A választási kampány során a politikai élet szereplői fordítsanak nagyobb figyelmet a polgárok magánszférájának védelmére, és igyekezzenek céljaikat elsősorban a polgárok személyes adatainak kezelése nélkül elérni – áll Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos közleményében.
Az ombudsman a dokumentumban a telefonon, e-mailen, sms-en folytatott kampánnyal, a választási kampányt segítő önkéntesek adatainak kezelésével, valamint a politikai szervezetekkel rokonszenvezők adatainak kezelésével foglalkozik.
Péterfalvi a telefonos kampány kapcsán leszögezi, hogy az emberi beavatkozás nélküli, automatizált hívórendszer az előfizető tekintetében csak akkor alkalmazható közvetlen tájékoztatási célra, ha ehhez az előfizető előzetesen hozzájárult. Hozzáteszi: a véletlenszerűen generált számok hívásával lebonyolított szolgáltatás sérti a magánszféra védelmét, és véletlenszerűen választott számok alapján bonyolított hívások csak akkor engedhetők meg, ha a szolgáltató olyan adatbázist használ, amely azon előfizetők adatait tartalmazza, akik hozzájárultak adataik ilyen célú felhasználásához.
Péterfalvi kiemeli, hogy nem küldhető telefonon és egyéb elektronikus hírközlési úton kampánycélú tájékoztatás olyan előfizetőnek, aki nyilatkozott róla, hogy nem kíván ilyet fogadni. E-mailen csak annak küldhető hirdetés, aki ehhez korábban hozzájárult – hívja fel a figyelmet az adatvédelmi jogok biztosa, és hozzáteszi: az ehhez hozzájárulóktól nyilvántartást kell vezetni.
Az ombudsman hangsúlyozza közleményében, hogy tilos a nyilvános forrásból megszerezhető e-mail címek kampánycélú felhasználása. Péterfalvi Attila ismerteti, hogy az sms formájában küldött üzenetekre is az e-mail üzenetekre érvényes jogi szabályozás vonatkozik.
Péterfalvi kiemeli, hogy a választási kampányban részt vevő önkéntesek adatait is csak a célhoz kötöttség követelményének megfelelően szabad felvenni.
Világhatalom adhat háttértámogatást Oroszországnak
