A szocialista vezetésű kormány a költségvetési hiányt GDP-arányos szemléletben az Európai Unió tagállamai között a legmagasabb szintre tornázta fel, miközben a folyómérleg hiánya is veszélyes méreteket öltött – olvasható a Financial Times-ban. Mindeközben a globális befektetői környezet „lehűlése„ idegessé tette a befektetőket az elmúlt hetekben. Több elemző is felhívta a figyelmet az izlandi és új-zélandi gazdaságban támadt zűrzavarra: véleményük szerint Magyarország lehet a következő devizaválság helyszíne, amennyiben a tőkekivonás tovább folytatódik a feltörekvő piacokon.
Izlandhoz és Új-Zélandhoz hasonlóan Magyarország is tisztes hasznot húzott a carry trade-ügyletekből, amikor a befektetők olcsó dollár, euró és jen-hiteleket vettek fel, majd a pénzt a magasabb hozamot biztosító feltörekvő piacokon fektették be. Az amerikai, japán és eurózóna-beli jegybankok azonban szigorítottak a monetáris politikájukon, aminek következtében a kamatkülönbségek zsugorodni kezdtek. Ez jónéhány befektetőt arra késztetett, hogy vonuljon ki a korábban gyümölcsöző befektetéseket garantáló térségből.
A csökkenő infláció, a 4 százalék fölötti gazdasági növekedés és mindenekelőtt a magas kötvényhozamok azonban a hosszútávú befektetőket egyelőre az országban tartják. A 3, 5 és 10 éves államkötvények elérik a 7 százalékos hozamszintet is az állampapírok másodpiacán. A külföldiek kezén lévő kötvényállomány a december végi 2600 milliárd forintról április 10-ére 2800 milliárd forintra duzzadt.
Diana Choyleva, a Lombard Street Economics elemzője elmondta: Magyarország nem egy újabb Izland vagy Új-Zéland, de ha a világgazdaság nehézségei tovább szaporodnak, tovább sodródhat e csoport felé.
A FT szerint még egy külső sokk nélkül is hamar köddé válhat a kormány jó szerencséje. A lap szerint a várhatóan pozícióját megerősítő Gyurcsány Ferencnek azonnal meg kell győznie a befektetőket arról, hogy visszafogja a kiadásokat. A kötvénypiac esetleges vásárlói meglehetősen kiábrándultak, miután 5 egymást követő éven át hiába vártak arra, hogy a kormány a kiadásokat az euróbevezetéshez szükséges szint alá szorítsa. Magyarország egy alkalommal már módosította a közös valuta bevezetésének dátumát, a várakozások szerint azonban a jelenlegi 2010-es cél sem tartható.
Magyarországnak a módosított konvergenciaprogramot szeptemberben kell benyújtania az Európai Bizottsághoz. Kérdéses azonban, hogy ez elegendő megszorítást fog-e tartalmazni, októberben ugyanis helyhatósági választásokat tartanak – írja a FT. Zsoldos István, a Goldman Sachs elemzője szerint Gyurcsány elkötelezett bizonyos strukturális jellegű reformok mellett, de a helyhatósági választások előtt komolyabb pénzügyi megszorításokra nem számít. Az viszont kérdéses, hogy a piaci szereplők hajlandóak-e ennyi haladékot adni a miniszterelnöknek.
Reinhard Cluse, a UBS feltörekvő piaci elemzője elmondta: rengeteg múlik a globális gazdasági környezeten. Ha a hangulat pozitív marad, akár meg is úszhatja ezt a nyarat a kormány reformok nélkül. Az elemzők azonban abban egyetértenek, hogy a 2007-es költségvetésnek radikális átszervezéssel kell járnia. Az elmúlt évben a GDP 6,1 százalékát kitevő költségvetési hiány idén a 8 százalékot is meghaladhatja. Ha Gyurcsány tétlen marad, annak fájdalmas következményei lesznek – írja a lap. A magyar háztartások több mint 40 százaléka devizában adósodott el. A forint jelentős gyengülése a devizahitelesek helyzetét is megnehezítheti, újra növekvő inflációt gerjeszthet, és visszafoghatja a belső fogyasztást.
Hirtelen zuhanás esetén a jegybank valószínűleg beavatkozna – csakúgy mint 2003-ban, kamatemeléssel. Ez a forintban adósságot vállalóknak jönne rosszul, akik nagyrészt változó kamatozású hitelt vettek fel.
Ha azonban az új kormány cselekszik, minden bizonnyal rally következik a kötvény- és a devizapiacon is, ami erősítheti a forintot, és csökkentheti a hozamokat. A részvénypiac azonban nem feltétlenül követi a pozitív korrekciót: a költségvetési megszorítások miatt egyes részvényárak esni kezdhetnek, a gazdasági növekedés lelassulhat, és a vállaltok nyereségessége is csökkenhet – olvasható a privatbankar.hu-n.

Soros fütyül, Magyar Péter egymilliót lép Ukrajnáért a már ismert koreográfia szerint