Bejöttek a reformok Szlovákiának

A korábban eltervezett deficit alig több mint felével zárta a tavalyi évet a szlovák központi költségvetés. Beváltotta a hozzá fűzött reményeket az egykulcsos adórendszer, és a kiadásokat is sikerült megfogni a régió egyik mintagazdaságának tekintett országban.

MNO
2006. 01. 03. 7:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szlovák központi költségvetés hiánya tavaly 33,89 milliárd koronát (894 millió euró) tett ki, ami jóval alacsonyabb az eredeti tervekben szereplő, 61,52 milliárd koronás értéknél. A szlovák pénzügyi tárca közlése szerint a bevételek a tervezett érték 100,6 százalékán teljesültek, míg a kiadások csak az előirányzat 91,8 százalékára rúgtak. Szakértők rámutatnak, hogy a jelek szerint teljesítette a hozzá fűzött reményeket az adórendszer egykulcsossá tétele, ugyanis az adóbevételek 222,6 milliárd koronára nőttek, ez 20,6 milliárd koronával, azaz mintegy 10 százalékkal felülmúlja a tervet. Társasági adóból 12 milliárddal több folyt be a tervezettnél. Ivan Miklos pénzügyminiszter emellett a gyors gazdasági növekedéssel magyarázta a bevételi és a kiadási oldal vártnál kedvezőbb alakulását. Az előbbiben az alacsony kamatszint is szerepet játszott. A többletforrások lehetővé tették az eredetileg nem tervezett kiadások finanszírozását, ezek közé tartozik a Kia autógyárnak nyújtott 1,6 milliárd korona pótlólagos támogatás.

A pozsonyi pénzügyminisztérium eredeti tervei szerint idén a GDP-arányos államháztartási hiány a tavalyra megcélzott 4,2 százalékos szinten marad, 2007-re pedig 3 százalékot terveznek a 2009-es eurócsatlakozáson dolgozó országban. A központi költségvetés tényszámai szerint tavaly több mint 27 milliárd korona volt a megtakarítás a tervhez képest, ami a GDP mintegy 2 százaléka, azaz ennyivel javulhat a korábbi tervezetekben szereplő államháztartási adat is. Egyes elemzők mindazonáltal kétségesnek tartják a hiánycsökkentés folytatódását, idén ugyanis Szlovákiában is választásokat tartanak.

A 2004 májusában az EU-hoz csatlakozott nyolc volt szocialista ország közül Szlovénia és a balti államok mellett Szlovákia halad a leggyorsabban az eurózónába vezető úton. Pozsony tavaly novemberben az euró előszobájának számító ERM2-es rendszerbe is belépett. A szlovák infláció ugyan a múlt év őszén kissé felgyorsult, de továbbra is a maastrichti kritériumokban megengedett plafon környékén van. Az államadósság nem éri el a GDP 35 százalékát sem, miközben az eurócsatlakozás feltételrendszere 60 százalékot is elfogadhatónak tart. A kedvező gazdaságpolitikának köszönhető az is, hogy tavaly decemberben a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő felértékelte a szlovák adósságot. A harmadik negyedévben a szlovák GDP 6,2 százalékkal bővült, ennél nem jegyeztek fel nagyobb dinamikát a kelet-közép-európai térségben.

Csehország is jól áll
l
A cseh központi költségvetés 56,4 milliárd korona (1,94 milliárd euró) hiánnyal zárta a tavalyi évet, ami jelentősen elmarad a tervben szereplő 83,6 milliárd koronától, illetve az idei évre prognosztizált 74,4 milliárd koronás értéktől. A pénzügyi tárca becslése szerint a 2005-ös államháztartási hiány a maastrichti szerződésben szereplő 3 százalékos GDP-arányos szint alatt lesz. Csehországban is az idén lesznek a választások, és ennek megfelelően a hiány megugrására lehet számítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.