Speciális frekvenciával űznék el a strandoktól a vadmadarakat

A Balatonnál és a Velencei-tónál százával telepednek meg a madárinfluenza első számú vírushordozóinak számító hattyúk és tőkés récék, amelyek az emberek társaságát is keresik. Felvetődött, hogy speciális frekvenciák sugárzásával tartanák távol a vadmadarakat a fürdőhelyektől.

MNO
2006. 03. 12. 8:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A madárinfluenza terjedése miatt nem kizárt, hogy át kell alakítani az emberek és a vadmadarak viszonyát a természetes vizek melletti strandokon és fürdőhelyeken. A Balatonnál és a Velencei-tónál százával telepednek meg a hattyúk és tőkés récék, amelyek a madárinfluenza első számú vírushordozóinak számítanak.

Balogh László, a Balatoni Nemzeti Park igazgatója közölte, hogy az elmúlt években a főként a hattyúk és tőkés récék szokták meg az emberek társaságát. A Balaton partján azért keresik az emberek közelségét, mert gyakran etetik őket. A madárinfluenza terjedése miatt azonban betilthatják a madarak etetését, de a sok éve kialakult szokásokat csak nehezen lehet tilalmakkal megváltoztatni.

A strandüzemeltetők már korábban is tervezték, hogy a partszakaszoktól távoltartják a madarakat. A legtöbb gondot a vízparton a tőkés récék és a hattyúk közelsége okozza: ezek a madarak az éjszakát a parton töltik, ürülékükkel, kihullott tollaikkal szennyezik a turisták által látogatott fövényeket. Csak olyan módszer jöhet szóba, amely a többi fajt nem zavarja, és nem veszélyezteti, ezért a vegyszerek alkalmazását a terület védettsége miatt eleve kizárták.

Felvetődött, hogy a Badacsonyban a seregélyek ellen már korábban kipróbált karbidágyúval lehetne próbálkozni, ám a negyedóránként felhangzó dörrenés a turistákat is elriaszthatja. Megoldást jelenthetne az emberi füllel kevésbé érzékelhető, ám a madarakat erősen zavaró hangfrekvenciák sugárzása, ami nagy valószínűséggel távol tartaná az állatokat.

Mucska Péter, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szóvivője ismertette: ha a Balatonnál találnának fertőzött madarakat, a vírus felhígulása miatt akkor sem kellene közegészségügyi veszélytől tartani. A vonulás április végén befejeződik, ez után az állatok szétszóródnak, s valószínűleg nem lesznek újabb megbetegedések. Ha tömeges járvány alakulna ki a vízimadarak között, izolálni kelllene az állatokat, hiszen csak így lehetne megállítani a vírus továbbterejdését.

(Forrás: Magyar Hírlap)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.