Már kap orosz gázt Grúzia

Részlegesen helyreállt az orosz gáz szállítása Grúziába, ahová átmenetileg Azerbajdzsánon keresztül juttatják el az energiahordozót. A kaukázusi ország jelentős mennyiségű áramot vásárol a tegnap kialakult energiaválság leküzdéséért. Közben megkezdődött a felrobbantott észak-oszétiai orosz-grúz vezeték helyreállítása. Magyarország 25 százalékkal kevesebb gázhoz jut, Lengyelországban tegnap korlátozásokat kellett érvénybe léptetni. Oroszország ismét gázlopást vet Ukrajna szemére.

2006. 01. 23. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma reggel újra kapott orosz gázt Grúzia, a vezetékek ugyanakkor továbbra sem működőképesek, jelenleg Azerbajdzsánon keresztül megy az energiahordozó a kaukázusi országba. A Gazprom közölte, hogy az azeri csőbe 3 millió köbméterrel többet pumpál, mint eddig.

Az orosz-grúz távvezeték megrongálása miatt Grúzia a szomszédos Törökországtól és Azerbajdzsántól jelentősebb mennyiségű áramot vásárolt. Az észak-oszétiai robbanást követően Grúzia arra törekszik, hogy csökkentse energiafüggőségét Oroszországtól, és ezért már megkezdte a tárgyalásokat iráni gáz megvásárlásáról. Az Oroszország és Grúzia közötti konfliktust egyes szakértők politikai természetűnek tartják, ugyanis Tbiliszi az utóbbi időben eltávolodott Moszkvától, és Washington egyik fő szövetségese lett. Az orosz hatóságok a csecseneket sejtik a tegnapi robbantások mögött, a grúz hivatalnokok azonban az orosz titkosszolgálatra mutogatnak.

Mint megírtuk: ismeretlenek tegnap felrobbantották a Grúziába, illetve az Örményországba tartó oroszországi gázvezetéket, és a Grúzia energiaszükségletének hat százalékát adó orosz villamosvezeték is meghibásodott Észak-Oszétiában. Mint a helyszíni szemle során kiderült, szándékosan robbantották fel a dél-oroszországi gázcsövet, a kiérkező nyomozók ugyanis a robbanás helyszínén két robbanószerkezetet találtak. A megrongált gázvezeték megjavítása négy napig tarthat, a villamosvezeték leállását pedig Törökországból pótolná Tbiliszi. Grúzia komolyan függ az orosz gázszállítmányoktól, Örményországba pedig Grúzián keresztül vezet az orosz gázcső.

Szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy az Oroszországban már 40 halálos áldozatot követelő hideg időjárás a napokban a kaukázusi régióba érkezhet, ami különösen veszélyessé teheti a gáz-, illetve áramszállítások leállását. Grúziának több napra elegendő gázkészlete van, de komolyabb politikai konfliktus is kinőhet az ügyből, miután Mihail Szakasvili grúz államfő tegnap zsarolással gyanúsította meg Oroszországot, míg Moszkva egy szélsőséges csoport szabotázsakciójáról beszél. Az elnök a gáz- és áramszállítások gyors helyreállítását követelte Oroszországtól.

Az orosz állami árammonopólium, az Egyesített Energiarendszerek (UES) 30 százalékkal csökkentette szállításait Finnországnak, hogy a második legnagyobb belföldi város, Szentpétervár és körzete ne maradjon áram nélkül. Az ügyről megállapodtak a skandináv országgal, amelynek áramellátásában 5–10 százalékot tesz ki az orosz import. A Kommerszant című lap értesülései szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója Taskentbe utazott, ahol a lap szerint Iszlam Karimov üzbég elnökkel az üzbég gázipar fölötti ellenőrzés átvételéről tárgyal. A Gazprom azt tervezi, hogy megszerzi a három legnagyobb gázmezőt, amivel a moszkvai lap szerint gyakorlatilag ellenőrzése alá kerülne a teljes üzbég gázexport. A Kommerszant úgy tudja, a Gazprom ennek fejében védelmet ígér az államfőnek hazai ellenzékével és a „nyugati beavatkozással” szemben. A Gazprom végül csak arról állapodott meg Taskentben, hogy növeli gázvásárlásait Üzbegisztánban, de az állítólagos gázmezővásárlás még várat magára. Eközben az ukrán parlament ismét szembefordult Viktor Juscsenko államfővel, és határozatban követelte a Gazprommal kötött gázár-megállapodás felmondását.

Nagyobb hideg, kevesebb gáz hazánkban is

Magyarország továbbra is az igényelt mennyiségnél 20-25 százalékkal kevesebb gázt kap Oroszországból – tette közzé a hét végén a Mol Földgázszállító. Azok a nagyfogyasztók, akik az alacsonyabb tarifáért korábban vállalták, hogy adott esetben átállnak a gázfelhesználásról, már a múlt héten is kőolajat használtak. A kormány és a Mol azonban azt is megpendítette, hogy ha a hideghullám tartós lesz, azoknak az ipari üzemeknek is korlátozhatják a gázellátását, amelyek korábban nem vállaltak ilyen esetekre tüzelőanyagváltást. A rendelkezésére álló források, valamint a jelenlegi, csökkentett importmennyiségek mellett a Földgázszállító Rt. napi 87.5 millió köbméter gáz-csúcsfogyasztásig képes a fogyasztók korlátozásmentes kiszolgálásra. Emlékezetes, a múlt héten a Gazprom azzal az indokkal csökkentette a szállított gáz mennyiségét, hogy az országba sarkvidéki hideg érkezett. A mostani kiesést szakemberek ugyanakkor „a szokásosnál„ is nagyobbnak és hosszabbnak tartják.

Oroszország ismét gázlopást vet Ukrajna szemére

Alig néhány héttel az orosz-ukrán gázkompromisszum
megkötését követően a vita újbóli kirobbanása fenyeget. Az
állami gázkitermelő és szállító cég, a Gazprom ismét a
csővezetékek engedély nélküli Ukrán megcsapolását jelentette.
A cég helyettes vezetője Alexander Medvegyev ma az orosz RTR
televízióban kijelentette, hogy Ukrajna több orosz gázt használ,
mint amennyit a január elején megkötött megállapodás számára
biztosít. Az állami vállalat szerint eme ukrán magatartás
elsődleges károsultjai a nyugati gázfogyasztók.
Miután a Gazprom újév napján az Ukrajnába irányuló
gázszállításokat radikálisan csökkentette, számos ország a
csővezetékeken érkező mennyiség jelentős csökkenését
érzékelte. Németország, Ausztria, Magyarország, Románia,
Lengyelország és Franciaország a szerződött gázmennyiség
egyes esetekben kétharmadára csökkenését tapasztalta. A
Gazprom már akkor is azzal vádolta Ukrajnát, hogy a
szállítások leállítása után a nyugati exportra szánt gázt
saját céljaira használta fel – írja a spiegel.de.

Gázkorlátozás Lengyelországban

Lengyelországban tegnap korlátozták több nagyfogyasztó gázellátását. Az intézkedés egyelőre 5 nagyfogyasztót érint. A korlátozást azután léptették életbe, hogy az igen alacsonyra esett hőmérséklet miatt megnőtt a gázfogyasztás, miközben csökkent a beérkező gázmennyiség Ukrajna felől. Hivatalos lengyel bejelentés szerint nem terveznek korlátozást bevezetni a lakossági gázfogyasztásban.

(Napi Gazdaság, MNO, privatbankar.hu, tozsdeforum.hu, spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.