Németország kettős probléma előtt áll

Németországban az integrációs politika nemzeti jelentőségű kérdés, amire mindenképen szükség van az az összes állami és társadalmi szereplő közös akciója – írja a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. A Der Spiegel az amerikai külügyminiszter asszony PR-szempontból csődbe jutott látogatásával foglalkozik. – Több mint 2000 egyenruhás és civil ruhás rendőr biztosította az MSZP tegnapi rendezvényét – számol be a Tages Anzeiger.

2006. 04. 02. 9:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A szocialisták 100 ezer hívüket mozgósítják címmel tudósít a Tages Anzeiger az MSZP tegnapi köztársaságvédő rendezvényéről. – A választások napja fontos szakasza lesz egy „nagy Magyarország” felépítésében, „s a magyar baloldal győzni fog” mondta Gyurcsány Ferenc hívei előtt – írja a lap.

Az MESZP-rendezvényre(!) megszigorított biztonsági rendszabályok közepette került sor, mivel titkosszolgálati információk szerint bombamerényletekre kerülhet sor a kampányban. Több mint 2000 egyenruhás és civil ruhás rendőr biztosította az eseményt, a tömeg felett egy rendőrségi helikopter körözött.

Az új kormánynak mindenekelőtt a magas államadósságot kell majd kezelnie, amely a 2010-es magyarországi euróbevezetést veszélyeztetheti. Az unós bizottság figyelmeztette Budapestet: szeptemberig világos terveket kell kidolgozniuk a 2005-ös 6,1 százalékos költségvetési hiány három százalékosra csökkentésére.

Der Spiegel (spiegel.de)

A hivatalos látogatás katasztrofálisan alakult című tudósításában foglalkozik a baloldali hírmagazin az amerikai külügyminiszter asszony PR-szempontból csődbe jutott látogatásával. Rice megjegyzését az iraki háborúval kapcsolatban elkövetett „ezer hibáról” utólag hosszasan kellett magyarázni. Elmaradt az egykori Beatles-zenésszel, Paul McCartney-val tervezett találkozó éppen úgy, mint egy mecset és egy focimeccs meglátogatása is.

Eredetileg gesztusnak szánták Rice kétnapos látogatását brit kollégája, Jack Straw választókörzetébe. Ezzel viszonozta Straw tavalyi alabamai útját. A blackburni kirándulás azonban PR-katasztrófába torkollott. Szombaton Rice megpróbálta kijelentéseinek cserepeit összegyűjteni. Az amerikai kormány ugyan hibákat követett el, de nem volt tévedés az iraki diktátor megdöntése. S éppen annyira nem volt hiba a „demokrácia közel-keleti erőinek” megerősítése sem. Rice, miután a mecsetlátogatást a várható tiltakozások miatt az utolsó pillanatban lemondták, egy Blackburn főként muzulmánok lakta negyedében egy iskolát keresett fel. A szülők nagy része azonban – tiltakozásul az Egyesült Államok háborús politikája ellen – gyermekét nem engedte el az iskolába.

Szintén kútba esett egy labdarúgó mérkőzés meglátogatása is, melyet a magasabb nézettség miatt hétfőre tettek. Így a külügyminiszter asszony az üres stadionban egy rövid ceremónia közepette vehette át a neki szánt labdarúgótrikót. Ennek megfelelő gunyoros stílusban kommentálta a brit sajtó Rica látogatását.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A valóságot a hosszú ideig elkendőzték című vendégkommentárjában foglalkozik a multikulti álom végével a konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Volker Kauder, a CDU/CSU Bundestag frakcióvezetője. A német nagyvárosokban a valóság már régen meghaladta a naiv utcai romantikát, mely hosszú ideig Németországban az egyik politikai oldalt jellemezte.

Azok a problémák, melyek minden csak félig tájékozott megfigyelő számára voltak szembeötlőek, álszent módon elkendőzték. Így a politikai korrektség önjelölt őrei arra is ügyeltek, hogy a rendőrségi tudósításokban a gyanúsítottakat legfeljebb „déli” vagy „mediterrán” típusként írhatóak le. A bűnüldözés szempontjából nem elhanyagolható tényt, miszerint a bűnöző törve beszélt németül, a multikulturális beszédrendőrök mint megalázó diszkriminációit elutasították.

Hosszú ideje tudvalevő a bűnügyi statisztikából, hogy a legsúlyosabb erőszakos bűncselekmények elkövető között messze átlag feletti a nem német elkövetők aránya. S ebben a statisztikában a külföldi származású német állampolgárok nem is szerepelnek. E statisztikákban kiemelkedő szerepet játszanak azok a nagyvárosokban élő fiatal férfiak, akik alacsony jövedelemmel és képzettséggel rendelkeznek, és gyakran munkanélküliek.

A külföldiek integrációjának kulcskérdésében, az oktatásban is aggodalomra adnak okot a számok: a bevándorlók gyerekeinek ötöde bizonyítvány nélkül hagyja el az iskolát, a külföldről érkezett diákok 40 százaléka látogatja a szakközépiskolákat, de csak a 10 százalékuk szerzik meg az érettségit. Miközben a 18–21 év közötti német fiatalok 60 százaléka rendelkezik szakképzettséggel, addig ez az arány a külföldi fiataloknál a kijózanító 27 százalékon áll.

Ezzel Németország kettős probléma előtt áll. Nevezetesen nemcsak az alacsony képzettségűeknek a szociális ellátó rendszerbe történő bevándorlásával, hanem azt is, hogy ez a második, harmadik generációban is öröklődik. Társadalompolitikai szempontból ez katasztrófa. S ha a kulturális különbségből egyesek még eszközt is faragnak, hogy az örökölt jövőtlenség és erőszakkészség robbanékony elegyét a többségi társadalom ellen fordítsák, akkor olyan jelenetek következhetnek be, mint amelyek a francia elővárosokban votlak megfigyelhetőek.

Kauder szerint ideje felismerni, hogy Németország immár nem engedheti meg magának, hogy a külföldiek integrációjának témáját a politikai cselekvés peremére száműzze. Az integrációs politika nemzeti jelentőségű kérdés, amire mindenképpen szükség van: az az összes állami és társadalmi szereplő közös akciója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.