A magyar nép a modernizáció szociáldemokrata útját választotta, és a voksolás bizalmi szavazás volt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mellett – olvasható abban a közleményben, amelyet az Európai Szocialista Párt dán elnöke adott ki. A szociáldemokrata értékeket valló, baloldali pártokat tömörítő szövetség vezetője szerint ez a győzelem siker a modern baloldalnak, amely szerint lehetséges egyeztetni a piacot a jó közszolgáltatásokkal és a szociális védőhálóval. Egy politikai család vezetője mindig kötelességszerűen üdvözli a családtag választási győzelmét – írja a Magyar Rádió honlapja.
A semleges francia és belga sajtó viszont egyelőre csak a tényeket közli, illetve az AFP francia hírügynökség észrevette, hogy Gyurcsány Ferenc a győzelmet ünneplő szocialista szimpatizánsok előtt a néhai Kennedy elnök beiktatási beszédének egyik híres gondolatát idézte: „az ország csak annyit tud adni polgárainak, amennyit ti adtok neki”. Eddig Gyurcsányt Tony Blair magyar követőjeként aposztrofálta sok nyugat-európai újság, most a néhai amerikai demokrata John F. Kennedy is a magyar miniszterelnök példaképei közé került.
Arra is utalnak az első tudósítások, hogy mostantól a magyar költségvetés rendbetétele a fő feladat és az új Gyurcsány-kormánynak olyan államháztartási tervet kell Brüsszelbe küldenie szeptemberben, amely elnyeri a mellesleg ugyancsak szocialista párti spanyol pénzügyi biztos, Joaquin Almunia tetszését is.
A történelmi jelzővel látta el a német közszolgálati rádió, a Deutschlandfunk tudósítója a magyarországi választási eredményt, arra a tényre utalva, hogy a 1990 óta most először sikerült egymás után kétszer is győzelmet aratnia egy kormánykoalíciónak. A késő esti híradókban minden nagy tévéállomáson elmondták a magyarországi választási eredményeket, minden esetben úgy fogalmaztak, hogy a szocialisták és a liberálisok fölényes győzelmet arattak.
Ezt az eredményt jósolta meg vasárnapi számában a mostanság a legnépszerűbbnek számító, inkább liberális irányzatú országos lap, a Süddeutsche Zeitung tudósítása is, melynek hangvétele a jelenlegi magyar kormánykoalíció támogatását sejteti. A Frankfurter Allgemeine című tekintélyes konzervatív újság előzetes cikke semlegesebb hozzáállású ugyan, de érzékelteti, hogy Magyarországnak és szomszédainak az a jó, ha minél egyértelműbb eredmény alakul ki.
Az egyik legrészletesebb beszámolót a Deutschlandfunk rádió adta, ebben hangzott el, hogy óriási, Gyurcsány előtt álló kihívásnak tartják a magyar gazdaság további közelítését az unióéhoz, hiszen olyan reformokat kell hoznia az új kormánynak, amelyek révén Magyarországon belátható időn belül be lehetne vezetni az eurót.
A fiatal magyar demokrácia történetében ez az első alkalom, hogy egy kormány egymás után másodszor is bizalmat kap – így kommentálták elmúlt éjszaka az olasz hírügynökségek a magyar baloldal győzelmét. Itáliában külön hangsúlyt kapott, hogy a vetélytárs, Orbán Viktor gratulált a győztes Gyurcsány Ferencnek, hiszen ez a gesztus Olaszországban elmaradt. Az április 9-i itáliai választások vesztese, Silvio Berlusconi a mai napig nem ismerte el Romano Prodi győzelmét. A hazánkban lezajlott választásokat a nagy olasz napilapok tudósítói a helyszínről követték.
Kiemelték a párhuzamokat, azt, hogy Berlusconi Orbán sikerében reménykedett, Prodi pedig az MSZP-nek küldött üzenetet, mások Berlusconi gazdagságát Gyurcsányéhoz hasonlították inkább, Prodi szlogenjei pedig a Fideszét idézték. Az olasz elemzők elsősorban arra figyeltek fel, hogy Magyarországon két 40 éves politikus mérte össze az erejét, miközben Itáliában a miniszterelnök-jelöltek a második világháború előtt születtek. Az MSZP a piacgazdaság, az Európai Unió politikáját követi, a Fidesz a szociális, gondoskodó állam megteremtését tűzte ki célul. Így mutatták be a két fél politikáját Olaszországban, ahol elsősorban a sajtó foglalkozott a magyarországi választásokkal, a közvélemény érdeklődését elkerülte ez az esemény. Hivatalos nyilatkozatok egyelőre nem érkeztek az olasz politika részéről sem, amely a kormányalakítással van elfoglalva.
Helyén marad a magyar kormány – jelentette főcímként a legnagyobb svéd napilap internetes száma óriási fényképpel együtt, amelyen Gyurcsány Ferenc beszédet mond a választás éjszakáján. Első külpolitikai híre volt a magyar választás a Svenska Dagladetnek is. Valamennyi svéd sajtóorgánum hangsúlyozta, hogy nem fordult még elő a kommunista rendszer 1990-es összeomlása óta, hogy a magyarok megválasztották az éppen hatalmon levő politikai erőt, de a szocialista-szabad demokrata koalíciónak ez első ízben sikerült. Ennek rendkívüliségét a svéd rádió azzal húzta alá, hogy az egész korábbi keleti blokkon belül ez idáig mindössze egyszer fordult elő – Szlovákiában –, most pedig másodszor, Magyarországon.
Mindeddig minden kormányunkat kirúgtuk, most itt az idő, hogy egynek még egy lehetőséget adjunk. Négy év tulajdonképpen nem elég ahhoz, hogy egy programot végig lehessen vinni – idézte a Göteborg Posten egy budapesti választó véleményét. A svéd rádió viszont kamikáze feladatnak nevezte, ha a miniszterelnök valamennyi, a választási kampányban tett ígéretét teljesíteni szeretné, hiszen a magyar állami költségvetést előbb igen drasztikusan szanálni kell.
A szocialisták vezette kormánykoalíció nyerte a választások második fordulóját Magyarországon – írja a jobboldali The Washington Times „Világ körkép” rovatának első híreként. Kiemelik: ez az első kormány a kommunizmus bukása óta, amelyet kétszer egymás után választottak meg a szavazók. Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt volt kommunista ifjúsági vezetőként írja le a Times, aki Magyarország egyik leggazdagabb üzletemberévé vált. Gyurcsány kampányának fő ígéretei a béke, a biztonság, és a gazdasági versenyképesség voltak.
A baloldali The New York Times szintén kiemeli, hogy a szocialisták mostani győzelme az első olyan alkalom a kommunizmus 1989-es bukása óta, hogy egy kormány meg tudta őrizni a hatalmát. Az eredmény Gyurcsány Ferenc személyes győzelmét is jelenti, hiszen ő mentette meg a szocialistákat 2004-ben az akkor biztosnak tűnő bukástól, írja a napilap. A vasárnapi voksolás egyúttal erősebb platformot is biztosít a miniszterelnöknek, hogy keresztülvigyen politikai és gazdasági változásokat – írják. Gyurcsány egyik fő feladata most az lesz, hogy meggyőzze az Európai Uniót és a befektetőket, hogy Magyarország végre lépéseket fog tenni költségvetési deficitjének csökkentése érdekében, mely a legnagyobb az unióban a gazdaság nagyságához viszonyítva.
(radio.hu)

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront