Éger István: Sötét új esztendő vár az egészségügyre

Sötétnek látja az egészségügyi intézmények jövő évi gazdálkodását a Magyar Orvosi Kamara elnöke, mert az nem tartalmazza a megnövekedett működési költségek fedezetét. Az OEP főigazgatója, Kiss József pedig úgy véli: megfelelő finanszírozási technikák szükségesek ahhoz, hogy a betegellátás színvonala ne sérüljön.

MNO
2005. 12. 22. 8:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétfőn elfogadott költségvetés szerint az egészségbiztosító jövőre 1535,9 milliárd forintból gazdálkodhat, a tervezett hiány 31,8 milliárd – mondja a Világgazdaság szerint Kiss József, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója. A minisztérium költségvetési fejezetében pedig 10,56 milliárdot hagytak jóvá. A munkáltatók által fizetendő egészségügyi hozzájárulás csökkentése miatt már az idén 60 milliárd forint körüli összeggel csökkent az egészségbiztosítási alap költségvetése, az pedig, hogy jövő novemberben megszüntetik ezt a közterhet, összességében 140 milliárdos kiesést jelent. Számolni kell az áfa ötszázalékos csökkenésével, ám ennek kedvező hatása is lesz a kórházi beszerzésekre. A főigazgató jelentősnek tartja, hogy a nyugdíjasok és a magukat biztosítani nem tudók után a központi költségvetés 304 milliárd forintot utal át az egészségbiztosítónak. Ennek elsősorban azért van jelentősége, mert megalapozza a biztosítási elvet, hogy mindenki után fizessenek járulékot.

A főigazgató úgy fogalmazott: korlátozott pénzügyi keretek mellett megfelelő finanszírozási technikák szükségesek ahhoz, hogy a betegellátás színvonala ne sérüljön. A költséghatékony gazdálkodás egyik kitörési pontja a járóbeteg-szakellátás fejlesztése annak érdekében, hogy a szakmailag engedélyezett beavatkozásokat kórház helyett ambulánsan végezzék el. S mivel a tb-díjazás mindkét esetben egyforma, a kórház érdeke az, hogy fölöslegesen ne fektesse be a betegeket. A főigazgató kiemelte az onkológiai betegellátásban történt változást. E szerint az onkológus szakma által kijelölt intézmények láthatják csak el a betegeket. A költségek fedezetét az e célra akkreditált intézmények az orvosi szakma által végzett ellátás alapján kapják a tb-től.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint az egészségügy issza meg a levét annak, hogy a kormány nem készített választási költségvetést. A Magyar Orvosi Kamara elnöke sötétnek látja az egészségügyi intézmények jövő évi gazdálkodását, mert az nem tartalmazza a megnövekedett működési költségek fedezetét. Ám azt biztatónak tartja, hogy kormánypárti és ellenzéki egészségpolitikusok körében felmerült a bázis alapú költségvetés-tervezés, ennek köszönhetően valóban a szükségleteknek megfelelő kapacitásokat tartják majd fönn a kórházak. A jelenlegi finanszírozási rendszerben a rendelkezésre álló pénzhez igazítják a feladatokat és nem fordítva, ennek végül a beteg a vesztese.

Ám Schvarcz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke nem látja drámainak a betegellátást jövőjét. Úgy tartja: ha megvalósul a kormány által elfogadott 21 lépéses program, érzékelhető javulás lesz az ágazatban. Szerinte ennek alapja, hogy ne csak az egészségbiztosítási alap kiadásai, hanem a bevételei is átláthatóvá váljanak. Ennek feltétele, hogy mindenki fizessen járulékot, a rászorultak után pedig az állam fizessen. Az elnök ugyan elismeri, hogy feszített lesz a jövő évi költségvetés, de a kórházi és a járóbeteg-szakellátási kassza összevonásától a gyógyintézmények racionálisabb gazdálkodására számít. Szerinte ahhoz, hogy a kórház helyett ambulánsan lássák el a betegeket, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak az ezt ösztönző érdekeltségi rendszert kell bevezetnie. Persze nem hagyható figyelmen kívül a betegek szociális helyzete, ugyanis csak akkor lehet 24 órán belül hazaengedni a betegeket, ha ehhez megfele-lőek az otthoni körülményeik – írja a vg.hu.

A jövő évi költségvetés nem teszi lehetővé az orvosi keresetek számottevő növelését. Pedig a méltatlanul alacsony fizetések és a helyenként rossz munkafeltételek miatt már most is egyre több orvos hagyja el a pályát, az itt maradók tetemes hányada pedig már túl van a nyugdíjkorhatáron vagy megközelíti azt. Az Egészségügyi Minisztérium felmérése szerint több mint másfél végzős évfolyam létszámával megegyező az orvoshiány, ez 7-10 nagy szakrendelő orvoskara. Ezen úgy próbálnak segíteni, hogy a 2004. évi 740 fős keretszámot ebben az évfolyamban 900-ra emelték, s jövőre további 66-tal bővül a felveendők köre. Ám mint azt Éger István, a MOK elnöke mondja: a rövid távú kilátások nem kecsegtetők, ezt jelzi, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás óta 1026 orvos kért külföldi munkavállalásához igazolást, okként a magasabb béreket jelölték meg. Az orvoshiány nem csupán a betegellátás rovására megy, de komoly gazdasági veszteség is, hiszen becslések szerint az orvosok alapképzése 12-14 millió forint, s további 6-8 millióba kerül a szakorvossá válás.
Schvarcz Tibor azonban tartalékot lát az egészségügyi intézményekből elvándoroltak körében. Azt reméli, hogy az ágazat háttériparában dolgozó doktorokat – a jövedelmek rendezésével és a munkakörülmények javításával – vissza lehetne csábítani a kórházakba – olvasható a vg.hu-n.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.