„Egyetértek azzal, hogy rossz fényt vet az országra, ha két olyan embert tüntetnek ki a nemzeti ünnepen, akik az előző rendszerben valóságos gazdasági diktátorként működtek„ – nyilatkozta az Origónak Csaba László közgazdász, egyetemi tanár. „Marjai József és Fekete János munkája és szerepe a mai napig nehezen megítélhető, mert csak töredékesen ismerhető meg, a működésükre vonatkozó adatok nagyrészt titkosak – tette hozzá Csaba László. Véleménye szerint „önellentmondás, hogy a köztársaság nemzeti ünnepén olyanok kapjanak állami elismerést, akik „az előző rendszer teljhatalmú urai voltak”, miközben a kitüntetéssel a kormányzat „példát állít a nép elé„.
Fekete és Marjai pályafutása sok szempontból kötődött egymáshoz. Mint Csaba László elmondta, Magyarország 1978-ra a fizetőképtelenség határán állt, az év decemberétől pedig a hatalom legfelső szintjén egy párhuzamos vezetés jött létre. Formálisan megmaradt a párthierarchia, de informálisan, a valódi döntéshozó a Minisztertanács gazdasági bizottsága lett, amelyet Csaba László megfogalmazása szerint ”Marjai József vezetett és Fekete János volt a jobbkeze„. Ez a helyzet 1986 közepéig fennállt, és ezalatt a közgazdász szerint „ez a két ember irányította az országot”. „A kezükben tartott, nagyon tágan értelmezett gazdasági irányítás gyakorlatilag mindenhová elért„ – mondta a közgazdász. Marjai József és Fekete János döntéseikben a nemzeti érdekből indultak ki, Csaba László szerinte viszont ennek vitában kellene kialakulnia, míg ők teljesen ”önkényuralmi eszközökkel„ éltek.
Ismeretes: a köztársasági elnök hétfőn közleményben tudatta, hogy a március 15-én állami kitüntetésben részesülők közül egyes személyeknek a legmagasabb szintű elismerésben részesítésével nem ért egyet. Sólyom László azt nem tudta elérni, hogy a kormányzat módosítsa az előterjesztését, de az Alkotmánybírósághoz fordult, és a taláros testület alkotmányértelmezését kérte. Kiszivárgott információk szerint az államfő Mosonyi Emil, Fekete János és Marjai József jelölésével nem értett egyet.
(Forrás: Origo.hu)

Fekete-Győr András teljesen befeküdt Magyar Péternek