Miközben a kormányfő szerint álvita folyik a tandíjról, és a mostani rendszer is több tízezer forintjába kerül a szülőknek, egyelőre nehéz megmondani, a gyakorlatban hogyan valósulhat meg az utólagos képzési hozzájárulás – írja a Napi Gazdaság.
Miután a tandíjjal kapcsolatos szabályozás még csak elméletben létezik, és az sem biztos, hogy utólagos finanszírozással oldja meg a kormány a kérdést, az APEH nem tud válaszolni a technikai megvalósíthatóságra vonatkozó kérdésekre – mondta a Napi Gazdaságnak a szervezet munkatársa. Zajlik a kormányprogram véglegesítése; amíg azt nem fogadják el, és nem hozzák nyilvánosságra, nem tudunk részletes felvilágosítást adni az ügyben – kapta a választ a lap az Oktatási Minisztériumban. Az egyetemek vezetői továbbra sincsenek egységes véleményen a tandíj ismételt bevezetésével kapcsolatban.
A magyar diákhitelezési rendszer immár önálló: a Diákhitel Központ költségvetési forrás nélkül a pénz- és tőkepiacról szerzi be a rendszer működtetéséhez szükséges összegeket. S bár a diákhitel rendszerében is van mód átmeneti felfüggesztésre – így gyes, gyed idejére –, a lapnak nyilatkozó szakértők kizártnak tartják, hogy a nyilvános kötvényprogrammal rendelkező társaság befektetői jó érzéssel fogadnák, ha a tandíj-finanszírozásba a jelenleg ismert feltételek mellett bekapcsolódna a DK. Az eddigi hírek alapján ugyanis a tandíj utólagos megfizetésére egy-egy volt hallgató csak bizonyos jövedelem elérése után lenne köteles, ami számottevően bizonytalanná teszi a visszafizetést.
Ha tanulmányok meghitelezése nem, hanem csak a pénzbeszedés lenne a kiadott feladat, akkor a lap megszólalói szerint érdemesebb volna ezt az APEH-ra bízni – a kereseti adatok ott ugyanis „első kézből” állnak rendelkezésre.
(Napi Gazdaság)
Orbán Viktor: Folyamatosan dolgozunk a viharkárok elhárításán, segítségért a 112 hívható
