Die Presse (diepresse.com)
A Budapest Airport magánosításának néhány, „gyanús” részletét feszegeti a konzervatív osztrák napilapban Peter Martos A budapesti brit repülőtér című írásában. Mint a szerző az alcímben megjegyzi: Blair látogatása segíthette a döntést. Formailag még versenyben vannak a repülőtérért a német konkurensek is, de sem a frankfurti Fraport sem a Hochtief építőipari konszern (az athéni, düsseldorfi és hamburgi repülőtér üzemeltetője) nem rendelkezik valós eséllyel.
A szakmán belül azt találgatják, hogy miért voltak hajlandóak a britek jelentősen felemelni az ajánlatukat. 464,5 milliárd forintot (1,83 milliárd euró) hajlandóak adni a repülőtér 75 százalékáért mínusz egy szavazatért, s az üzemeltetés 75 éves bérletéért. Az őszi licit során – melyet később érvénytelennek nyilvánítottak – a legmagasabb ajánlat 390 milliárd forinttal a Hochtieftől érkezett. Mely a Magyar Hírlap szerint ezúttal is a legjobb ajánlatot tette, főként ha a foglalkoztatási ígéretet is figyelembe veszik. Ezt a szempontot az ÁPV azért értékeli olyan magasra, mert a szakszervezetek üzemi tanácsa minden eszközzel – büntető feljelentésekkel is – tiltakozott az eladás ellen.
Úgy tűnik, hogy a brit BAA is ígéretet tett a foglalkoztatási tervének javítására, mert amúgy is szükségük van mindenkire, hogy megvalósíthassák az ígért 100 milliárd forintos befektetéseiket. A britek eredetileg 20 százalékkal csökkenteni kívánták a foglalkoztatottak számát, ekkorára becsülték a túlfoglalkoztatás arányát. Akkor kívántak csak új munkatársakat alkalmazni, ha a növekedés azt megengedi.
Ebben feltételezhetően nem lesz hiány, a budapesti repülőtér számít Kelet-Európa (?) leggyorsabban növekvő légi csomópontjának. Október végéig Ferihegyen közel hétmillió utast számoltak, ami a 2004-es adatokhoz képest 27 százalékos növekedést jelent. Szakértők szerint a térség fontos légi útkereszteződése lesz a régióban – kemény konkurenciaharcban a bécsi repülőtérrel.
Egyes megfigyelők a BAA nyomulását a brit miniszterelnök budapesti látogatásával hozzák kapcsolatba. Híresztelések szerint egy csereüzlet történt: a BAA megemeli az ajánlatát, de nem kell mindenben megfelelnie a kiírásoknak. Más források szerint a befektetéseknél általában előnyben részesítik a brit pályázókat. De a megállapodás bírálói arra a tényre utalnak, hogy a britek hónapokig kérették magukat, míg felemelték az ajánlatukat – s a Blair látogatása után azonnal módosították eredeti ígérvényüket. A politikai spekulációk „koronatanújaként” nem csekélyebb személyt, mint a BAA elnökét, Mike Clasper említik. Ő nem sokkal korábban annak a reményének adott hangot, hogy Ferihegy privatizációja „a leendő magyar kormány számára is elfogadható” lesz. Ezzel arra a tényre utalt, hogy Ferihegy privatizációra történő meghirdetését a korábbi miniszterelnök, Orbán Viktor pártja keményen támadta.
die tageszeitung (taz.de)
„Számomra ez az Izrael szeretet, mely kéz a kézben jár a muzulmánok megvetésével, igen gyanús. A közelmúltban egy ortodox barátommal Berlin utcáit jártam, s egészen új zsidó könyvesboltok és kóser élelmiszer üzletek előtt haladtunk el . Valami visszataszítóvá teszi ezt a judeophiliát Németországban” – nyilatkozta a radikális baloldali berlini lapban az izraeli író, Jitzhak Laor. A cikk címe „A zsidóbarátságotok visszataszító”. Mint mondta: „Gyakran azt kérdezem magamtól, hogy ez a kényszeres multikulturalizmus a zsidókkal szemben, nem néhány mulasztás elleplezésére szolgál a másik oldalon? Miért van az, kérdezem továbbá, hogy a muzulmán ellenes hecckampányok közepette senki sem állt fel a németországi zsidó közösségből és nem mondta azt: Itt valami nincs rendben.”
<{>Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Anika Zeller Che Guevara él – Transznyisztriában című írásában foglalkozik egy még létező Sztálinista múzeummal, amely vezérei bűnügyeit forradalmi romantikával kívánja elfedni. Tovább dúl a látszatháború a pszeudo-államban, Transznyisztriában: Egy vonalas ifjúsági szervezet – a Proryv – heves ütésváltásokat produkál a helyi EBESZ misszióval. Az áttörés nevű szervezetbe tömörült ifjú sztálinisták célja: a Moldáviai Köztársaságtól való függetlenség. Példaképük Che Guevara.
Nem véletlen, hogy a „nap színe” a Proryv nevű ifjúsági mozgalom szimbóluma. Sárga zászlók és sárga nyakkendők alatt masíroznak a transznyisztriai főváros utcáin.
Transznyisztria egy pszeudo-állam, melyet a világ egyetlen országa sem ismer el. Hivatalosan a keskeny földcsík a Moldáviai Köztársaság része. Nem hivatalosan itt az állami struktúrák olyannyira megerősödtek, hogy majdnem mindennel rendelkeznek ami az önállósághoz szükséges. Saját valuta, saját zászló, saját bélyegek – s természetesen a kötelező sarló és kalapács. Nem véletlenül hívják a térséget „A Szovjetunió múzeumának”.
A Proryv főhadiszállása az október 25-e utcában található, mellette a Legfelsőbb Szovjet, jobbra a Népképviselők Tanácsa. Nem véletlenül fekszik földrajzi értelemben is a szervezet a hatalom középpontjában. Az új ifjúsági szervezet töretlenül áll az elnök Igor Szmirnov mögött, aki a rezsimjét többek között a fegyver, a cigaretta, az olaj és az alkohol csempészetből tartja fenn. A mozgalom ikonjává nem mást tettek meg, mint Che Guevarat. Fekete sziluettje zászlóikon megtalálható. Az ifjúsági szervezet lapja harsányan kiálltja: „Che Guevara él!”. Ő az új „főiskola” névadója is, melynek a Proryv az egyik alapítója. Az iskola az ország leendő elitjének káderképzője kell, hogy legyen. Az egyetemi tanulmányaikkal párhuzamosan a fiataloknak itt „politikát és információtechnológiát” kell itt elsajátítaniuk. Miként szervezek egy tüntetést? Hogyan tartok beszédet? Hogyan írjak egy röplapot?
Az iskola megalapítója Dmitrij Szoin. Ő a Proryv mögött álló stratéga. A moldáviai újságok Szoint csak egyszerűen „gyilkosnak” titulálják. Legalább két ember halála szárad a lelkén. Az Interpol is keresi ezért. Szoin felülről érkezett, pontosabban: a transznyisztriai biztonsági szolgálattól. Éppen úgy, mint a Szmirnov elnök adminisztrációja ő is hatalmas mennyiségű rubelt pumpál a vonalas ifjúsági szervezetbe. „Félnek, hogy a fiatalok megszöknek tőlük”, vélekedik Gottfried Hanne, a moldáviai EBESZ misszió helyettes vezetője.
Szijjártó Péter: A háborúpártiak végső támadást indítottak az új realitás ellen