A hőmérő higanyszála mínusz 31 Celsius-fokra esett hétfőre virradó éjszaka a törökországi Agri városában. A sarkvidéki fagyhoz az ország északi és keleti részén a hét végén havazás is párosult, amely 3700 falut elvágott a külvilágtól, s közülük több százban megszűnt az áramszolgáltatás is.
Romániában, ahol az elmúlt hét végén mínusz 28 fokra süllyedt a hőmérséklet, hatan fagytak meg. A gazdasági miniszter közlése szerint nem fenyeget gázhiány annak ellenére sem, hogy csökkent az Oroszországból importált gáz mennyisége. Románia földgázszükségletének mintegy 40 százalékát orosz importból, a többit saját termeléséből fedezi.
Oroszországban, a Kaukázustól északnyugatra fekvő krasznodari terület iskoláiban az erős fagyok miatt szünetel a tanítás. Oroszország fekete-tengeri partvidéke gyakorlatilag teljesen a fagy szorításában van, mínusz 20-30 fok közötti hőmérsékleteket mértek.
Ukrajnában több mint 20 ember fagyott meg a hét végén a 30 fokos fagyban. Kijev utcáin hétfőn alig lehetett autót látni, mert a motorok felmondták a szolgálatot a rendkívüli hidegben.
Lengyelországban, ahol egyes régiókban hétfőre virradóra mínusz 32 fokot mértek, 27-en fagytak meg a hét végén, és ezzel 150-re emelkedett az idei tél eddigi halálos áldozatainak száma.
Csehországban az év kezdete óta többen megfagytak a hidegben: a média több mint tíz fagyhalottról jelentett, de a valóságos szám ennel magasabb lehet. Szlovákiában, az Árva megyei Ljeszek faluban hétfőre virradóra rekordnak számító mínusz 28,4 fokot mértek.
A németországi Szász-Anhalt tartományban, ahol hétfőn mínusz 20 fok körüli hőmérsékleteket mértek, vasárnap ketten fagytak meg, egy 74 éves asszony és egy 48 éves férfi. Berlinben hétfő reggel a hőmérséklet ugyancsak megközelítette a mínusz 20 fokot.
(MTV Híradó)
Politikai haszonszerzésre használná fel a polgármestereket Karácsony Gergely
