Az ombudsmani kifogás ellenére tovább szedik a pénzt

Az oktatási ombudsman kifogásai ellenére sem hajlandó visszafizetni a beszedett térítési díjat a diákoknak a Budapesti Gazdasági Főiskola. Tavaly szeptember óta már négy felsőoktatási intézményt marasztalt el az oktatási ombudsman, mert jogtalanul szedtek pénzt hallgatóiktól.

MNO
2006. 01. 10. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hajlandó visszafizetni a térítési díjat hallgatóinak a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF). Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman még decemberben indított vizsgálatot, mert a főiskola szerinte jogellenesen szedett pénzt a hallgatóktól. Úgy tűnik, az ombudsman hiába tájékoztatta aggályairól a főiskola rektorát, Roóz József válaszából az derült ki, nem törlik el a kifogásolt díjat – írja az origo.

A Budapesti Gazdasági Főiskola jogellenesen szed az államilag finanszírozott angol és német nyelvű idegenforgalmi és szálloda, valamint kereskedelmi szakos hallgatóktól idegen nyelvű képzési hozzájárulásra vonatkozó térítési díjat – állapította meg Aáry-Tamás Lajos. Az ombudsman ezért tavaly decemberben levélben kérte a főiskolát, hogy fizesse vissza a jogtalanul beszedett pénzt. Roóz József, a főiskola rektora válaszlevelében azonban azt közölte, hogy a szerinte a díjszedés a jogszabályoknak megfelelően történik, ezért nem törlik el azt – derült ki az oktatási ombudsmannak az origóhoz eljuttatott közleményéből.

A rektor azzal érvelt, hogy az idegen nyelvi képzés során a térítési díj fizetése azért szükséges, mert az többletszolgáltatásnak tekinthető a magyar nyelven történő oktatáshoz viszonyítva. Emellett amikor a hallgatók ezekre a szakokra jelentkeztek, a felvételi tájékoztatóból értesülhettek arról, hogy fizetniük kell, ha angolul vagy németül akarnak tanulni.

A BGF rektora, Roóz József 2002-ben az MSZP és az SZDSZ közös állami számvevőszéki alelnökjelöltje volt, a főiskola szenátusának tagja pedig Tamás Ervin, a Népszabadság főszerkesztő-helyettese. Az újság a többi lappal szemben mindössze egy kishírben számolt be a BGF-et elmarasztaló ombudsmani állásfoglalásról.

Nem a Budapest Gazdasági Főiskola volt az első felsőfokú intézmény, amelyet elmarasztalt az ombudsman a megállapítása szerint jogtalanul szedett tandíjakkal kapcsolatosan. Emlékezetes, a lavinát a Magyar Nemzet indította el, amikor tavaly nyilvánosságra hozta a biztos állásfoglalását a Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetében szedett díjakkal kapcsolatban. 2005 szeptember óta négy felsőoktatási intézményt (a Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetét, a Modern Üzleti Tudományok Főiskoláját, a Kodolányi János Főiskolát, valamint a Budapesti Gazdasági Főiskolát) marasztalta el az oktatási ombudsman, mert jogtalanul szedtek pénzt hallgatóiktól.

(mno, origo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.