Pokorni elmondta,: több eszköz is van a kezükben e cél elérésére, ezek közül legfontosabbnak azt tartja, hogy „a magyar jogrend hatósági ármegállapítási jogot ad, azért adja ezt, mert a magyar emberek, fogyasztók, kiszolgáltatott helyzetben vannak a monopol szolgáltatóval szemben” – tudósított a politikus tájékoztatójáról az InfoRádió. Pokorni szerint az emberek a kormánytól várják a segítséget, és sajnálatos, hogy ezzel a lehetőséggel nem élt a jelenlegi kormány, ezért szaladhattak el az árak.
A magyarországi áramdíjak európai viszonylatban is magasak, ezért azonban elsősorban az erőművek felelősek, ugyanis már eleve magas áron adják el a szolgáltatóknak az áramot – mondta az alelnök. Ennek az oka, hogy a Horn-kormány idején, 1996-ban Suchmann Tamás úgy adta el az erőműveket, hogy húsz évre kötött áras, hosszú távú áramvásárlási szerződéseket kötött – tette hozzá. Az Európai Unió versenyhivatala azonban ezt a helyzetet „az európai versenyjogba ütközőnek mondja”, tehát a második eszköz az áramdíjak csökkentésére az EU segítsége lehet – fejtette ki Pokorni Zoltán.
A harmadik eszköz a fideszes politikus szerint a piaci verseny, amelynek 2007-től az áramszolgáltatásban is érvényesülnie kell. Jelenleg a nagy fogyasztók már eldönthetik, kitől vesznek áramot, de a magánszemélyeknek erre még nincs lehetősége. Szintén a megélhetést könnyítené az az egy hónappal ezelőtti EU-határozat, amely lehetővé teszi Magyarország számára is, hogy a távfűtési szolgáltatás általános forgalmi adóját kedvezményessé tegye – jelentette ki Pokorni Zoltán, aki elmondta: a Fidesz felszólította a kormányt, hogy éljen ezzel, de az nem tette meg, a következő kormány, a polgári kormány a nagyrészt lakótelepeken élő, a távfűtést kényszerűen igénybe vevő emberek számára jóval olcsóbbá teszi ezt a szolgáltatást.
A munkahelyteremtéssel kapcsolatban elmondta: az ország számára a legfőbb kitörési pont a munka, mint kiaknázatlan energiaforrás. Véleménye szerint a gazdaságot nem lehet tovább hitelből és „vagyonfelélésből” finanszírozni. A magyar vállalkozásokat kell támogatni, ahol új munkahelyek jöhetnek létre. „Erre önmagában a tb-csökkentés nem elegendő, ehhez tőkejuttatás is kell. Ezer milliárd forinttal kívánjuk elindítani a Széchenyi tervet” – mondta Pokorni Zoltán.
(InfoRádió)

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben