Megtalálták Mozart koponyáját?

Mozarté vagy sem? Bebizonyították vagy nem? Ez a két kérdés tartja izgalomban a zeneszerető osztrákokat. A kutatók tegnap bejelentették, hogy vasárnap egy dokumentumfilm bemutatásával egy tévéműsorban ismertetik annak a tudományos kutatómunkának az eredményét, amit a nagy zeneszerzőnek tulajdonított koponyán végeztek.

Jack Corn
2006. 01. 04. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ egyik legtermékenyebb és vitathatatlanul ma is legnépszerűbb zeneszerzője 250 évvel ezelőtt, 1756. január 27-én, szüleinek hetedik gyermekeként született Salzburgban, és egy fájdalmasan rövid, váltakozó sikereket hozó élet után 1791. december 5-én, 35 éves korában adta vissza fiatal lelkét a Teremtőnek. A legenda szerint szegényen halt meg, és a koldusok temetőjében, egy jeltelen sírba temették. (Ezt a legújabb nemzetközi kutatások nem támasztják alá, és a vita a betegségének okáról, halálának körülményeiről, sírjának, koponyájának helyéről és sorsáról a mai napig változatlan hevességgel folyik – a szerző.)

A korabeli osztrák feljegyzések szerint a Mozart földi maradványait tartalmazó tömegsírt 1855-ben a megtelt bécsi Szent Márk temetőben azonosították, és ismét csak szerény külsőségek közepette újratemették. A második temetés után azonban Joseph Rothmayer, az egyik zenerajongó sírásó, félig kiásta a holttestet, és a koponyát hazavitte emlékbe.

Rothmayer idős korában a koponyát odaajándékozta barátjának, Joseph Radschopfnak, aki 1842-ben megőrzésre továbbadta Jacob Hyrtlnek. Mikor Jacob Hyrtl 1868-ban váratlanul meghalt, akkor a koponya Joseph nevű bátyjának a birtokába került. Joseph halála után özvegye őrizte az ereklyét egészen az asszony 1901-ben bekövetkezett haláláig. Utána az 1880-ban Mozart kultuszának ébren tartására létrehozott salzburgi Nemzetközi Mozart Alapítvány birtokába került, ahol a látogatók 53 éven át, 1955-ig egy üvegbúra alatt vehették szemügyre.

Mozart koponyája?

2004-ben egy nemzetközi tudományos csoport engedélyt kapott az osztrák szövetségi hatóságoktól, és a kutatók megnyitották a Mozart családnak a salzburgi Sebastian temetőben található sírkamráját. A zseniális zeneszerző anyai nagyanyjától és a 16 éves korában elhunyt Jeanette unokahúgától vett csontmintákat a szakemberek az innsbrucki orvosszakértői intézetben DNS- vizsgálatok segítségével összehasonlították az alapítvány birtokában levő, alsó álkapocs nélküli koponyával, és a vitát eldöntő (?) eredményt az ORF, a legnagyobb nézettségű osztrák állami tévécsatorna Mozart: kutatás a bizonyítékok után című, várva várt hétvégi műsorában tárják majd a nézők elé.

„Sikerült biztos eredményt kapnunk, amit egy amerikai katonai, patológiai laboratórium is megerősített (…) véleményem szerint most már százszázalékosan megállapítható a koponya tulajdonosának neve„ – nyilatkozta titokzatosan Dr. Walther Parson, az összehasonlító DNS-vizsgálatokat vezető orvoscsoport vezetője.

Ezzel a véleménnyel Herbert Ullrich, egy másik híres patológus, aki orvostudományi szakértőként főleg német nyelvterületen szerzett magának hírnevet, máris vitába szállt: „Az alapítvány birtokában levő koponya biztos, hogy nem Mozarté (…), én 1999-ben már megvizsgáltam, és a látottak alapján kijelenthetem, hogy az egy hasonló korú nő koponyája” – jelentette ki határozottan Dr. Ullrich.

(Forrás: The Guardian, Inside Austria, AP)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.