A havazás és az esőzés miatt tovább nőtt az elöntött területek nagysága, jelenleg 239 ezer hektárt borít belvíz, de további áradásra kell számítani. A Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint 84 szakaszon van belvízvédelmi készültség. Ebből 31 szakaszon első fokú, 31 szakaszon másodfokú, kilenc szakaszon harmadfokú a védekezés.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében újabb házból kellett kitelepíteni a lakókat. Velük együtt összesen már 176 embernek kellett elhagynia otthonát a belvíz miatt. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében Taktaharkányban, Tiszalúcon, illetve Szikszón vált különösen kritikussá a belvízhelyzet, noha Zemplén, Észak-, illetve Dél-Borsod, a Taktaköz, a Cserehát és Abaúj csaknem harminc pontján kellett védekezni. Szombat éjjel át kellett vágni a Szikszón keresztül vezető, megáradt Vadász-patak gátját a város biztonsága érdekében. Szikszón hét utca házait még így is homokzsákok százaival kellett megvédeni. A megyében belvíz miatti kár tizenhét településen alakult ki, 136 épület volt veszélyben, de eddig senkit sem kellett kitelepíteni.
A Debrecen melletti Cserei ér és a Kondoros találkozásánál homokzsákokat helyeznek el a környéket veszélyeztető magas vízállás miatt. A Tikövizig szakemberei az érintett szakaszon mintegy kétszáz homokzsákot raknak ki, és közös szemlét tartanak a térségi önkormányzat munkatársaival.
A vasárnapi viharos szél miatt a medréből kilépett Balaton háromhektárnyi területet öntött el a lellei strandnál. A víz behatolt nyolc faépületbe, egy hatlakásos társasházba és három part közeli üzletbe. Balatonbogláron a Radnóti utcán hömpölygött az áradat, ami a fonyódi Szúnyog-szigeten is kisebb riadalmat okozott. Habár már hónapokkal ezelőtt megnyitották Siófoknál a zsilipet, a tavat nehezen hagyja el a vízfelesleg.
Árvízvédelmi készültséget összesen már 906 kilométeren tartanak fenn
A hóolvadás és a csapadékos időjárás miatt újabb árhullám vonul le a hazai folyókon. A Tisza-völgyi mellékfolyókon kialakult árhullámok a hazai szakaszokon tetőzés közeli állapotban vannak. A Krasznán III. fokban, a Fehér- és Fekete-Körösön I. illetve II. fokban enyhén árad, de tetőzéshez közelít a folyó. A Hortobágy-Berettyó felső szakaszán a nagy mennyiségű belvíz miatt III. fokúra emelték a készültséget.
Jelenleg összesen 906 kilométeren van árvízvédelmi készültség, ebből 462 kilométeren elsőfokú, 297 kilométeren másodfokú, 147 kilométer hosszon pedig harmadfokú fokú az árvízvédelmi készültség. (Vasárnap még 878 kilométeren volt készültség.) Másodfokú a készültség a Krasznán és a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán, másodfokú a készültség a Zagyván, a Fekete- és a Kettős- Körösön, a Berettyó alsó és a Sebes-Körös torkolati szakaszán. elsőfokú készültség van a Berettyó felső szakaszán, a Hortobágy-Berettyó alsó szakaszán, a Fehér, és a Hármas-Körösön.
A Tisza vízszintje Szegednél elérte az 560 centimétert, ezért lezárták a városban az alsó rakpartot, a folyó várhatóan a hét folyamán önti el az utat. A folyó szegedi szakaszán ugyanakkor nincs árvízvédelmi készültség, az első fokozatot 650 centiméteres vízállásnál rendelik el.
Az ilyenkor szokásosnál kétszer több a hóban felhalmozott vízkészlet mindkét nagy folyónk vízgyűjtő területein. A Vízügyi Központ információi szerint a Dunán 18,3, a Tiszán, Ukrajnában és Romániában pedig 5,8 köbkilométernyi hó gyűlt össze. Az előrejelzések szerint ma az ország déli, illetve középső részén várható jelentősebb mennyiségű csapadék, amely lehet havas eső, illetve hó is.
Szélvihar Nyugat-Magyarországon: áramkimaradások, fennakadások a közlekedésben
Ítéletidő tombol vasárnap óta Vas megyében, változatlanul komoly gondokat és fennakadásokat okoz a 90-95 kilométer per órás szél.
Ledőlt kéményekről, megrongált tetőkről érkeznek bejelentések, főként Szombathely, Körmend és Sárvár térségéből. Körmenden egy kidőlt fa zárt el egy utat, Sárváron villanyvezetékeket szakított le egy 20 méteres fenyő. A süvítő vihar leszakította a jelzőlámpákat Szombathely egyik nagy forgalmú csomópontjában, a belvárosban pedig egy ház ablakát keretestől tépte ki. Számos utcában áramkimaradás volt az éjjel.
Nyugat-Magyarországon vasárnap este átlag 60 percet késtek a vonatok, azonban a Szombathely–Veszprém–Budapest vonalon másfél-kétórás csúszások is előfordultak, a viharos erejű széllökések miatt ugyanis 40-60 kilométer per órás sebességkorlátozást vezetett be a MÁV. Sárvár és Porpác között több szakaszon megrongálódott, leszakadt a felső vezeték.
Hó- és szélvihar keleten: szén-monoxid-mérgezés, közlekedési káosz
Az ország keleti részén eközben hóvihar tombol, ugyancsak háztetőket bontott meg, fákat döntött ki, sőt egy négytagú családnál szén-monoxid-mérgezést is okozott a vihar erejű szél Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A szomszédos Hajdú-Biharban sem jobb a helyzet. A tűzoltók egymás után kapják a bejelentéseket az úttestre, villanyvezetékekre dőlő fákról, lezuhanó ágakról. Hosszabb-rövidebb áramszünetek is előfordulnak.
Csongrádban a hajnalban kezdődött erős havazás ellenére minden út járható. Főként útra dőlt fákat és póznákat kellett eltávolítaniuk a tűzoltóknak.
A vonat- és az autóbusz közlekedésben is jelentős fennakadások vannak a keleti országrészben. A hófúvások ugyanis leginkább a bihari térségben nehezítik a közlekedést.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a szélvihar miatt szünetel a tanítás Boldogkőváralján, ugyanis nincs áram a településen. A viharos szél elsősorban Sárospatak térségében okozott eddig gondot, de jelentettek áramkimaradást Miskolc környékéről is. Debrecenben közlekedési káosz alakult ki reggel a homokkerti vasúti felüljárón: a jeges hídon a gépkocsik nem tudtak felhajtani.
Egy órát késnek a vonatok a Budapest–Békéscsaba, a Budapest–Székesfehérvár–Szombathely útvonalon a leszakadt a felső vezeték miatt. A Debrecen–Szerencs–Miskolc vonalon utazóknak is emiatt kell késésre számítaniuk, de nem sokkal jobb a helyzet a Budapest–Győr szakaszon sem.
(Forrás: Magyar Rádió, Híradó, Info Rádió, Teletext.hu, Magyar Nemzet, MNO)

Medvét láttak Magyarországon