Gyurcsány: Még nem nyugodhatunk meg

Helyreállt az Oroszországból érkező gázszállítás, és Magyarország ismét a megszokott mennyiséget kapja, a kormányfő szerint ennek ellenére még nem dőlhetünk hátra, hiszen nagy az ellátási kockázat. Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója szerint Magyarország a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő ország, mivel a gáznak energiaforrásként nincs alternatívája. • Áprilisig tarthatnak a kölcsönösen előnyös tarifáról való tárgyalások• A gázkészletek összpontosulása gondot okozhat Európának• Csempészáru az oroszok által szállított földgáz?• GKM: Magyarország ismét a megszokott mennyiségű gázt kapja• Kóka: Magyarország egyedül épít gáztárolót

MNO-összefoglaló
2006. 01. 03. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár megfelelő mennyiségű gáz érkezik Magyarországra, mégsem nyugodhat meg senki, mivel az orosz–ukrán gázvita miatt még mindig nagy az ellátási kockázat – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, miután megbeszélést folytatott Kóka János gazdasági miniszterrel, Hernádi Zsolttal, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatójával és az orosz nagykövettel. A miniszterelnök szerint akkor is biztosított lenne a lakosság és a közintézmények ellátása, ha jelentősen visszaesne az érkező gáz mennyisége.

A kormányfő javasolni fogja Ausztriának, az EU soros elnökének, hogy dolgozzanak ki közös európai beszerzéspolitikát, mivel az uniónak és Magyarországnak is lépéseket kell tennie a függőség csökkentéséért. Gyurcsány szerint hazánk újabb tározók építésével mérsékelheti a veszélyt.

A kormányfő szerint a krízist eredményesen kezelte a magyar diplomácia és a Mol Rt. vezetése. Gyurcsány Ferenc közölte: nem lesz gáz- és áramáremelés az erőművek tüzelőanyag-átállása miatt jelentkező többletterhek nyomán.

Van kisebb ingadozás, de a megfelelő mennyiség érkezik

Mind az ukrán határon lévő Beregdarócnál, mind az ausztriai határon fekvő Baumgartnernél leágazó vezetéken megfelelő mennyiségben érkezik földgáz Magyarországra – ismertette a Mol kommunikációs igazgatója. Ferencz I. Szabolcs közölte: reggel ugyan észleltek némi nyomásingadozást, ám a szerződésben lekötött mennyiséget szállítják. Hozzátette: amíg nem tapasztalják a rendszer teljes stabilizálódását, addig továbbra is a kőolaj használatát kérik azoktól a nagyfogyasztóktól, akik ezt a céggel kötött szerződésben vállalták.

Tóth Judit, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szóvivője tegnap este közölte, hogy Magyarországra ismét a megszokott gázmennyiség érkezik Oroszországból. A Gazprom 95 millió köbméter pótlólagos gázt kezdett pumpálni a vezetékrendszerbe, miután több ország is jelezte, hogy nem kapja meg a szerződésben szereplő gázmennyiséget az orosz vállalattól. Magyarországon a Mol közlése szerint tegnap délelőtt negyven százalékkal esett vissza a importált gáz mennyisége, de a vállalat közölte, hogy nem tekinti szerződésszegésnek a szállítások visszafogását, mivel havi, illetve negyedéves elszámolásban állapodott meg a Gazprommal. Az orosz társaság alelnöke tegnap délután telefonon tett ígéretet Kóka Jánosnak, hogy helyreállítják a gázszállítást.

Hernádi: Magyarország a legkiszolgáltatottabb

Az elmúlt napok történései rávilágítottak arra, hogy Európában Magyarország a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő ország, mert az energiaellátásnak nagyon nagy része származik a gázból, és gyakorlatilag ennek 90 százaléka Oroszországból érkezik, így ennek az energiaforrásnak jelenleg nincs semmilyen alternatívája – szögete le Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója a Magyar Televízió Este című műsorában.

A Mol tegnapelőtt felszólította a nagyfogyasztókat, hogy gáz helyett olajat használjanak, és ha valamelyik társaság nem tesz ennek eleget, a cég akár kizárhatja a szolgáltatásból is. Hétfő reggel óta olajjal fűtenek Tatabányán, Dorog és Esztergom távhőellátását gázról szénre állították át, míg Oroszlányt a Vértesi Erőmű Rt. Márkushegyről származó szénnel fűti.

