 30 százalék helyben állásról beszél, 22 százalék pedig sikereket lát. A jövővel kapcsolatos várakozásaik sokkal pozitívabbak, mint a közelmúlt vagy a jelen értékelése. Nagyjából egynegyedük reméli anyagi helyzete jobbra fordulását, s ennyien feltételezik a visszaesést is, fele részük pedig változatlanságra számít. Az ország következő éveit még ennél is reményteljesebbnek gondolják: 40 százalék szerint a magyar gazdaság felfelé ívelő pályára lép, 31 szerint stagnálás várható, míg 29 százalék szerint hanyatlás indul el. A domináns vélekedések alapján a gazdasági elit fordulópontnak tekinti a mostani hónapokat: az ország hanyatló-stagnáló helyzetből fejlődő-stagnáló pozícióba kerül.

A gazdasági elit helyzetértékelése és várakozásai mögött a kormányzati munka ambivalens értékelése és európai uniós tagságunk rosszabb minősítése rejlik. A kormányfő tevékenységét 50 ponttal minősítik, a gazdasággal foglalkozó tárcák vezetőiét viszont közepesnél gyengébbnek értékelik. A gazdasági, munkaügyi, pénzügyi és mezőgazdasági tárcák első számú vezetői 35–40 pont közötti értékeket kaptak eddigi teljesítményükre. Mindannyian föléje nőttek azonban tárcáiknak, az apparátusok minősítése rendre 4-6 ponttal elmarad a miniszterekétől. A Gyurcsány-kormányban tárca nélküli miniszter foglalkozik az uniós ügyekkel. Vezetője, Baráth Etele tevékenységét valamivel kedvezőbben értékelik, mint minisztertársaiét: ő 44 pontot kapott.

Az Európai Unióval kapcsolatos, a belépés előtti várakozásokat lehűtötte az ott töltött közel másfél esztendő. Hazánkat mérsékelten EU-kompatibilis országnak tartják: egy ötfokú skálán 2,1-es értékkel fejezik ki felkészültségünket. Ez a mutató érzékelhetően csökkent, 2004 elején még 2,5-et jelzett. Negatív irányba billent azóta az uniós csatlakozás mérlege is. A belépés előtti hónapokban a gazdasági elit reményteli állapotban volt, 55 százalékuk előnyökre, 35 százalékuk hátrányokra számított. Most – az első uniós évet értékelve – vegyesnek, ambivalensnek minősítik az eddigi hatásokat. A gazdasági elit tagjainak 46 százaléka látja az előnyöket túlsúlyosnak, és éppen ekkora hányada a hátrányokat a csatlakozás eddigi következményeként.

Ez év első negyedévében a gazdasági elit pártpreferencia-listáján holtverseny volt az MSZP és a Fidesz között (33, illetve 32 százalék), ez április és június között jelentős ellenzéki fölénnyé változott. Akkoriban a fiatal demokraták 39, a szocialisták 18 százalékon álltak. Az elmúlt negyedévben ismét közelített egymáshoz a két párt támogatottsága, de a Fidesz előnye továbbra is megmaradt az MSZP előtt. A fiatal demokratákat jelenleg a gazdasági elit 33, a szocialistákat 23 százaléka támogatja. A két párt kimagaslik a gazdasági elit által preferált pártok közül, rajtuk kívül még az SZDSZ-nek vannak – bár egyre fogyatkozó arányban – szimpatizánsai.

A szabad demokratáknak az év első negyedében 7, később 5 százaléknyi támogatója volt, jelenleg pedig mindöszsze 3 százalék. Az adatok változékonysága azt is mutatja, hogy az ideológiai kötődéseket felülírják a politikai erőknek tulajdonított gazdasági döntések. A vállalatvezetői réteg tagjai közül ugyanis többen vallják magukat baloldalinak, mint jobboldalinak (51, illetve 41 százalék). Liberálisnak 61, konzervatívnak 20 százalék tekinti magát. Politikai orientációk alapján tehát az MSZP-nek s nem a Fidesznek kellene élen állnia a gazdasági elit preferencialistáján.

Továbbra is megfigyelhető azonban a két éve először regisztrált jellegzetesség, miszerint egy dominánsan baloldali és többségében liberális társadalmi csoportban jelenleg elsőbbséget élvez egy jobboldali és konzervatív párt. De nem azért áll jól a Fidesz, mert jobboldali és konzervatív, hanem azért, mert gazdasági törekvéseiket valamivel jobbnak minősítik, mint a kormányét. S még inkább azért, mert inkább az ellenzék jövő évi győzelmét várják, s pragmatikus érdekeik a Fidesz felé vitték őket. Az ősszel azonban ellentétes tendenciák kezdődtek, szűkült a támogatottság ollója, és a feltételezett nyertes kiléte is kétesélyessé vált. Feltámadóban vannak az MSZP esélyei a gazdasági elitben, újra izgalmas lehet a verseny.

Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.