A jogászok a legelégedetlenebbek egyetemükkel a szakterületeket összehasonlítva – derül ki egy országos, hétezer főiskolai és ötezer egyetemi hallgató megkérdezésével készült felmérésből. A kutatók a képzés színvonalát vizsgáló kérdéseket kiegészítették a diplomák piacképességéről alkotott véleményekkel is. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karát saját hallgatóinak döntő többsége az átlagnál jobb vagy sokkal jobb intézménynek tartja. Jó még a szegedi és a pécsi egyetem értékelése is, ám a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Debreceni Egyetem és a Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói már jóval pesszimistábbak, főleg a diplomájuk hazai, illetve külföldi piacképességét illetően.
A hallgatók az egyetemükön szerezhető diplomáról az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán vannak a legkedvezőbb véleménnyel. A tanulmányok nehézségi fokát a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán tartják a legmagasabbnak a diákok. A hallgatók szerint ebbe az intézménybe könnyebb bekerülni, mint sikeresen lediplomázni. A PPKE BTK mellett a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán is hasonlóan elégedettek a diákok, akik szerint a megszerzett diploma elismertnek számít a szakterületen. A Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarait a hallgatók a szakterület átlagos nehézségű és elismertségű intézményei közé sorolják.
A természettudományi karok közül a hallgatók a szegedi egyetemen a legelégedettebbek, és a diploma értékét is jónak tartják. A diákok szerint az ELTE hasonló karára viszonylag könnyebb volt bekerülni, ám a képzés során komoly követelményeket kell teljesíteniük az ott tanulóknak.
A műszaki egyetemi karok általában kedvező jellemzést kaptak a hallgatóktól. A diákok többsége szerint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem műszaki karaira az átlagosnál nehezebb a bekerülés, és a tanulmányi követelmények teljesítése is sokkal nehezebb, mint más intézményekben. A BME-n szerzett diplomát hazai, illetve nemzetközi elismertségét is nagyra értékelik a diákok. Az intézmények által kibocsátott diploma értékét Miskolcon és Veszprémben is nagyon jónak tartják a hasonló képzést nyújtó intézményekhez képest.
Az orvostudományi egyetemek értékelésében kis különbségek vannak. A diákok az átlagosnál nehezebbnek ítélik meg az intézményekbe való bejutást, illetve az ott folyó képzést, illetve az egyetem által kibocsátott diploma munkaerő-piaci értékét is jobbnak tartják a többi intézményénél.
A közgazdaságtudományi intézmények között Budapesti Corvinus Egyetem és a BME Gazdaságtudományi Kara kapta a legjobb értékelést. Előbbi egyetemre a hallgatók véleménye szerint sokkal nehezebb bekerülni, mint a legtöbb, hasonló képzést nyújtó egyetemre. A BME által kiadott diploma külföldi versenyképességét is kiemelkedően jónak tartják a szakterület többi felsőoktatási intézményéhez képest a diákok.
(Forrás: Világgazddaság, tozsdeforum.hu)
Szijjártó Péter: Ismét berendeltük Ukrajna nagykövetét
