Szabó István, „a magyar beteg”

Az osztrák törvények a nácikat védik és megakadályozzák felelősségre vonásukat – nyilatkozta a Die Pressének Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ vezetője. A Frankfurter Allgemeine Zeitung Szabó István ügynökmúltjáról szóló cikkében hiányolja a magyarországi levéltárak teljes megnyitását. • „Életben kellett maradni”

2006. 02. 03. 8:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív napilap „A nemzetiszocialista bűnözők paradicsoma” címmel készített interjút Efraim Zuroff-fal, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ vezetőjével. Zuroff hevesen bírálja az osztrák hivatalokat, azzal vádolva őket, hogy „a törvény a nácikat védi és megakadályozza, hogy felelősségre vonják őket.”

Ausztria a nemzetiszocialista bűnözők paradicsoma – nyilatkozta a központ igazgatója. Efraim Zuroff a feltételezett tettesek elleni fellépést elégtelennek nevezte, és kiemelte: az elkövetők Ausztriában korlátlanul beszélhetnek bűneikről. Zuroff a jogi helyzetet felháborítónak tartja.

Az utolsó esély akció keretében a központ 2003 szeptembere óta 328 osztrák származású, háborús bűnökkel vádolt személy adatait átadta a bécsi hatóságoknak, és mindössze 77 esetben kezdődött nyomozás – nyilatkozta Zuroff, aki az osztrák szervek eljárást lassúnak és passzívnak nevezte.

A központ igazgatója elégtelennek tartja azon személyek elleni fellépést, akik nem vettek részt közvetlenül a bűnök elkövetésében. Zuroff leszögezte: amit az osztrák hivatalok általában mondanak, az röviden úgy fogalmazható meg, csak akkor lehet valamit tenni, ha az érintett egy pisztolyt fogott és maga is elkövetette a gyilkosságot, de ellenkező esetben nem tudnak mit csinálni.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Wolfgang Sandner A magyar beteg című cikkében foglalkozik az elmaradt levéltári nyitást hiányolva Szabó István ügynökmúltjával.

Egy diktatúrában a művész kizárólag a párt tulajdona. Igen, jó kapcsolatok kellenek, ebbe bele kell törődni – mondja a Szembesítés című film egyik szereplője, egy férfi aki az eredeti forgatókönyvben nem szerepel. A rendező, Szabó István a megalkuvó, mondhatni opportunista személy figuráját utólag illesztette a filmbe – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Amikor Szabó legújabb filmjét a Rokonokat bemutatták, és a rendező a színészekkel közösen megjelent a kongresszusi központ színpadán, a meghívott publikum nagy része demonstratívan elhagyta a termet. – A tekintélyes napilapot, a Magyar Nemzetet a tegnapi film értékelésekor némileg zavarta, hogy a harmincas évekbeli korrupciót és erkölcsi züllést tárgyaló regény cselekményét Szabó a mai viszonyokra és a parlament jelenlegi állapotaira értelmezte – közli a német napilap.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Rendkívül megbízhatatlan címmel foglalta össze a Berlinben tartózkodó Mihail Szaakasvili véleményét országa Oroszországhoz fűződő kapcsolatáról. A grúz elnök annak a reményének adott hangot, miszerint 2006 őszére már jelentősen csökkenteni tudja országa függését az orosz energiától.

A Berlinben tartózkodó grúz elnök azzal vádolta meg a Oroszországot, hogy az energiát fegyverként használja. Oroszország rendkívül megbízhatatlan energiaszállító, akit politikai motívumok irányítanak – nyilatkozta a müncheni biztonságpolitikai konferenciára Németországba érkezett Szakasvili.

Az elnök szerint Tbiliszi mindent el fog követni, hogy csökkentse országa függőségét az orosz energiaszállításoktól. Biztos vagyok abban, hogy már ősszel csak ötven százalékban függünk majd az orosz energiától – nyilatkozta az elnök, aki ennek érdekében gázszállítási szerződéseket kíván kötni Azerbajdzsánnal és Törökországgal, s hosszabb távon a közép-ázsiai országok gázkitermelése iránt is érdeklődik.

A grúz elnök cáfolta, hogy a merényletek után helyreállt volna országa gázellátása, pusztán egy órára feltekerték a gázcsapot. Egyúttal ismét annak a véleményének adott hangot, hogy Oroszország állhat a csővezeték elleni merényletek mögött. Szaakasvili egyúttal szabályos kereskedelmi háborúval vádolta Moszkvát, hiszen hatóságai például akadályozzák a grúz áruk – narancs és alma – oroszországi exportját. Különösen fontosnak nevezte, hogy országa szabadon hozzáférhessen az európai piacokhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.