Csaba László: Gazdasági diktátorok kapnak kitüntetést

Csaba László szerint „önellentmondás, hogy a köztársaság nemzeti ünnepén olyanok kapjanak állami elismerést, akik „az előző rendszer teljhatalmú urai voltak", miközben a kitüntetéssel a kormány „példát állít a nép elé". A közgazdász, egyetemi tanár elmondása szerint Fekete János és Marjai József az előző rendszerben „valóságos gazdasági diktátorként működtek".

MNO
2006. 03. 15. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egyetértek azzal, hogy rossz fényt vet az országra, ha két olyan embert tüntetnek ki a nemzeti ünnepen, akik az előző rendszerben valóságos gazdasági diktátorként működtek„ – nyilatkozta az Origónak Csaba László közgazdász, egyetemi tanár. „Marjai József és Fekete János munkája és szerepe a mai napig nehezen megítélhető, mert csak töredékesen ismerhető meg, a működésükre vonatkozó adatok nagyrészt titkosak – tette hozzá Csaba László. Véleménye szerint „önellentmondás, hogy a köztársaság nemzeti ünnepén olyanok kapjanak állami elismerést, akik „az előző rendszer teljhatalmú urai voltak”, miközben a kitüntetéssel a kormányzat „példát állít a nép elé„.

Fekete és Marjai pályafutása sok szempontból kötődött egymáshoz. Mint Csaba László elmondta, Magyarország 1978-ra a fizetőképtelenség határán állt, az év decemberétől pedig a hatalom legfelső szintjén egy párhuzamos vezetés jött létre. Formálisan megmaradt a párthierarchia, de informálisan, a valódi döntéshozó a Minisztertanács gazdasági bizottsága lett, amelyet Csaba László megfogalmazása szerint ”Marjai József vezetett és Fekete János volt a jobbkeze„. Ez a helyzet 1986 közepéig fennállt, és ezalatt a közgazdász szerint „ez a két ember irányította az országot”. „A kezükben tartott, nagyon tágan értelmezett gazdasági irányítás gyakorlatilag mindenhová elért„ – mondta a közgazdász. Marjai József és Fekete János döntéseikben a nemzeti érdekből indultak ki, Csaba László szerinte viszont ennek vitában kellene kialakulnia, míg ők teljesen ”önkényuralmi eszközökkel„ éltek.

Ismeretes: a köztársasági elnök hétfőn közleményben tudatta, hogy a március 15-én állami kitüntetésben részesülők közül egyes személyeknek a legmagasabb szintű elismerésben részesítésével nem ért egyet. Sólyom László azt nem tudta elérni, hogy a kormányzat módosítsa az előterjesztését, de az Alkotmánybírósághoz fordult, és a taláros testület alkotmányértelmezését kérte. Kiszivárgott információk szerint az államfő Mosonyi Emil, Fekete János és Marjai József jelölésével nem értett egyet.

(Forrás: Origo.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.