Karácsony külföldön

Ahány ház, annyi szokás – és ahány ország, annyiféle karácsonyi hagyomány. Nemcsak az ajándékozás, az étkezés és a családi programok alakulnak más-más szokások mentén, de még az ünneplés napja is országonként változik. Egy azonban mindenütt közös: az ünnep családi, meghitt, szeretetteljes jellege.

MNO
2005. 12. 25. 23:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angliában már októberben megkezdődik a karácsonyi készülődés: a bejárati ajtókat és az ablakokat fenyőággal, gyertyával, dióval, mogyoróval dekorálják, és feldíszített fenyőfát állítanak a szobába. November elején karácsonyi pompába öltöznek az utcák, és december elején feltűnnek a Télapók. (A Mikulást egyébként az angolok nem ünneplik.) A gyerekek december 24-én este kikötik hosszú, piros gyapjú zoknijukat a kandalló fölé, mert a karácsony éjjelén Santa Claus – a mi Mikulásunk rokona – a kéményen át a kandallóba ereszkedik, hogy megtöltse ajándékkal. A protestáns angolszász karácsonyból hiányzik a Szenteste; a karácsony ünnepe a Christmas Day-jel – december 25-ével – kezdődik. Az angolok december 25-én mennek templomba, utána bontják ki az ajándékokat. Ezt követi az ünnepi ebéd, amelynek fénypontja az ízletes, fűszeres karácsonyi puding. A házilag készített karácsonyi édességbe többek közt szerencsepénzt rejtenek. Aki megtalálja, a babona szerint szerencsés esztendőre számíthat.

Az Egyesült Államokban elhalványítja a karácsonyt a november végi hálaadásnap, ez a jellegzetesen amerikai ünnep. Azokra emlékeznek ilyenkor, akik zarándokként érkeztek Új- Angliába 1620 novemberében. Ezen a napon összegyűlnek a családok, az asztalra sült pulyka kerül. A következő hét péntekén megkezdődik a karácsonyi vásár; a családi házak karácsonyi ruhát öltenek, a kertekben álló fenyőfákat is lámpafüzérekkel díszítik. A családok összegyűlnek, és közösen töltik el a szentestét.

Finnországban a karácsonyesti otthoni gyertyagyújtást megelőzi a szaunázás, majd szűkebb családi körben hallgatják a Bibliából felolvasott karácsonyi evangéliumot. Ahol kisebb gyermekek vannak, ott a Mikulás osztja az ajándékokat. A karácsonyesti étkezés hosszabb időn át külön asztalon maradó fogásai: általában sonka, ritkábban pulykasült; többféle sütoformában sütött étel: krumpli, sárga- és karórépa, májpástétom, szilvaleves, egy szem mandulát tartalmazó rizskása (úgy tartják, a mandula elfogyasztója a következő évben megházasodik). Karácsony másnapján a külön élő családtagok találkoznak egymással.

Franciaországban nem divat a karácsonyfa-állítás – egyedül Elzászban tartják ezt a szokást, más területeken fagyöngyágakkal díszítik fel a lakást. A nagyszoba egyik sarkába kerül a karácsonyi jászol. Ezt általában a gyerekek építik. A Szenteste Franciaországban is családi ünnep; az asztalokon osztriga és kagylótál, többféle szárnyas – főleg pulyka – és az elmaradhatatlan „fatörzs”, a fahasábot formázó, mélyhűtött csokoládétorta. Az éjféli mise nemcsak vallási, hanem társadalmi esemény is: a templom előtti téren Jézus születésének történetét adják elő.

Németországban a karácsonyhoz rengeteg népi és vallásos hagyomány kötődik. Sok vidéken járnak rorátéra, és fennmaradt a betlehemezés szokása is. Szentestére mindenütt karácsonyfát állítanak, és a családok ajándékokkal kedveskednek egymásnak. A karácsonyi menü fő étele a libasült. A kávézáshoz elengedhetetlen a püspökkenyér, a saját sütésű karácsonyi aprósütemény. A karácsonyi ajándékokat nem a Jézuska hozza német gyerekeknek, hanem a Mikulásra emlékeztető Télapó, a Weinachtmann.

Olaszországban a karácsonyfát már december 8-ától díszítik. Emiatt nemigen használatos az adventi koszorú. Nagyon népszerű viszont a betlehemi jászol készítése, nemcsak a templomokban, de az otthonokban is. Az ajándékokat vidékenként eltérően Szent Lúcia, a Télapó (Babbo Natale), illetve a Befana (Vízkereszt napján érkező, csúf, de jóindulatú boszorkány) hozza. Korábban vidéken használatos volt a mi betlehemezésünkhöz hasonló népszokás.

A sok nemzetiségű Oroszországban szilveszter estéje a fenyőfadíszítés ideje. Az óév búcsúztatóján lepi meg a Télapó – Gyed Maroz – ajándékokkal a gyereket. Az ünnepi terített asztalról nem hiányozhat a vörös és a fekete kaviár, a különböző füstölt és sózót halak kavalkádja, valamint a kocsonya. A katolikus Litvániában hatalmas tömegek mennek el az éjféli misére. Észtország templomaiban a gyülekezet apraja-nagyja közösen díszíti fel az ünnepi fát.

A svéd karácsony már december 13-án, Luca napján elkezdődik. Az ünnep fénypontja Svédországban is a karácsonyeste. Ilyenkor a halak, pástétomok, különböző káposztaételek mellett sült sonkát fogyasztanak mustárral. Szintén mustármártással kínálják a svéd karácsonyi halkülönlegességet, a lutfisket.

(Forrás: hunnia.net, sopron.hu, digilander.libero.it)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.