Éjféltől Ausztria az Európai Unió soros elnöke

Ausztria az Európai Unió soros elnökeként új lendületet kíván adni Európának – jelentette ki az osztrák kancellár abból az alkalomból, hogy január elsejétől fél éven át vezeti a közösséget.

MNO
2006. 01. 01. 11:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wolfgang Schüssel ünnepi üdvözletében a legfőbb gyakorlati célnak nevezte, hogy egyetértésre jussanak az unió 2007-2013-as költségvetéséről, és előre lépjenek a tavaly Franciaországban és Hollandiában elutasított európai alkotmány ügyében.

Napirendre vettek a gazdasági növekedést, a foglakoztatás javítását és a műszaki fejlesztést segítő intézkedéseket is – hangsúlyozta.

Az osztrák kormányfő arról is beszélt, hogy Bécs szeretné közelebb vinni az uniót az állampolgárokhoz.

Heinz Fischer : '„Az Unió nem bővíthető korlátlanul”'

Az Uniónak valóban európainak kell maradnia, máskülönben nem lesz sikeres – mondta Heinz Fischer, az Európai Unió soros elnökségére készülő Ausztria köztársasági elnöke a Wiener Zeitungnak adott interjúban.

Az osztrákok a leginkább szkeptikusak az Európai Unióhoz való viszonyulásban, mindössze 32 százalékuk gondolja, hogy az EU-tagság jó dolog. (Az uniós átlag 50 százalék körüli.) Szemben az uniós polgárok 49 százalékával, akik egyetértenek az Unió bővítésével, az osztrákok itt is a skála utolsó helyén vannak: mindössze 29 százalékuk helyesli a további tagfelvételt.

Fischer elmondta: egyre gyakrabban találkozik azzal a nézettel, hogy a globalizáció gondjai, a munkanélküliség problémái kevésbé sújtanák az országot, ha Ausztria nem lenne az Európai Unió tagja. A köztársasági elnök szerint ez hibás gondolkodás. Kétségtelen, akadnak problémák az EU-ban, de az is biztos, hogy nem Brüsszel az oka a felső-ausztriai vagy a burgenlandi munkanélküliségnek.

Heinz Fischer nyilatkozatában kizárta, hogy hivatali ideje alatt – ami újraválasztása esetén akár 2016-ig is tarthat – Ukrajna, Moldávia vagy Fehér-Oroszország az EU tagjává válhatna. „Az eldöntött tény, hogy Törökországgal nyílt végű csatlakozási tárgyalásokat folytatunk, Románia és Bulgária rövidesen tagok lesznek, és a balkáni országoknak – Horvátországtól Bosznián át Albániáig – európai perspektívát kell nyújtani, középtávon tagjelölti státussal” – mondta az osztrák köztársasági elnök. „Semmi többről nem lehet ma felelősen dönteni. Az már a következő politikusi generáció dolga lesz” – véli Fischer.

(radio.hu, eurohirek.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.