Sajtóközleményben – független laboratóriumi vizsgálatokra hivatkozva – cáfolta a Bonbonetti-csoport tegnap, hogy az érdekeltségébe tartozó Stollwerck Budapest Kft. által gyártott Tibi Kid szaloncukor kólibaktériummal fertőződött. Mint azt tegnap elsőként, két egybehangzó forrásunk alapján írtuk: a Stollwerck Budapest Kft. által készített szaloncukorban találtak a Baranya Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás szakemberei E. coli-baktériumot.
Süth Miklós országos főállatorvos elvetette a kft. érvelését. Arra hivatkozott, hogy mikrobiológiai ellenőrzés esetén nem érvényes az ellenminta felvétele. – Ha az akkreditált hatósági laboratórium – ez esetben a baranyai – baktériumot talált, azt nem lehet letagadni – fejtette ki.
A Tibi Kid szaloncukor továbbra is kapható a kereskedelemben – válaszolta érdeklődésünkre a termék gyártóját képviselő kommunikációs cég. A Bonbonetti Kereskedelmi Kft. szerint a Baranya megyei állomás november 9-én a térségben ellenőrzést tartott egyes szaloncukrok minőségének vizsgálatára. A méréseik és a saját laboratóriumukban lefolytatott vizsgálatok eredményét december 16-án juttatták el hozzájuk – áll a cég közleményében, amely így folytatódik: „Társaságunk azonnal elküldte az állomás által kifogásolt – ugyanabból a gyártásból származó – szaloncukor nálunk található ellenmintáját egy független akkreditált laboratóriumhoz, amelynek vizsgálata szerint az édesség nem tartalmaz Escherichia coli-fertőzést.”
Az ügy előzménye, hogy hatósági ellenőrök karácsony előtt Escherichia coli-baktériummal határérték felett szennyezett – gyermekeknek szánt, kalciummal dúsított – szaloncukorra bukkantak a Dunántúlon. A higiéniai szabályok megsértése miatt a megyei hatóság 78 000 forintos bírságot rótt ki a termék gyártójára, egy budapesti nagyvállalatra. Süth Miklós országos főállatorvos tegnapig nem hozta nyilvánosságra a társaság nevét, valamint az édesség márkáját, mert arra hivatkozott, hogy a gyártó a bírságot kifizette, és a fertőzött árut – amelyet október–november folyamán állíthattak elő – visszavonták a piacról, így az a közegészséget nem veszélyeztethette.
Érdeklődésünkre a Bonbonetti közölte: biztos a szaloncukor tisztaságában, ezért a társaság eddig nem fizette ki a büntetést, és továbbra is fontolgatja, hogy ezt megteszi-e. Erre reagálva azonban Vass Péter Baranya megyei főállatorvos azt közölte, hogy a társaságra kirótt minőségvédelmi bírság már befolyt a kasszájukba.
A Bonbonetti tegnapi közleményében többek között így fogalmazott: „mind a szaloncukrok, mind más édesipari termékek gyártása során maximálisan betartjuk az egészségügyi előírásokat. Az üzemben maga az állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás, az ÁNTSZ és más hatóságok rendszeres ellenőrzéseket folytatnak, s ez idáig semmilyen kifogást nem emeltek az általunk forgalmazott édesipari termékekkel szemben”. A társaság kitért arra is, hogy „gyártócége, a Stollwerck Budapest Kft. több mint tíz éve működtet teljes körű minőségbiztosítási rendszert, amelyben az élelmiszer-biztonság kiemelt fontossággal bír”. A cég kijelentette azt is, hogy a fogyasztók biztonságát szem előtt tartva, készséggel együttműködik a hatóságokkal a kialakult ellentmondás tisztázása érdekében.
A szennyezett szaloncukrot vásárlók kártalanításáról a főállatorvos úgy tájékoztatott, hogy ezeket a termékeket ugyan vissza lehet vinni az üzletekbe, de előtte azokat akkreditált laboratóriumokban be kell vizsgáltatni. A visszaváltás előfeltétele pedig az, hogy az édességben a megengedettnél magasabb legyen a kólibaktériumok száma. – Ilyen eljárásra azonban nem biztatnék senkit, mert a baktériumok az idő előrehaladtával elpusztulnak, ezért nyugodtan lehet fogyasztani bármilyen szaloncukrot, még ha korábban szerezték is be a vásárlók – fűzte hozzá Süth Miklós.

Több útszakasz is fizetőssé válik Magyarországon