A főként gazdálkodási kérdésekben döntés-előkészítő szerepet betöltő tanácsoknak március 1-ig kell felállniuk. A 7-9 fős testületek 3-4 tagját az oktatási ügyekért felelős szenátus jelöli, 2-3 tagot pedig a kormány, ezen belül az oktatási, valamint a pénzügyminiszter. A tanácstagok nem visszahívhatók és nem utasíthatók.
A tanácsok felállítására azért van szükség, mert ettől az évtől kezdve megváltoztak az intézmények gazdálkodására vonatkozó szabályok: lehetővé vált a hitelfelvétel, gazdasági társaság alapítása, illetve abban való tulajdonszerzés, s tágabbak lettek az ingatlangazdálkodás keretei is. A testületek részt vesznek a költségvetés, valamint az intézményfejlesztési terv megalkotásában, illetve ahol szükséges, a felsőokatatási intézmény szervezetének módosításában.
A 69 kormányzati delegált között megtalálható öt volt pénzügy- illetve gazdasági miniszter, így ott van a listán Bokros Lajos, Békesi László, Draskovics Tibor és László Csaba is. A tanácstagok sorában szerepel még az MGYOSZ elnöke, az MKIK első embere és a kamara alelnöke, a Befektetői Tanács négy tagja, továbba 6 bank- és 27 vállalatvezető – olvasható a napi.hu-n.
Az egyetemek megalázását jelenti, hogy bukott minisztereket, pártkádereket ültetnek a nyakukra – vélekedett Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője.