Orbán Viktor „Aktív Európa” programot hirdetett Rómában

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, az Európai Néppárt alelnöke „Aktív Európa” címmel programadó beszédet mondott az Európai Néppárt kongresszusán Rómában. Orbán a kongresszus alkalmából négyszemközti megbeszélést folytatott Silvio Berlusconi olasz miniszterelnökkel és Nicolas Sarkozy francia belügyminiszterrel is. Délelőtt XVI. Benedek pápa fogadta a Fidesz elnökét, több európai politikus társaságában. Az RMDSZ kezdeményezésére a Római Kiáltvány szövegébe bekerült, hogy az Európai Néppárt támogatja Románia és Bulgária 2007-es belépését az unióba –közölte a római kongresszuson tartózkodó Markó Béla.

MNO
2006. 03. 30. 15:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke, az Európai Néppárt alelnöke „Aktív Európa” címmel programadó beszédet mondott az Európai Néppárt kongresszusán Rómában.
A Fidesz elnöke a kongresszus alkalmából négyszemközti megbeszélést folytatott Silvio Berlusconi olasz miniszterelnökkel és Nicolas Sarkozy francia belügyminiszterrel is. Egyetértettek abban, hogy az Európai Unió két legnagyobb problémája a tömeges munkanélküliség és az egyre fogyó népesség. Az „Aktív Európa” program ezért a munkahelyteremtésre és a családok támogatására helyezi a hangsúlyt.

Az Európai Néppárt tisztújító kongresszusa pénteken szavaz a tisztségekről, a Fidesz elnöke azonban már csütörtök este hazatér Magyarországra, mert mint mondta – a kampány miatt másfél nap is sok volt amit külföldön töltött. Mint ismert, szerdán ismét alelnöknek jelölték a konzervatív pártokat tömörítő szervezet kongresszusán.

A pápa a laicizmus elleni harcra buzdított

A laicizmus (az egyház hatáskörét a vallási kérdésekre korlátozni törekvő irányzat) Európa-szerte terjedő kultúrája elleni harcra buzdította XVI. Benedek pápa a mai napon a Vatikánban az Európai Néppárt (EPP) vezetőségét. A római katolikus egyházfő úgy vélte: az ilyen törekvések egyre jobban terjednek Európa-szerte.

A pápa magánkihallgatáson fogadta a politikusokat és azt mondta: a Néppárt keresztény örökségnek nyújtott támogatása jelentős mértékben hozzájárulhat az olyan törekvések vereségéhez, amelyek a vallási meggyőződés kifejeződését a magánszférába száműzik. Az európai kereszténydemokrata és konzervatív pártokat tömörítő szervezet képviselői, köztük az EPP alelnöki posztját betöltő Orbán Viktor, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke az EPP tisztújító kongresszusára gyűltek össze Rómában.

A római katolikus egyházfő a Néppárt főbb vezetőinek fogadásakor mindenkivel külön is szót váltott. Orbán Viktor így nyilatkozott a pápai kihallgatás után: „Április 2-án, vasárnap lesz egy éve, hogy eltávozott közülünk II. János Pál. Ő a jóság igaz szolgája volt, többször is megadatott nekem, hogy találkozzak vele. Embersége, világos, útmutatást adó gondolatai, barátsága, amivel felém fordult, mély nyomot hagytak bennem. Most találkozhattam először XVI. Benedek pápával. Ez a beszélgetés is örök emlék marad. A pápa érti a világ és Európa ügyeit, jól ismeri a magyarokat is. Azt mondta nekem beszélgetésünk során, hogy Európa jövője azon áll vagy bukik, hogy mennyire tudják a nemzeti kormányok politikájuk középpontjába helyezni a családok támogatását. Nekünk, magyar embereknek azt üzente: a magyarok ápolják egyetemes és nemzeti hagyományaikat, mert van mire büszkének lennünk az elmúlt ezer évből”.

Az Európai Néppárt (EPP) római fórumán több dokumentumot is elfogadtak. Ezek egyike a Római Kiáltvány, amelynek szövegébe az RMDSZ kezdeményezésére került be, hogy az EPP támogatja Románia és Bulgária 2007-es belépését az Európai Unióba – mondta el a távirati irodának Markó Béla, az RMDSZ elnöke. A politikus tájékoztatása szerint az RMDSZ küldöttsége megbeszéléseket folytatott az EPP vezetőivel, több találkozón, véleménycserén vett részt. Markó Bélának alkalma volt találkozni Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével is, akit az EPP ismét alelnöknek jelölt e tisztújító kongresszuson.

Markó Béla olyan pillanatban tartózkodik Rómában, amikor a román belpolitikában koalíciós feszültségek keletkeztek. Mégpedig annak nyomán, hogy a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) tagjai a koalíciós pártok korábbi megegyezése ellenére nem Constantin Ticu Dumitrescut, hanem a demokrata párt jelöltjét, Corneliu Turianut választották az átvilágító testület elnökévé.

Sokak szerint éppen a PD fogott össze ez ügyben a titkos szavazás során az ellenzéki Szociáldemokrata Párttal (PSD) és a nacionalista Nagy-Románia Párttal (PRM), így történhetett meg a váratlan fordulat, amely Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök szerint hiteltelenné teszi a kormánykoalíciót.

A koalícióban helyet foglaló RMDSZ elnöke a távirati iroda erre vonatkozó kérdésére elmondta: ennek az eseménynek most Rómában nincs közvetlen visszahatása. A politikus azonban felhívta a figyelmet arra, hogy mindenképpen Constantin Ticu Dumitrescunak kellett volna a CNSAS elnökévé válnia. Hiszen ő volt a Securitate-dokumentumokhoz való hozzáférésért folytatott küzdelem kezdeményezője, személye egyben ennek az ügynek a szimbóluma is – emlékeztetett a politikus, hangsúlyozva, hogy az RMDSZ is Dumitrescut támogatta.

A magyarok érdekképviseleti szervezete súlyosnak tartja, hogy a Nagy-Románia Párt képviselőit beengedték az átvilágító bizottság vezetőségébe – hangoztatta a fidesz.hu szerint Markó, aki szerint ez a tény hiteltelenné teheti az egész testület munkáját. A román demokratáknak Markó szerint meg kellene változtatniuk magatartásukat ezekben a kérdésekben, mert – mint fogalmazott – európai szinten is gondjuk lehet emiatt.

Markó Béla egyébként korábbi nyilatkozataiban többször is jelezte, hogy a PD teljes jogú európai néppárti taggá válásában az RMDSZ-nek is szava van – olvasható a fidesz.hu-n.

Jelen pillanatban három romániai párt van jelen az örök városban zajló eseményen. Az RMDSZ mellett a román Kereszténydemokrata Néppárt-PPCD (a nevet változtatott egykori Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt-PNTCD jogutódja, a tud.) van jelen teljes jogú tagként, de képviselteti magát a román Demokrata Párt (PD) is, egyelőre csak megfigyelői státusban. Markó egy kérdésre válaszolva közölte, hogy a PD teljes jogú felvételének kérdése ezen a fórumon nem kerül még napirendre.


(InfoRádió, Magyar Rádió, klubradio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.