Nyomoz a rendőrség a mentőhelikopterek ügyében

A Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el amiatt, hogy a BASE Kft. nem adta át a mentőhelikoptereket az Országos Mentőszolgálatnak (OMSZ). Az OMSZ hétfőn bontott szerződést a céggel. A mentők most kiegészítették feljelentésüket azzal, hogy a kft. a dokumentációk átadását sem kezde meg. Az OMSZ főigazgatója szerint több gépet nem szakszerűen szereltek. Kóka János közlekedési miniszter is vizsgálatot rendelt el, hogy kiderítsék: ezért ki a felelős. • Földön maradnak a mentők gépei

MNO
2006. 01. 11. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feljelentés-kiegészítést nyújtott be a mentőhelikoptereket üzemeltető BASE Kft. ellen az Országos Mentőszolgálat a Nemzeti Nyomozó Irodához, mert a cég nem kezdte meg a légi járművek dokumentációjának átadását. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) még hétfőn – amikor az OMSZ szerződést bontott a céggel – rendelt el nyomozást az Országos Mentőszolgálat feljelentése miatt, mivel a BASE Kft. nem adta át a mentőhelikoptereket.

Takács Zoltán, az OMSZ főigazgatója ma közölte: azért fordultak a rendőrséghez, mert a cég eddig nem adta át a használatában lévő légi járműveket, és november óta még a gépek dokumentációját sem mutatta be. Közölte továbbá, hogy a franciaországi nagyjavításon lévő két helikopter esetében meghatározhatatlan forrásból származó, nem gyári és nem is odaillő alkatrészeket is találtak.

Takács Zoltán a céggel való szerződébontás egyik indokaként egy adójogi vitát említett. 2004 május elsejétől a mentési tevékenységet végző járművek üzemanyaga után az üzemeltető cég visszaigényelhette a jövedéki adót. A mentőszolgálat felé azonban a teljes összeget számlázták tovább, megkeresésükre pedig azt közölte a kft., hogy nem hajlandók erről a kérdésről egyeztetni, mert szerintük ez rendjén van így – jelentette ki Takács. Arra az újságírói kérdésre, hogy kifizetik-e a BASE Kft. – saját állítása szerint – több tízmillió forintnyi számláit, Takács azt válaszolta: az OMSZ-nél nincs a cégnek befogadott és ki nem fizetett számlája. Valóban van néhány millió forintnyi vitatott tétel, amelyet az OMSZ nem fogadott el, és vissza is küldte a számlákat, mert szerintük nem áll mögöttük valós teljesítés.

A szerdai kormányszóvivői tájékoztatón elhangzott: Kóka János közlekedési miniszter is vizsgálatot rendelt el a mentőhelikopterek ügyében. Batiz András kormányszóvivő úgy fogalmazott: szeretnék kideríteni, ki a felelős azért, hogy jogszerűtlenül ukrán eredetű alkatrészeket szereltek be az egyik helikopterbe, amivel több tízmillió forintos anyagi kárt okoztak. Hozzátette: kiderült, hogy a 2003-ban, hajtóműhiba miatt, Szegeden lezuhant MI-2-es helikopterből a hajtómű fődarabját átszerelték egy másik gépbe, amelyik két évvel később, Pécsett szintén lezuhant.

Batiz András kijelentése szerint a szakemberek úgy vélik, szükség lenne egy független szakértői vizsgálatra az ügyben, de ezt eddig a helikoptereket működtető cég elutasította – tette hozzá.

Rácz Jenő egészségügyi miniszter elmondta: január végéig beszereznek egy új mentőhelikoptert, a franciaországi nagyjavításon átesett két gép pedig heteken belül újra üzembe áll. További négy új helikopter beszerzésére január végéig kiírják a pályázatot – tette hozzá.

Közben az NNI munkatársai lepecsételték a mentőhelikoptereket.

(Magyar Rádió, InfoRádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.