A bújtatott autonómia elfogadottabb?

Minthogy az etnikai alapú autonómia mindig heves indulatokat vált ki, Székelyföld autonómiáját inkább a regionalizmusra támaszkodva kell kiharcolni – idézi Schöpflin György szavait több romániai magyar napilap. Több szakértő szerint elhibázott az államközösségi kisebbségvédelmi törvénynek a vajdasági nemzeti tanácsok megválasztására vonatkozó rendelkezése – számol be a Magyar Szó.

Kurkó Noémi
2006. 05. 25. 13:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintettel arra, hogy az etnikai alapú autonómia mindig heves indulatokat vált ki, Székelyföld autonómiáját a nyugati szemmel elfogadottabb regionalizmus címszó alatt kell kiharcolni – jelentette ki Schöpflin György európai parlamenti képviselő Az Európai Unió és a kisebbségpolitika címmel a napokban tartott előadásában Kolozsváron. A románok sűrűn hangoztatott álláspontja, miszerint Székelyföld autonómiája feldarabolja az országot, elsősorban a félelemből ered – tette hozzá.

A Bolyai Kezdeményező Bizottság meghívására érkezett professzor sikerként értékelte, hogy annak idején a magyar megfigyelőknek köszönhetően az EU alkotmány-tervezetébe bekerült egy bekezdés a kisebbségi jogokról. Hozzátette: minden a lobbizáson alapul, de ha az ellenlobbi nagyobb, akkor az eredmény is kétségesebb. Előadása végén Schöpflin kifejtette: az Olli Rehn-féle levélkampány során az erdélyi magyar civil társadalom bebizonyította, hogy képes fellépni érdekei védelmében. Mint némi iróniával megjegyezte: az, hogy Rehn figyelmen kívül hagyta az elektronikus postaládáját elárasztó több ezer e-mailt, valahol érthető, hiszen ő bővítési biztos, akinek „mindenáron bővítenie kell” – foglalja össze az eseményeket a Szabadság és az Új Magyar Szó nevű lap.

Román történelemhamisítás: idegen tollakkal ékeskednek?

A bukaresti lapok az 1990-es években arról tájékoztatták olvasóikat, hogy a román a második legintelligensebb nép a világon. A cikkekből azonban nem derült ki, melyik nemzet áll e tekintetben a sor legelején. Szintén a kilencvenes években több történelmi és ismeretterjesztő magazin azt a „tényt” ismertette a tudásra szomjazókkal, hogy Alexandru Ciuma din Chiurus román tudós állította össze az első tibeti-angol szótárat és nyelvkönyvet – aki egyébként neve elferdítésével nem más lenne, mint Kőrösi Csoma Sándor.

A neves személyiségek románosításának kezdete azonban jóval régebbre datálható. Közismert, hogy a székely Dózsa György is román volt, vagy legalábbis elmagyarosított román, akinek korábban Gheorghe Doja volt a neve. A szintén román Kinizsi Pál „eredeti” nevével kapcsolatban – ami Paul Chinezu lenne – akad némi probléma, tekintve, hogy a magyar fordítás szerint ez Kínait jelent. Hunyadi Jánosról, azaz Iancu de Hunedoararól, román létére elismerték, hogy a magyar hadak vezére volt, sőt egyesek azt is megengedték, hogy Mátyás király csak félig volt román.

A történelemhamisító tevékenységében most is aktív Dr. M. Dogaru egy román folyóiratban ismeretterjesztő stílusban adta közre legújabb kutatásai eredményeit. E szerint Árpád seregében – akit román csapatok is segítettek a harcokban – az „ungur” kisebbségben volt, a Balaton pedig román eredetű elnevezés. A tudósnak azt is sikerült kiderítenie, hogy Szent István szintén román volt, Voicu néven – amit a magyarok később Vajkra ferdítettek – egy román pásztorcsaládban nőtt fel. A család nyájait terelgetve jutott el a Balaton környékére… – olvasható az erdely.ma honlapon a Magyar Világ nyomán.

Bugár: „Ilyen feltétel nem lesz”

Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke a vele készített interjú során újságírói kérdésre elmondta: nem lehet sokáig tolerálni Duray Miklósnak a párthatározatokkal szembeni lépéseit, és már kész elképzelése is van a megoldásra. Hozzátette: az üggyel a közgyűlés is foglalkozik a legközelebbi tisztújításkor. Ugyanakkor, mint mondta: a nagy népszerűséggel bíró Durayt, akire legutóbb 34 ezren voksoltak, nem lett volna jó döntés törölni a párt választási listájáról.

