A külügy bocsánatkérésre vár, de lehet, hiába

A magyar kormány továbbra is arra vár, hogy Szlovákia kövesse meg azokat a magyar állampolgárokat, akik Pozsonyban rendőri túlkapás áldozataivá váltak. A külügy illetékese szerint a szlovákoknak nem presztízskérdésként kellene az ügyet kezelni, hanem hitelességi kérdésként. A Külügyminisztérium egyelőre nem döntött az esetleges további lépésekről.

MNO
2006. 05. 26. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország változatlanul azt kéri Szlovákiától, hogy határolódjon el a magyarok elleni rendőri túlkapásról – közölte a külügyi helyettes államtitkár. Udvardi Iván, a Külügyminisztérium politikai igazgatója, a kétoldalú kapcsolatokat felügyelő helyettes államtitkára elmondta: Magyarország szeretné elkerülni, hogy nagyobb nyomatékot adjon kérésének, de nem kizárt, hogy hivatalos tiltakozást nyújt be. Az igazgató viszont leszögezte: semmilyen hivatalos döntés nincs még az ügyben arról, milyen további lépések várhatóak, amennyiben Szlovákia továbbra sem teljesíti a magyar kérést.

Az államtitkár-helyettes az MNO-nak elmondta: erőfeszítéseik egyetlen célja, hogy Szlovákia hivatalosan megkövesse a magyar állampolgárokat. Udvardi Iván szerint nem kellene északi szomszédunknak ezt presztízskérdésként kezelni, hiszen ez az ügy sokkal inkább egy ország hitelességének a kérdése. Ráadásul minél tovább húzódik az ügy, annál inkább az rögzül a magyarországi közvéleményben, hogy ilyen a hivatalos szlovák politika, holott szerinte az ilyen esetek nem a szlovák állam hivatalos hozzáállását tükrözik.

A politikai igazgató azt is elárulta: egyelőre az ő szintjén tartják az ügy kezelését, de nem zárható ki, hogy magasabb szintre emelik, ha szükséges. Elvi lehetőségként megemlítette, hogy akár hivatalos tiltakozást, rosszallást is kifejezésre juttathat a külügy, de még egyszer megerősítette: semmilyen döntés nincs még, de az biztos, hogy a lehető legegyszerűbben szeretnék megoldani a problémát, s nem szeretnének „drasztikusabb” lépésekhez folyamodni.

Valószínűleg ezt az óvatosságot tükrözi egyébként, hogy a külügyminiszter ezidáig nem szólalt meg a témával kapcsolatban, de Udvardi szerint az sem kizárt, hogy miniszteri szintre emelkedik az ügy kezelése.

Szlovákiától nem várható bocsánatkérés

Nem valószínű, hogy a szlovák kormány bocsánatot kér a magyar turistákat ért rendőri beavatkozás miatt, három héttel a parlamenti választások előtt erre kicsi az esély – mondta a Magyar Rádiónak Berényi József, a szlovák külügyminisztérium MKP-s államtitkára, aki továbbra is elfogadhatatlannak tartja a rendőri fellépést, de szeretné elkerülni, hogy a sajnálatos eset kampánytémává duzzadjon.

Elmondása szerint a külügyi tárca állásfoglalása, amely szerint nem diplomáciai, hanem konzuli szinten kezelendő problémáról van szó, a belügyminiszteri tájékoztatás alapján született, az pedig kimondja: nem történt rendőri túlkapás május 20-án.

Az eljárás folyik tovább – a magyarok ellen

Közben továbbra is folyik az eljárás a Szlovákiában kilenc órára őrizetbe vett három magyar állampolgárral szemben – tudatta a Stop! című internetes lappal György László, az ügy egyik érintettje. György nem elégszik meg Csáky nem hivatalos bocsánatkérésével, de szeretné az ügyet minél hamarabb lezártnak tudni. Kártérítési igényen nem is gondolkodik, mint mondja egyébként sem, lenne semmi értelme. A sértett határozottan cáfolja a szlovák fél állítását, miszerint barátja lökdöste volna az idegenforgalmi revizort.

Már az unió is vizsgálja

Pozsonyban előállított magyar turisták ügyében írásbeli kérdéssel fordult Charlie McCreevy belső piaci biztoshoz Herczog Edit, az Európai Parlament szocialista képviselője. Kérdésében annak értékelésére kéri a biztost, hogy a magyar turistákkal szembeni intézkedés – szlovák szakképesítés és hatósági engedély megkövetelése – összeegyeztethető-e a közösségi alapszerződéssel. A 49. cikkely ugyanis kimondja a szolgáltatásnyújtás szabadságának elvét, és tiltja, hogy a tagállamok más tagországok állampolgáraival szemben ezt a szabadságot korlátozzák – mondta lapunknak Herczog.
Az előkészítés alatt álló szolgáltatási irányelv célja éppen az, hogy nemcsak elvileg, hanem a gyakorlatban is legyen biztosítva a szolgáltatásnyújtás szabadsága, és kizárja a pozsonyihoz hasonló eseteket – emelte ki az EP-képviselő. A szolgáltatási irányelvről a miniszteri tanács a jövő héten politikai megállapodásra juthat. A direktíva hatálya alól valószínűleg sok szolgáltatás kikerül, de az idegenforgalmi szolgáltatások terén megnyílik a piac.
(klubradio.hu, stop.hu, vg.hu, radio.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.