Gyurcsány Ferenc január 16-án tisztázó beszélgetésre hívta az MSZP Békés megyei elnökét, Veress Józsefet. Ismert, a kormányfő decemberben azért mentette fel Veresst, az uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter politikai államtitkárát, hogy Békés megyében helyreállítsa a rendet. A miniszterelnök valószínűleg attól félt, hogy a megyei MSZP-s viszály átlépi Békés megye határait, mivel a Veress-sel szemben állók, Karsai József és Tóth Károly különböző dokumentumokat kezdtek el lebegtetni.
A megyei szocialisták harca már régóta tart, de akkor durvult el igazán, amikor kiderült, hogy Tóth Károly egyéniben nem kíván indulni, ám a megyei listán csupán a nyolcadk helyre került a neve, noha ő másodikként kívánt szerepelni. A békéscsabai politikus követelte a lista átrendezését, ám ezt az országos MSZP-s vezérkar sem tudta véghezvinni. Tóth cserébe biztos befutó helyet kapott a szocialisták országos listáján.
Tóth és Karsai állítja: egy teljes dosszié bizonyítja, hogy a korábban a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) tanácsadójaként, majd egyik elnökhelyetteseként dolgozó Veress érintett a Kulcsár-ügyként elhíresülő K and H-botrányban. A hírek szerint Karsaiék a dosszié kinyitásával fenyegetőztek, és ebben a helyzetben dönthetett Gyurcsány Veress menesztése mellett – közli a Népszabadság.
A dossziét eddig még senki sem látta, de a tények alapján az biztos, hogy a Nemzeti Fejlesztési Hivatalhoz tartozó, és a hivatal elnökhelyetteseként Dobrev Klára által irányított Pályázat Előkészítő Alap (PEA) 2003-ban hatmilliárd forintot kapott az unió strukturális alapjához benyújtandó projektek megíratásához, és 2003 márciusában ki is írtak egy tendert önkormányzati pályázatok elkészítésére. A pályázat egyik nyertese az a HRD konzorcium lett, amelynek a K&H Euroconsulting is tagja.
A bank önkormányzati és uniós üzletágát a pénzintézet ügyvezetőjeként Kulcsár Attila alapította 2002-ben, és ő is irányította. A K&H Bank 2003 februárjában bevásárolta magát a Hitesy, Bartucz és Hollai Üzleti Tanácsadó Kft.-be, a későbbi Euroconsultingba – írja a Népszabadság. A lap emlékeztet, a vételről szóló iratok nem sokkal azelőtt futottak be a cégbíróságra, hogy a PEA közzétette pályázatát. A Kulcsár-ügy 2003 júliusában robbant ki, míg a tender elbírálása júliusról decemberre csúszott át. A pályázaton a brókerbotrány ellenére a HRD mégis elnyert 4,5 milliárd forintot. A tenderen az döntött, hogy a konzorcium mintegy hárommillió forinttal kevesebbet kért a feladat végrehajtásához – cikkez a Népszabadság.
(Forrás: Népszabadság)
Szergej Lavrov: A Kreml acélidegzetű diplomatája