A lap a több más személyt is érintő kérdések mellett a választások után valószínűsíthető lehetőségek után érdeklődött. Arra a kérdésre, pártja fontosnak tartja-e, hogy a Benes-dekrétumok érvénytelenítése bekerüljön a kormányprogramba, Bugár kijelentette: „Ilyen feltétel nem lesz”. Hozzátette: céljuk a dekrétumok negatív hatásának megszüntetése, továbbá megfelelő politikai akarat kialakulása mellett szóba jöhet a történelmi sérelmek miatti bocsánatkérés, illetve szimbolikus kártérítés is – tájékoztat a felvidek.ma a Hospodárske noviny lapra hivatkozva.

Ladányi: a jövő legnagyobb kihívása a megmaradás

Ladányi Lajos, az MKP parlamenti képviselője a Szabad Újságnak adott interjújában kifejtette: véleménye szerint a megmaradás kulcsa egyértelműen a megfelelő anyanyelvi oktatás. Ennek fényében a jövőt illetően nagy kihívásnak tartja a jelenlegi helyzeten történő változtatást, tekintve, hogy például az általa képviselt régióban, a zoboraljai magyar gyerekek fele ma szlovák iskolába jár, magyar óvoda pedig egyáltalán nem működik.

Mint mondta: a megmaradás esélyeit rendkívüli mértékben ronthatja az önfeladás, az önbecsülés elvesztése, a széthúzás, illetve a mindinkább jellemzővé váló atomizálódás a közösségben való gondolkodás helyett. Hozzátette: e jelenség fékezésére jól szervezett, összetartó közösségre van szükség, ennek érdekében kezdeményezte több kulturális intézmény és program útra indítását. A képviselő meglátása szerint ugyanakkor a nemzettudat erősítésében a családnak, illetve a magyar papoknak is fontos szerepe van, hozzátéve: „E téren azonban az egész Felvidéken rosszul állunk”. A szlovákiai magyarság megmaradása szempontjából Ladányi a Csemadok erőfeszítéseire is számít, továbbá bízik abban, hogy hosszú távon a határon átnyúló magyar együttműködés is identitás-megőrző hatással bír a közösségre – számol be a Szabad Újság.

Kényes téma a kisebbségek jogainak biztosítása

A minden tekintetben kényes téma kihívást és felelősségvállalást is jelent a demokratizálódási folyamatban, különösen a multietnikus Vajdaságban – jelentette ki Nenad Duretic Az etnikai kisebbségek helyzete a vajdasági médiában címmel tartott kerekasztal-megbeszélésen.

A szólásszabadság az egyetemes emberi jogok érvényesülésének egyik legfontosabb megnyilvánulása – hangsúlyozta előadásában Dusan Janjic, a belgrádi Etnikai Fórum főkoordinátora. Janjic ismételten kifogásolta az államközösségi kisebbségvédelmi törvénynek a nemzeti tanácsok megválasztására vonatkozó rendelkezéseit, mert a jogszabály nem szavatolja az etnikai közösségek autonómiáját. Hozzátette: a nemzeti tanácsok megválasztásával kettős, sőt hármas – államközösségi, köztársasági, tartományi – ellenőrzés alá kerültek. Hibás lépésnek tartja továbbá az alapítói jogoknak a nemzeti tanácsokra való átruházását. Mint mondta, ennek következményei máris érezhetőek: a kisebbségi médiumok nem képviselik sem az etnikai közösségük, sem az ország érdekeit. Úgy véli, a kialakult helyzet annak köszönhető, hogy Szerbiának nincs olyan külön jogi intézménye, stratégiája, amely a kisebbségek helyzetének rendezését felvállalná.

Az alapítói jogok átruházása mind a kisebbségvédelmi, mind a tájékoztatási törvény hiányosságait felszínre hozta – erősítette meg Dubravka Valic, az Újvidéki Újságíró-iskola igazgatója. Hozzátette: mintha bizonyos erők a háttérben szándékosan a médiumok lezüllesztésén munkálkodnának – tájékoztat a Magyar Szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.