Május 1: „céltalan” ünneplés helyett tüntetés

2006. május elseje, a Munka Ünnepe ne a céltalan ünneplésről, hanem a sikeres munkaharcról legyen emlékezetes – áll a Liga felhívásában. Eszerint a szakszervezeti konföderáció rendhagyó módon ünnep helyett demonstrációt szervez a munkáltatói jogsértések ellen. A társkonföderációk szerint a Liga megbontja az akcióegységet.

Bákonyi Ádám
2006. 03. 24. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltás után a Magyar Országgyűlés megalkotta a munkával, a közszolgálattal kapcsolatos törvényeket, azonban munkaügyi perek ezrei bizonyítják, hogy a munkaadók lábbal tiporják jogainkat, semmibe veszik a munkavállalók érdekeit védő törvényeket – indokolja a hagyományosan a Városligetben tartandó május elsejei ünnep elhagyásáról szóló döntését a Liga. Gaskó István közöle: szeretnék elérni, hogy az új kormány és parlament a legfontosabb feladatának tekintse a munkahelyi jogsértések azonnali felszámolását. Az akcióval semmilyen módon nem akarják befolyásolni a közelgő választások eredményét – tette hozzá a Liga elnöke.

Bár minden konföderáció autonóm, a különakció mégis azt a benyomást kelti, hogy a munkavállalói érdekképviseletek nem képesek az egységes fellépésre – véli Szabó Endre. A közszférát képviselő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma elnöke megjegyezte: a munkáltatói jogsértések elleni fellépés még a közszektor tekintetében is az egyik legfontosabb és legaktuálisabb feladat, ugyanakkor ezt közösen kellene megtenni. Szabó Endre szerint erre egy nagygyűlés formájában – melyre húsz-harmincezer embert mozgósíthatnának – a Városligetben is sort lehetne keríteni, ahol nem csak a szokásos „protokolláris” beszédeket tartanák meg.

Wittich Tamás szerint a szakszervezeti szövetségek közös ünneplésre készülnek, ezért furcsának tartotta, hogy csak a Liga honlapjáról értesültek arról: Gaskóék megbontják a szakszervezeti akcióegységet. Az MSZOSZ elnöke elismerte ugyan, hogy több területen is gyakori a munkavállalók és a szakszervezetek jogainak megsértése, de az eljárással nem ért egyet.

Munkahelyeket veszélyzetet a Liga?

Álláshelyeket veszélyeztethet a Liga a „Fekete könyvvel”, amelyben azok a foglalkoztatók szerepelnek, amelyek valamilyen jogsértést követtek el dolgozóikkal szemben – vélik munkaadók. A vállalatoknak nincs kifogásuk vétségeik nyilvánosságra hozatala ellen, ám csak olyan feketelistát tartanak etikusnak, ahol súlyozottak a foglalkoztatói bűnök, és tisztázottak a listára való fel- és lekerülés szabályai. Ha mindez nincs pontosan megfogalmazva, a lista visszaélésekre adhat lehetőséget.

Eddig több cég ráadásul valótlan bűnökkel jelent meg az érdekképviselet honlapján. Téves közlés volt például, hogy a Delphi Hungary Kft. jogellenesen rendkívüli felmondással bocsátott el egy szakszervezeti tisztségviselőt, de a szombathelyi Villszöv Rt. vétségeit is felnagyították. A Liga három szakszervezeti tisztségviselő jogellenes rendkívüli felmondásáért tette felelőssé a céget, holott a bíróság mindössze egyetlen esetben marasztalta el a Villszövöt, ráadásul a szabálysértés 2002-es ügy volt. A megkérdezett cégvezetők mindegyike úgy véli, feltétlenül súlyozni kell a szabálysértések között; az egyetlen munkavállalóra kiterjedő, egyszeri vétség nem lehet azonos súlyú a sok dolgozót érintő, több alkalommal vagy netán szándékosan elkövetett mulasztással. Érdekes, hogy a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Motim társaságok nem szerepelnek a Liga listáján, noha a Motim Kádkő és a Motim Műkorund Kft-nél az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség három alkalommal is megállapította, hogy a törvényes munkaidőn túl foglalkoztatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.