ABOSZ: Törvénysértő gyógyszerreklám a Magyar Televízióban

Az Egészségügyi Minisztérium madárinfluenzával kapcsolatos televíziós közleményében törvénysértő módon megjelenítették az egyik nagy nemzetközi gyógyszergyár erre a célra egyébként is vitatott hatású termékét a Magyar Televízió Híradó című műsorában – áll az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetségének (ABOSZ) közleményében.

MNO
2005. 11. 02. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pós Péter, az ABOSZ elnöke kiemelte, hogy miközben bemutatták a tárca ingyenes madárinfluenza vonalát, a képernyőn jól olvasható feliratokat biztosító méretben jelenítették meg az egyik nagy nemzetközi gyógyszergyár termékét, közben megemlítve a megnövelt oltóanyaggyártást, vakcina-tárolást. A szervezet elnöke úgy véli, a gyógyszer ilyen megjelenítése legalább három jogszabályt sért, így a gazdasági reklámtevékenységről szóló 1997. évi LVIII. törvény 9. paragrafusának, azon belül különösen az (1) és (4) bekezdésnek az előírásait, illetve az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek reklámozásáról és ismertetéséről szóló 64/2003. (X. 31.) ESzCsM rendelet 1. § (1), (2) és (3) bekezdésében és a 2. paragrafus (1) bekezdésében előírtakat, valamint az 1996. évi I. törvény (médiatörvény) 13. paragrafus (1) bekezdésében foglaltakat.

Az ABOSZ elnöke felteszi a kérdést: lesznek-e következményei az ügynek a történtekért felelős Magyar Televízióban és az Egészségügyi Minisztériumban, és megvizsgálják-e azt is, hogy esetleg a gyógyszer gyártói vagy forgalmazói köréből kinek, kiknek a kezdeményezésére, ténylegesen kik követték el a jogszabálysértést. Pós úgy véli: Magyarországon nem jellemző, hogy a törvénysértő reklámok után az elkövetőket terhelő következményekkel járó, személyi felelősséget megállapítanának, inkább az jellemző, hogy komoly egyéni vagy csoportérdekű hasznokat lehet bezsebelni a nagyobb közösség, leginkább a teljes társadalom kárára.

A képernyőn bemutatott gyógyszert nem a madárinfluenza ellen fejlesztették ki, és még a szenzációhajhász, egymásnak durván ellentmondó sajtóhírekből is megállapítható, hogy a szer nem gyógyít vírusos megbetegedéseket, nem is vakcina, nem immunizál, de ha előzetes védekezésre folyamatosan szedik, csökkentheti a tüneteket, így gyorsítja a betegség lezajlását – áll a közleményben, mely hozzáteszi, hogy remek üzlet tehát azt sugallni, hogy eredményes eszköz lehet majd a ma még nem is létező, emberről emberre terjedő madárinfluenza ellen is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.