A szlovák központi költségvetés hiánya tavaly 33,89 milliárd koronát (894 millió euró) tett ki, ami jóval alacsonyabb az eredeti tervekben szereplő, 61,52 milliárd koronás értéknél. A szlovák pénzügyi tárca közlése szerint a bevételek a tervezett érték 100,6 százalékán teljesültek, míg a kiadások csak az előirányzat 91,8 százalékára rúgtak. Szakértők rámutatnak, hogy a jelek szerint teljesítette a hozzá fűzött reményeket az adórendszer egykulcsossá tétele, ugyanis az adóbevételek 222,6 milliárd koronára nőttek, ez 20,6 milliárd koronával, azaz mintegy 10 százalékkal felülmúlja a tervet. Társasági adóból 12 milliárddal több folyt be a tervezettnél. Ivan Miklos pénzügyminiszter emellett a gyors gazdasági növekedéssel magyarázta a bevételi és a kiadási oldal vártnál kedvezőbb alakulását. Az előbbiben az alacsony kamatszint is szerepet játszott. A többletforrások lehetővé tették az eredetileg nem tervezett kiadások finanszírozását, ezek közé tartozik a Kia autógyárnak nyújtott 1,6 milliárd korona pótlólagos támogatás.
A pozsonyi pénzügyminisztérium eredeti tervei szerint idén a GDP-arányos államháztartási hiány a tavalyra megcélzott 4,2 százalékos szinten marad, 2007-re pedig 3 százalékot terveznek a 2009-es eurócsatlakozáson dolgozó országban. A központi költségvetés tényszámai szerint tavaly több mint 27 milliárd korona volt a megtakarítás a tervhez képest, ami a GDP mintegy 2 százaléka, azaz ennyivel javulhat a korábbi tervezetekben szereplő államháztartási adat is. Egyes elemzők mindazonáltal kétségesnek tartják a hiánycsökkentés folytatódását, idén ugyanis Szlovákiában is választásokat tartanak.
A 2004 májusában az EU-hoz csatlakozott nyolc volt szocialista ország közül Szlovénia és a balti államok mellett Szlovákia halad a leggyorsabban az eurózónába vezető úton. Pozsony tavaly novemberben az euró előszobájának számító ERM2-es rendszerbe is belépett. A szlovák infláció ugyan a múlt év őszén kissé felgyorsult, de továbbra is a maastrichti kritériumokban megengedett plafon környékén van. Az államadósság nem éri el a GDP 35 százalékát sem, miközben az eurócsatlakozás feltételrendszere 60 százalékot is elfogadhatónak tart. A kedvező gazdaságpolitikának köszönhető az is, hogy tavaly decemberben a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő felértékelte a szlovák adósságot. A harmadik negyedévben a szlovák GDP 6,2 százalékkal bővült, ennél nem jegyeztek fel nagyobb dinamikát a kelet-közép-európai térségben.
Csehország is jól áll
l
A cseh központi költségvetés 56,4 milliárd korona (1,94 milliárd euró) hiánnyal zárta a tavalyi évet, ami jelentősen elmarad a tervben szereplő 83,6 milliárd koronától, illetve az idei évre prognosztizált 74,4 milliárd koronás értéktől. A pénzügyi tárca becslése szerint a 2005-ös államháztartási hiány a maastrichti szerződésben szereplő 3 százalékos GDP-arányos szint alatt lesz. Csehországban is az idén lesznek a választások, és ennek megfelelően a hiány megugrására lehet számítani.
Barátai is megdöbbentek Schmuck Andor váratlan halálán
