Pártpreferenciák: 7 százalékos előnnyel vezet a Fidesz

A pártpreferenciákkal rendelkezők között hét százalékkal magasabb a Fidesz-szimpatizánsok aránya az MSZP támogatóihoz képest – derül ki a Magyar Gallup Intézet legfrissebb, decemberi felméréséből. Az MSZP szimpatizánsainak aránya nem változott – megegyezik az előző hónapban mért 24 százalékkal.

MNO
2005. 12. 20. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pártpreferenciákkal rendelkezők körének bővülésével párhuzamosan a Fidesz támogatóinak aránya ebben a hónapban is újabb két százalékkal lett magasabb – derül ki a Magyar Gallup Intézet legfrissebb, decemberi felméréséből. A Fidesz 31 százalékos támogatottsága a teljes népességen belül azt jelenti, hogy – az ugyanebben a kategóriában 24 százalékos támogatottsággal rendelkező MSZP-vel szemben – 7 százalékos előnyre tett szert a legerősebb ellenzéki párt.

Az MSZP szimpatizánsainak aránya nem változott – megegyezik az előző hónapban mért, szintén 24 százalékos aránnyal.

Az SZDSZ híveinek aránya a teljes népességen belül három, az MDF támogatottsága pedig két százalék. A parlamenten kívüli pártok közül ebben a hónapban a Munkáspárt 1 százalékkal, a Harmadik Út (Jobbik-MIÉP) és a Centrum Párt is 1-1 százalékos támogatottsággal rendelkezett.

Inkább mennének szavazni a Fidesz-szimpatizánsok

Ha csak a határozott pártpreferenciával rendelkezők közötti arányokat vizsgáljuk, akkor itt a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben nőtt és most 11 százalékos. Az SZDSZ ebben a hónapban is elérte az öt százalékot, az MDF három, míg a Harmadik Út (Jobbik-MIÉP) két százalékot ért el.

A választáson való részvételüket biztosra ígérők aránya ebben a hónapban elérte az 52 százalékot. Ezen belül 15 százalék még nem rendelkezik pártpreferenciával.

Megfordult a két nagy párt szimpatizánsai között a biztos választási részvételt ígérők aránya; az MSZP támogatóinak a 68, a Fidesz potenciális szavazóinak pedig 75 százaléka mondta, hogy biztos elmenne választani. Ez a különbség tükröződik abban, hogy ebben a körben megnőtt a Fidesz előnye. A szavazási hajlandóság a kampány korai szakaszában természetesen nagyon képlékeny.

Ha választáson való részvételt biztosra ígérőket korcsoportok szerint vizsgáljuk, nem találunk különbséget. A 40 év alattiak és a 60 év felettiek egyaránt 51, a középkorúaknak az 53 százaléka mondja biztosra a részvételét.

A negyven év alattiak körében az MSZP csak 17 százalékos támogatottsággal rendelkezik, a Fidesz 40 százalékával szemben. A középső korosztályban csak 30:26 arányban vezet a legnagyobb ellenzéki párt, míg a hatvan évesnél idősebbek körében, amely az MSZP tradicionális bázisa, nagyobbik kormánypárt vezet 32:23 arányban. A korcsoportokon belül vizsgálva az egyes táborhoz tartozók részvételi hajlandóságát, azt találjuk, hogy a teljes táboron belül mért különbség inkább az idősebb Fidesz-szimpatizánsok magasabb elkötelezettségéből adódik – olvasható a Gallup jelentésében.

A fiatalabb korosztályban a Fidesz szimpatizánsainak csak 69 százaléka mondja biztosra részvételét (az MSZP szimpatizánsok 67 százalékához hasonlóan). A középkorú, illetve az idős Fidesz szimpatizánsok 81, illetve 80 százalékával szemben az MSZP szimpatizánsoknak a megfelelő korcsoportokban csak 72, illetve 67 százaléka mondta december elején biztosra a részvételét.

A túlnyomó többség szerint rossz felé megy Magyarország

A miniszterelnök munkájának megítélésére minden korábbinál többen vállalkoztak. Ennek eredményeképpen a teljes népesség körében eddig még soha nem mért magasságba emelkedett a munkáját pozitívan megítélők aránya. Az előző hónaphoz képest három százalékkal többen, a megkérdezettek 40 százaléka gondolja, hogy Gyurcsány Ferenc jól végzi a feladatát. Ugyanakkor a miniszterelnök tevékenységét negatívan megítélők aránya is nőtt két százalékponttal – párhuzamosan azzal, hogy többen vállalkoztak vélemény-nyilvánításra. Ebben a hónapban a teljes népességen belül ez az arány 47 százalék.

Arra a kérdésre, hogy Magyarországon jó vagy rossz irányba mennek-e a dolgok, a válaszolók 28 százaléka válaszolta azt, hogy a dolgok inkább jó irányba mennek. Ez egy két százalékos növekedés az előző hónaphoz képest. A megkérdezettek 61 százaléka szerint a dolgok inkább rossz irányba mennek. Ez utóbbi arány azonos az októberben és novemberben mért értékkel.

A Magyar Gallup Intézet minden hónapban vizsgálatot folytat az ország felnőtt lakosságának összetételét a nemek aránya, a korcsoportok aránya, valamint a lakóhely településtípusa szerint pontosan tükröző mintán. A Gallup kérdezői minden egyes hónapban más és más, véletlenszerűen kiválasztott embereket keresnek fel. 2005 decemberében 1901 felnőtt magyar állampolgárt kérdeztünk meg. A megkérdezésekre 2005. december 8. és 16. között került sor 117 településen.

Forrás: Magyar Gallup Intézet

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.