A magyarországi államháztartás hiány az Eurostat közlése alapján 2005-ben a GDP 6,1 százaléka volt – nyugdíjkorrekció figyelembevételével –, szemben a konvergenciaprogramban benyújtott 3,6 százalékkal szemben. A folyó fizetési mérleg hiánya a GDP 7-8 százaléka körül mozog, ami rendkívül magas a régióban. A külföldi befektetői nyomás a devizapiacon érezhető volt az elmúlt hónapokban, a forint gyengült. A nemzetközi pénzpiaci környezet számunkra kedvezőtlenül változik, az emelkedő kamatszint csökkenti a kamatelőnyt – állapítja meg az Ecostat.
Az államháztartás elmúlt évi folyamatait vizsgálva az alábbi három terület járult hozzá jelentős mértékben a hiány növekedéséhez: költségvetési szervek és fejezetek, TB-alapok (gyógyszerár-támogatás), valamint az áfa-bevételek „elolvadása”. Ahhoz, hogy az idei évre kitűzött államháztartási cél teljesüljön, jelentős megtakarításokra van szükség. Az intézkedéssorozat végrehajtásához konszenzusra van szükség – hangsúlyozza a kutató.
A felső áfa-kulcs év eleji csökkentése miatt az idei infláció 2,3 százalék körül alakulhat. A forint gyengülése elsősorban a következő évi áremelkedést befolyásolja. Az olaj drágulása és a hazai valuta dollárral szembeni gyengülése viszont rövid távon is emeli az inflációt – jegyzik meg.

Mindkét irányban le kellett zárni az M5-öst, akkora a baj