Az eredetileg 2012-re tervezett stratégiai gáztároló létrehozásának meggyorsítását sürgette Kóka János gazdasági miniszter az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén. A tervek szerint március végére elkészülhet az a hosszú távú energiastratégia. A javaslatokról októberben dönthet a parlament, így 2007. január elsején megkezdődhet a piac liberalizációja. Az építkezés 2010-re be is fejeződhetne. A beruházás 2007-től egy forinttal növelné a gáz köbméterenkénti fogyasztói árát.
A hosszú távú energetikai stratégia márciusra elkészülhet. Az adriai LNG tározó kiépítésével kapcsolatban Horvátország és Szlovénia is jelezte érdeklődését.
Fidesz: Újabb áremelést készít elő a kormány
Lázár Mózes, a Fidesz országgyűlési képviselője reagálásában kiemeli, hogy Kóka János nem adott választ azokra a kérdésekre, hogy a kormány mikor és mennyivel akarja emelni a földgáz árát, illetve hogy az áremelés milyen kört érint majd. Az ellenzéki párt politikusa szerint az idén januártól életbe lépő nyolcszázalékos gázáremelés után a kabinet újabb jelentős áremelést készít elő.
Kóka gázáremelést sejtet
Ismert, Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter tegnap arról beszélt, hogy a magyar gázár jelenleg nem piaci alapú, a fogyasztók nem fizetik meg a gáz árát. A tárcavezető szerint a régióban hazánkban a legalacsonyabb a gáz ára, bár Kóka elismerte, hogy sokan még ezt sem tudják megfizetni.
A gazdasági miniszter tegnap leszögezte: jelenleg 50–60 forint a gáz beszerzési ára, de a fogyasztókhoz az energiahordozó 30–35 forintos áron jut el. Gázártámogatást mindenki kap, és ez összesen 5070 milliárd forintot tesz ki évente – tette hozzá.
Az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztériumban dolgoznak az új gázár-támogatási rendszeren, amely az év közepére készülhet el – közölte Kóka, aki bízik benne, hogy a gáz valódi értéke helyére kerülhet. Hozzátette: az új támogatási rendszer rögzítené, hogy csak rászorultsági alapon járhasson gázártámogatás.
Az Európai Unió földgáz-koordinációs munkacsoportja támogatja Magyarország felvetését, amely szerint meg kell vizsgálni egy adriai földgázvezeték kiépítésének lehetőségét, illetve azt, hogy az országokban felépülő stratégiai gáztárolókat összekapcsolják – ismertette Kóka János. A tárcavezető hozzátette: Horvátország, Szlovénia és Ausztria is érdekelt lenne a tengeri kikötőből cseppfolyós földgáz szállítására alkalmas rendszer létrehozásában.
Létrejött a megállapodás
Ismert, tegnap öt évre szóló megállapodást írt alá Oroszország és Ukrajna a gázszállításról, mely szerint a két fél RosUkrEnergo néven vegyesvállalatot alapít. A cég fele részben az orosz Gazpromtól szerzi majd be a földgázt, ezer köbméterenként 230 dolláros áron, a másik felét pedig közép-ázsiai országokból importálja olcsóbban. A Naftogaz nevű ukrán cég végül 95 dolláros áron juthat hozzá a gázhoz. A tranzitárat az eddigi 1,09 dollár helyett 1,6 dollárban állapították meg.
Nyomozás Lengyelországban
A lengyel kormány igazságügyi minisztere, Zbigniew Ziobro nyomozást indított annak kiderítésére, ki a felelős azért, hogy nem tudták diverzifikálni a földgázbeszerzéseket. A tárcavezető ismertette: arra a dán és norvég megállapodásra koncentrálnak, amelyek alternatív beszerzési forrást biztosítottak volna, de Leszek Miller szociáldemokrata kormánya felbontotta azokat, mivel az orosz földgáz többszörösét kellett volna kifizetni.
(Forrás: MN, MNO, Magyar Rádió, Napi Gazdaság, Info Rádió, portfolio.hu)
Döbbenetes KO! A világ egyik legjobb bunyósa az ellenfél helyett gyermekei anyját ütötte ki
