A hosszú távú lengyel-magyar szövetség az unión belüli erős Közép-Európa záloga – jelentette ki Orbán Viktor, miután Budapesten találkozott Lech Kaczynski lengyel elnökkel. A Fidesz elnöke a megbeszélés után tartott rövid tájékoztatón a két ország stratégiai együttműködéséről beszélt. Az ellenzéki politikus szerint a magyar és lengyel nemzeti érdekek sok tekintetben egybeesnek. Orbán Viktor szerint Lech Kaczynski a szolidaritás eszméjének megtestesítője, hiszen a Szolidaritás mozgalomból nőtte ki magát.
Lech Kaczynski – aki a lengyel kormányt vezető jobbközép Jog és Igazságosság párt egyik alapítója – reményét fejezte ki, hogy pártja a Fidesszel kiváló kapcsolatokat épít ki, Orbán Viktort pedig Európában elismert politikusnak nevezte.
Az egynapos hivatalos látogatásra Budapestre érkező lengyel politikust délelőtt a Budai várban, a Szent György téren katonai tiszteletadással fogadták, ezt követően először Sólyom Lászlóval találkozott. A két államfő a visegrádi négyek uniós érdekérvényesítésének fontosságát hangsúlyozta a Sándor-palotában tartott rövid megbeszélésen. A visegrádi együttműködés alapja a kölcsönösség – hangsúlyozta a magyar köztársasági elnök, akivel aláírták a lengyel-magyar titokvédelmi megállapodást. A Magyar Rádió Krónikája hozzáfűzi: itt az államigazgatás úgynevezett minősített iratainak kölcsönös védelméről van szó. Lech Kaczynski hangsúlyozta, hogy Lengyelország is érdekelt a visegrádi együttműködésben.
A lengyel elnök meghívta Sólyom Lászlót a júniusi poznani ünnepségre, amelyen az '56-os felkelésre emlékeznek. A magyar köztársasági elnök pedig őt várja az októberi budapesti megemlékezésre.
Délután a magyar és a lengyel államfő felavatta Győrben az első Magyar-Lengyel Barátság emlékművet. Az államfők a történelmi sorsközösséget, a két nép szabadságáért folytatott évszázados küzdelmét hangoztatták az emlékmű előtt, amely két egymásba fonódó tölgyfa képében jeleníti meg a két nemzetet.
A lengyel államfő Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel nem tárgyalt, a magyar kormányfő ugyanis ma Brüsszelben az Európai Unió csúcstalálkozóján vett részt. Gyurcsány Ferenc ezzel az indokkal kimenthette magát a találkozó elől, az azonban már érthetetlen, hogy a kabinet bármelyik tagja, vagy éppen a szocialista házelnök miért nem ért rá. A lengyel diplomácia varsói információk szerint mindent megtett a találkozó érdekében, ám elutasításra talált.
Gyurcsány Ferenc ugyananakkor úgy tűnik, Calin-Popescu Tariceanu román miniszterelnök számára „itthon volt”, akivel este negyed hétkor találkozott a Parlament Nándorfehérvári termében.
Részletek...
Ebben az időpontban a lengyel államfő még Magyarországon tartózkodott.

Szijjártó Péter az Origónak: Az európai vezetők abban érdekeltek, hogy a háború minél tovább tartson