A világ egyik legtermékenyebb és vitathatatlanul ma is legnépszerűbb zeneszerzője 250 évvel ezelőtt, 1756. január 27-én, szüleinek hetedik gyermekeként született Salzburgban, és egy fájdalmasan rövid, váltakozó sikereket hozó élet után 1791. december 5-én, 35 éves korában adta vissza fiatal lelkét a Teremtőnek. A legenda szerint szegényen halt meg, és a koldusok temetőjében, egy jeltelen sírba temették. (Ezt a legújabb nemzetközi kutatások nem támasztják alá, és a vita a betegségének okáról, halálának körülményeiről, sírjának, koponyájának helyéről és sorsáról a mai napig változatlan hevességgel folyik – a szerző.)
A korabeli osztrák feljegyzések szerint a Mozart földi maradványait tartalmazó tömegsírt 1855-ben a megtelt bécsi Szent Márk temetőben azonosították, és ismét csak szerény külsőségek közepette újratemették. A második temetés után azonban Joseph Rothmayer, az egyik zenerajongó sírásó, félig kiásta a holttestet, és a koponyát hazavitte emlékbe.
Rothmayer idős korában a koponyát odaajándékozta barátjának, Joseph Radschopfnak, aki 1842-ben megőrzésre továbbadta Jacob Hyrtlnek. Mikor Jacob Hyrtl 1868-ban váratlanul meghalt, akkor a koponya Joseph nevű bátyjának a birtokába került. Joseph halála után özvegye őrizte az ereklyét egészen az asszony 1901-ben bekövetkezett haláláig. Utána az 1880-ban Mozart kultuszának ébren tartására létrehozott salzburgi Nemzetközi Mozart Alapítvány birtokába került, ahol a látogatók 53 éven át, 1955-ig egy üvegbúra alatt vehették szemügyre.
Mozart koponyája?
2004-ben egy nemzetközi tudományos csoport engedélyt kapott az osztrák szövetségi hatóságoktól, és a kutatók megnyitották a Mozart családnak a salzburgi Sebastian temetőben található sírkamráját. A zseniális zeneszerző anyai nagyanyjától és a 16 éves korában elhunyt Jeanette unokahúgától vett csontmintákat a szakemberek az innsbrucki orvosszakértői intézetben DNS- vizsgálatok segítségével összehasonlították az alapítvány birtokában levő, alsó álkapocs nélküli koponyával, és a vitát eldöntő (?) eredményt az ORF, a legnagyobb nézettségű osztrák állami tévécsatorna Mozart: kutatás a bizonyítékok után című, várva várt hétvégi műsorában tárják majd a nézők elé.
„Sikerült biztos eredményt kapnunk, amit egy amerikai katonai, patológiai laboratórium is megerősített (…) véleményem szerint most már százszázalékosan megállapítható a koponya tulajdonosának neve„ – nyilatkozta titokzatosan Dr. Walther Parson, az összehasonlító DNS-vizsgálatokat vezető orvoscsoport vezetője.
Ezzel a véleménnyel Herbert Ullrich, egy másik híres patológus, aki orvostudományi szakértőként főleg német nyelvterületen szerzett magának hírnevet, máris vitába szállt: „Az alapítvány birtokában levő koponya biztos, hogy nem Mozarté (…), én 1999-ben már megvizsgáltam, és a látottak alapján kijelenthetem, hogy az egy hasonló korú nő koponyája” – jelentette ki határozottan Dr. Ullrich.
(Forrás: The Guardian, Inside Austria, AP)
A klubvilágbajnoki siker magyar kulcsfigurája: nélküle nem nyerhetett volna a Chelsea
