A populizmus mumusa

Mind Gyurcsány Ferencet, mind Orbán Viktort hiteltelen politikusként ábrázolja a Neue Zürcher Zeitung. A cikk írója szerint az euróövezetbe történő belépéshez a leendő magyar kormánynak – függetlenül attól, hogy az MSZP vagy a Fidesz vezeti azt – rendkívül komoly reformlépésekre lesz szüksége.

2005. 12. 23. 20:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyarországon „egyre inkább teret hódító populizmussal” foglalkozik cikkében a Neue Zürcher Zeitung. A konzervatív svájci napilap prágai tudósítója, Ulrich Schmid Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kijelentéseit idézi az euró 2010-es bevezetésével, a költségvetési reformok szükségességével kapcsolatban. Schmid megjegyzi: amikor a kormányfő Medgyessy Pétertől átvette hivatalát, kemény és szakszerű, pénzügyileg felelősségteljes reformpolitikát ígért, ám a valóság egészen másként néz ki. A multimilliomos kormányfő az égetően szükséges strukturális reformokról egyszerűen megfeledkezett, és a népszerű szociális juttatásokra koncentrált, méghozzá igencsak elgondolkodtató mértékben. Ez év végéig a GDP-hez mért költségvetési hiány elérheti a 7 százalékot, ami Európában példátlan eladósodási mérték – hívja fel a figyelmet a Neue Zürcher Zeitung.

A cikk írója hangsúlyozza továbbá, hogy az euróövezetbe történő belépéshez a leendő kormánynak – függetlenül attól, hogy az MSZP vagy a Fidesz vezeti azt – rendkívül komoly reformlépések megtételére lesz szüksége. Hogy miért lenne az új Gyurcsány hitelesebb, mint a régi, az aligha érthető meg – jegyzi meg. Könnyen lehet, hogy számos polgár tavasszal egészen könnyű szívvel fog az „ex-kommunista Gyurcsányra” szavazni, mert tudja, hogy az amúgy rémisztően hangzó takarékossági felhívásait nem kell feltétlenül komolyan venni. Ez egy kétséges következményű újdonság lenne: bizonyított megbízhatatlanság, mint választási érv – írja a lap.

A prágai tudósító szerint azonban az ellenzék sem mutatkozik sokkal hitelesebbnek. Orbán Viktor szintén gyakran beszél reformokról, de ha a részletekről kérdezik, igen homályos marad – jegyzi meg Schmid, aki úgy fogalmaz: „a magát hazafiasnak prezentáló, lényegében azonban majdnem szocialista paternalizmusában” a Fidesz elnöke egyértelműen a Kaczynski testvérek politikája felé orientálódik, akik Lengyelországban rendkívüli sikert arattak. A cikk írója szerint az a kevés konkrétum, amit Orbánból „ki lehet csalni”, az bosszantóan nacionalista, protekcionista alaphangú. A svájci újságíró ide sorolja a Fidesz által ígért családtámogatást, illetve az áram árának csökkentését, valamint azt, hogy „ellenzi az állami vállalatok külföldieknek történő eladását”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.