Kétmilliárd forintos támogatást, továbbá kétmilliárdnyi kedvezményes hitelt biztosít az állam az Omninvest Kft. számára, mely a madárinfluenza elleni oltóanyagot gyártja. A pénzt a cég gyártókapacitásának növelésére fordítja, mivel a meglévő csak arra elég, hogy a hazai lakosság elleni védelmet biztosítsa, miközben több ország is jelezte már, hogy érdeklődik a Magyaroszágon fejlesztett vakcina iránt.
A madarakra veszélyes H5N1-vírus elleni oltóanyagból november végéig húszmillió adagra érkezett elvi megrendelés, ennek árbevétele százmilliárd forint. A nem kis mértékű állami támogatás ugyanakkor nem teljesen önzetlen annak ismeretében, hogy a jelenlegi feltételek mellett az államnak a vakcina értékesítéséből származó bevételből akár tíz százalék is juthat. A terméknek azonban még nincs forgalomba hozatali engedélye, s a gyártókapacitás bővítése is időigényes. Továbbá még azt is ki kell módolni, milyen feltételrendszerben kerülhetnek az állami milliárdok a humánvírus-vakcinák előállatására kizárólagos engedéllyel rendelkező Omninvest Kft.-hez. Az uniós szabályok ugyanis tiltják, hogy az állam versenyeztetés nélkül ekkora közvetlen támogatást adjon egy magáncégnek. (Az Omninvest Kft. több mint 90 százalékos tulajdonosa a Cipruson bejegyzett Sumpter Pharmaceuticals Ltd., a kisebbségi rész pedig egy magyar magánbefektető tulajdonában van.) A Népszabadság szerette volna megkérdezni az Omninvest képviselőit, hogy az elnyert támogatásból mikor kezdődhet meg a kapacitás bővítése, valamint hogy a haszonból milyen formában juttatnak vissza az államnak, a cég azonban ünnepek alatt nem működik.
Az ugyanakkor továbbra sem tiszta, hogy a gyártó, a vakcinát fejlesztő állami cég, valamint az alapvírust biztosító az Egészségügyi Világszervezet (WHO) milyen arányban tulajdonosa a készítménynek.
Bujdosó László országos tiszti főorvos korábban két lehetőséget vázolt fel ezzel kapcsolatban: vagy egy összegben fizetünk az Egészségügyi Világszervezetnek az átadott vírustörzsért, vagy minden Magyarországon előállított, de külföldre értékesített vakcina árából származó bevétel után részesedést adunk nekik. A tiszti főorvos október végén azt is közölte, hogy előkészítés alatt van az a szerződés is, amely a bevételek megoszlását tisztázná az állam nevében eljáró tiszti főorvosi hivatal és a magáncég között.
(Népszabadság, MNO)
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak