Die Welt: mikor üt Orbán órája?

Ha Gyurcsány késői, vagy félszívvel végrehajtott reform- és takarékossági lépései kudarcot vallanak, akkor üt Orbán Viktor órája – írja a Die Welt mai számában Paul Lendvai. A Süddeutsche Zeitung Magazinban egy ismert amerikai holokausztkutató a „politikai iszlámmal” foglalkozik, míg a Frankfurter Allgemeine Zeitung az olaszországi helyzettel.

2006. 04. 29. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

Orbán Viktor Fidesz-elnökkel foglalkozik a konzervatív népet lapban Paul Lendvai. A cikk írója azt hangsúlyozza, hogy Orbán eddig három választást veszített el (1994., 2002. és 2006.), a Fideszben azonban „nagyobb a hatalma, mint valaha”, és széles rétegekben rendkívül népszerű továbbra is, főként az egyetemi ifjúság körében – írja. Hogy a győztes MSZP bizonyítani tudja-e „jövő iránti bátorságát”, az nemsokára kiderül, mindenesetre hiba lenne Orbán Viktort már most leírni. Amennyiben Dávid Ibolya sikertelen marad „élcsapatával” és Gyurcsány késői, vagy félszívvel végrehajtott reform- és takarékossági lépései kudarcot vallanak, akkor üt a még mindig fiatal Orbán órája – véli Lendvai.

Süddeutsche Zeitung Magazin (sz-magazin.sueddeutsche.de)

A baloldali német napilap magazin rovata az ismert amerikai holokausztkutató, Daniel Jonah Goldhagen cikkét közli a „politikai iszlámról”, amely jelenleg támadásban van a politika mindhárom hadszínterén: az utcán, a hatalom irányítópultjainál és a frontokon – írja Goldhagen. A politikai iszlám, mely megszünteti a politika és vallás elválasztását, abból a meggyőződésből táplálkozik, hogy a modern világ alapjaiban korrupt, ezért újra kell formálni, ami gyakran mások megsemmisítését jelenti. A politikai iszlám totalitárius, agresszív, másokat szolgaságba kíván taszítani és sziklaszilárd meggyőződése saját felsőbbrendűsége, uralomra termettsége; intoleráns, haraggal teli és bizonyos kérdésekben képtelen tudomásul venni a valóságot.

Miként a nácizmus, a politikai iszlám is irracionális lépéseivel halálkultuszának erőszakos alapelveit követi, anélkül, hogy tekintettel lenne annak önpusztító következményeire – írja Goldhagen, megjegyezve: Hitler is a zsidók elpusztítását jövendölte, amikor kijelentette, hogy a világháború az „európai zsidóság kiirtásához” fog vezetni. A legtöbben elintézték azzal, hogy ezt a kijelentést pusztán propagandának minősítették. A modern kor népirtásai ugyanakkor azt mutatják, hogy a politikai vezérek komolyan gondolják azokat a ritka pillanatokban tett bejelentéseiket, amikor egy ellenséges nép megsemmisítéséről szólnak. Valóban megkockáztathatjuk, hogy az iráni elnök kijelentéseit, melyekben egy népirtás terveit népszerűsíti, ne vegyük komolyan? – kérdezi a szerző.

A legégetőbb kérdés, hogy mennyire egységesen és összhangban reagál a nyugat a politikai iszlám kihívására és ki választja meg a frontokat – jegyzi meg a cikk szerzője, aki szerint a második világháborút követően a legfontosabb, az emberiség jövőjét eldöntő katonai akció kétségtelenül az iraki Ozirak reaktor 1981-es megsemmisítése volt. Ha Izrael nem lépett volna időben, jól megválasztva a hadszínteret, akkor alig tíz évvel később már senki sem tudta volna elüldözni Kuvaitból az atomfegyverekkel felszerelkezett tömeggyilkos Szaddámot – hangoztatta Goldhagen.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német lap azzal a kérdéssel foglalkozik, milyen kompromisszumokra kényszerül a leendő olasz miniszterelnök, hogy együtt tarthassa igen heterogén, kilenc pártból álló koalícióját.
Prodi szövetségében a radikális baloldal összesen 106 képviselői helyet birtokol. Hogy mire lehet tőlük számítani, azt néhány a közelmúltban történt példa is mutatja. Egy, a „felszabadulás napját” ünneplő nagygyűlésen izraeli zászlókat égettek; az eddigi oktatási minisztert, aki május végén a milánói polgármesteri posztra kandidál, s aki az egykor Dachauba deportált, tolókocsiban ülő apját is elvitte a tüntetésre, olyan hevesen kifütyülték és sértegették, hogy kénytelen volt a rendezvényről elmenekülni. A nagysebességű gyorsvonat nyomvonalának Torino közelében történő továbbépítésével a Berlusconi kormány a fenyegető szélső-baloldali tüntetők miatt felhagyott, és Olaszországnak ehhez hasonlóan számos egyéb infrastrukturális befektetés elhalasztásához is hozzá kell szoknia – említ egy másik példát a FAZ, hozzátéve: ezen szimptómák ellen egyetlen izraeli, a baloldali-fasisztákat elitélő tiltakozás sem fog segíteni, hiszen Prodi kezeit megköti a koalíciós érdek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.