Kóka: Magyarország egyedül épít gáztárolót

A stratégiai cél továbbra is az, hogy Oroszországból szerezzünk be gázt hosszú távú szerződésekkel – jelentette ki Kóka János mai tájékoztatóján. A gazdasági miniszter közölte: a keddi, Ausztriával és a visegrádi országokkal folytatott telefonos konferencián nem sikerült megegyezni egy közös tároló létrehozásáról, ezért ezt levették a napirendről. A megegyezés hiányában Magyarország egyedül épít egy 1,2 milliárd köbméteres tárolót, amely 2010-re készülne el – közölte Kóka János, megjegyezve: a tároló 1 forinttal drágítaná a gáz árát.

Demszky Gábor főpolgármester tájékoztatása szerint a fővárosban nem okozott problémát a gázvita, nem kellett rendkívüli intézkedéseket tenni a távhő-ellátásban.

Ausztriában is megfelelő szinten a gáznyomás

Ausztriában a megfelelő szintre állt vissza a gáznyomás – tudatta az OMV vezérigazgatója. Lengyelországban már hétfőn délután növekedni kezdett az Ukrajnán keresztül eljutó orosz gáz mennyisége. Németország, Szlovénia, Szlovákia és Horvátország is bejelentette: helyreállt a szerződésben foglalt gázmennyiség szállítása Oroszországból. Normalizálódott a gázellátás a hétfői 25 százalékos csökkenés után Romániában is.

Az ukrán-orosz gázárvita ellenére csökkentek a földgázárak a szabadpiacon. A 46,5 centes árcsökkenés annak köszönhető, hogy az orosz Gazprom fenntartja a vállalt szállításait.

Szerbiának 48 órára elegendő a tartaléka

Szerbiában nem mérsékelték a készültségi állapotot a gázszolgáltatásban. Déli szomszédunknak csupán 48 órára elegendő gáztartalékai vannak, és az ország saját forrásaiból csak a szükségletei tíz százalékát tudja kielégíteni. Az ipari fogyasztók nem akarnak átállni az alternatív energiaforrások alkalmazására.

Solana csak a tárgyalásban bízik

Az Európai Bizottság aggodalmának adott hangot az európai földgázellátás miatt. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Javier Solana tárgyalásokra próbálja bátorítani az orosz, illetve az ukrán felet, mivel ez az egyetlen lehetőség a konfliktus megoldására.

Hétfőn a bécsi külügyminisztériumba kérették Oroszország és Ukrajna diplomáciai képviselőit, hogy az EU nevében figyelmeztessék a két országot gázszállítási kötelezettségeire.

Kuprijanov: Adatokkal tudják bizonyítani, hogy Ukrajna lopott gázt

A Gazprom kész kétoldalú megállapodásra Kijevvel, de nem hajlandó további engedményekre. Az orosz gázipari óriáscég szóvivője, Szergej Kuprijanov az Eho Moszkvi rádióállomásnak adott interjújában úgy fogalmazott: eddig túl sok ellenszolgáltatást tettek, most már nem fognak az ukrán fél elébe menni. Elmondta azt is, a Gazprom európai szakértői is megerősítették, Ukrajna engedély nélkül vételezett gázt a vezetékekből. Az ezzel kapcsolatos vizsgálatoknak már vannak eredményei, amelyek rögzítik a gázvezeték engedély nélküli megcsapolását, az adatokat azonban egyelőre nem hozzák nyilvánosságra – tette hozzá. Mint mondta, a Gazpromnak vannak adatai arra vonatkozólag is, hogy mennyi gáz megy Ukrajnába és onnan mennyi gáz megy tovább, az azonban nem ismeretes, hogy mi történik a köztes területen, mert Ukrajna megtiltotta a hozzáférést a gáztelepeihez.

A Gazprom Ukrajnának és Moldovának sem szállít

Ismert, az orosz állami gázmonopólium január elsején 13 órára zárta el teljesen az Ukrajnába irányuló gázszállításokat, noha Kijev állítja: szilveszter éjszaka elfogadták azt az utolsó ajánlatot, amelyben három hónapos haladékot kínált a Gazprom a piaci árak bevezetésére.

A Gazprom négy és félszeresére emelte volna az Ukrajnának szállított földgáz árát, amelyet még az 1980-as években állapítottak meg, ám Kijev ezt nem fogadta el, így január eljesén elzárták a vezetékek csapjait. Az orosz társaság a Moldovába irányuló gázszállítást is leállította, mivel a felek nem tudtak megegyezni egy új szerződés feltételeiről. Viktor Juscsenko ukrán elnök biztosította moldovai kollégáját, hogy Ukrajna saját tartalékaiból segít Moldova gázellátásában. Kijev korábban megállapodott Türkmenisztánnal, hogy 40 milliárd köbméter gázt kap 50 dolláros áron, de a Gazprom zárolta az Ukrajnába irányuló türkmén gázszállításokat.

(Forrás: Info Rádió, Magyar Rádió, Hír TV, FigyelőNet, BBC, Reuters)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.