A feldolgozóipari ágazatok belföldi árai az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal emelkedtek. A legnagyobb áremelkedés továbbra is a kokszgyártás, a kőolaj-feldolgozás és a nukleárisfűtőanyag-gyártás esetében mérhető (2,1 százalék). Csökkenés gyakorlatilag csak a bőrtermék, lábbeli gyártása esetében jelentkezett (0,4 százalék). Az energiatermelő és elosztó ágazatok 2,9 százalékos emelkedésében jelentős szerepet játszik a gázelosztás, -kereskedelem 6 százalékos áremelkedése.
12 havi összehasonlításban a vegyipari ágazatokban jelentősen emelkedtek az árak (17,7 százalék), köszönhetően a kőolaj-feldolgozásban bekövetkezett 42,7 százalékos, a vegyi anyagok, termékek gyártásában jelentkező 9,1 százalékos, valamint a gumi-, műanyag termékek gyártásában mért 4,4 százalékos áremelkedésnek. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás- ágazat árai 15,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A legkisebb árnövekedés az élelmiszer-, az ital-, a dohányágazatban és a fafeldolgozásban (0,4-0,4 százalék) volt.
Éves összehasonlításban is az energiatermelő ágazatokban nőttek a legnagyobb mértékben az árak (20,2 százalék); az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatok 11,4 százalékos árnövekedését eredményezve. A beruházási javaknál 4,2 százalék, a nem tartós fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoknál 1,6 százalék volt az éves áremelkedés mértéke. A tartós fogyasztási cikkeknél viszont 3,5 százalékos mérséklődés következett be.
12 havi összehasonlításban a kőolaj-feldolgozásban (14,8 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásában (12,1 százalék) emelkedtek a legnagyobb mértékben az árak. Árcsökkenés csak a villamosgép-, műszergyártásban jelentkezett (1,9 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 3,4 és 7,3 százalék között változott.
A belföldi és exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak novemberben az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal, éves szinten 4,4 százalékkal emelkedtek. (tozsdeforum.hu)
Tisza Party Expert Would Unleash Migrants on Hungary
