A Rajna-vidéki apuka 300 paraguayi gyermeke

Kelet-Berlin aktívan támogatta a Vörös Hadsereg Frakció terrorcsoportot is- húzza alá a Die Welt. A lap ismerteti a csoport egyik alapítójának lánya által írt könyvet is a kommunizmus örömeiről, míg a Welt am Sonntag az 1000 „gyermekes” német férfi bosszújáról számol be.

2006. 05. 08. 8:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német lapban Reinhard Mohr Családom és a világforradalom című írásában értékeli az „Így okoz örömet a kommunizmus” című könyvet. A mű szerzője Bettina Röhl, aki szülei, Ulrike Meinhof és Klaus Rainer Röhl „kispolgári kommunizmusáról” írt könyvet. (Ulrike Meinhof a Rote-Armee-Fraktion, a 60-as évek végének nyugat-németországi radikális baloldali diákmozgalmaiból kinőtt terrorista-csoport irányítója volt a másik alapító, Andreas Baader mellett. A neomarxista csoport tagjai palesztin katonai táborokban is kaptak kiképzést és anyagi támogatásban részesültek a kelet-német titkosszolgálattól. Nyugat-Németországban sorozatos robbantásokat követtek el, gazdasági és állami vezetőket raboltak el és öltek meg, míg végül 1972-ben Baadert és Meinhofot 18 társával együtt letartóztatták. A foglyok szabadon bocsátásának kikényszerítéséért a csoport 1977-ben elrabolta Hans Martin Schleyert, a Munkaadók Szövetségének elnökét, akit a rendőrséggel folytatott 43 napi sikertelen tárgyalás után agyon is lőttek. A csoport több tagja, így Baader és Meinhof is öngyilkosságot követett el a börtönben – a szerk.) Mohr szerint a könyv az egyik legjobb feldolgozása a nyugatnémet baloldal „tévedés-történetének”. A legszebb volt a kommunizmus Kampenben Sylt szigetén – írja a könyv szerzője. Ott találkozott mindenki 1967-ben: nappal a strandon és esténként az éttermekben, terített asztal mellett. Ott volt a teljes nyugatnémet baloldali elit, sokan meztelenül, vagy kevéske ruhában üldögéltek napozó kosaraikban- meséli Bettina Röhl. A könyv szerzője apjáról elmondja: Klaus Rainer Röhl egy baloldali havilap, a „Konkret” megalapítója volt, azé a lapé, mely 1955-ös létrejöttétől 1964-ig gyakorlatilag a kelet-berlini központi bizottság irányította és finanszírozta. Havonta 40 ezer nyugatnémet márka érkezett számára Kelet-Berlinből. (Röhl 1995 óta a német szabaddemokrata párt, az FDP tagja, annak nemzeti liberális szárnyában aktív, többek között a radikális jobboldali Preussische Allgemeine Zeitung munkatársa – a szerk.)

Welt am Sonntag (wams.de)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában A diákok hordjanak egyenruhát címmel készített interjút Brigitte Zypries (SPD) az igazságügyminiszter-asszonnyal. Most kezdődik nálunk egy vita, fogalmaz Zypries, vajon muzulmán lányoknak szabad-e teljesen lefátyolozottan megjelenniük az iskolában. Bonnban a közelmúltban két lányt ideiglenesen kitiltottak egy iskolából, mert burkát viseltek. A miniszter asszony a beszélgetésben megerősítette, ő is ugyanúgy járt volna el, s szerinte létezik egy egyszerű konfliktus-megelőző módszer: minden diáknak egységes iskolai ruházatot kell viselnie, s ezzel nemcsak a burkával kapcsolatos gondok, hanem a szociális problémákból adódó konfliktusok is kezelhetőek lennének.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin „Túlbecsültük az államot” címmel készített interjút a szociáldemokrata Peer Steinbrückkel. A berlini kormány pénzügyminisztere szerint ideje beismerni, hogy a jóléti állam csődbe jutott. Ezért Steinbrück szerint megkerülhetetlen a szociális kiadások jelentős megkurtítása és a munkakötelezettség bevezetése. „Ha mindent úgy hagyunk, ahogyan most van, akkor a jóléti állam tíz év múlva csődbe jut”, nyilatkozta a miniszter. A jóléti államon tátongó egyik résről számol be a lap egy másik, „A rajna-vidéki 1000 gyereket szeretne örökbe fogadni” című cikkében. A Rajna-vidékről származó Jürgen Hass – vezetékneve gyűlöletet is jelent – bizarr bosszúhadjáratot folytat a német állam ellen. A férfit csalás miatt letartóztatták, mert jogi végzettség nélkül jogtanácsosként tevékenykedett, ezért megtorlásul most tönkre kívánja tenni a német államot. Egy 1998-ban hozott törvény adta kiskaput kihasználva tömegesen ismeri el Paraguayban – ahol az 56 éves férfi előnyugdíjasként él – vadidegen gyermekek esetében az apaságot. Így kívánja őket a német szociális ellátórendszer áldásaiban részesíteni. Eddig 300 gyereknél tart, de saját bevallása szerint legalább 1000 gyerek a cél. A német hatóságok széttárják a kezüket, törvénymódosítás nélkül tehetetlenek.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali lapban Claus Christian Malzahn „A világ legtehetetlenebb embere” című cikkében kommentálja George Bush amerikai elnök egyik televíziós interjúját, melyet a szerző „szánalmas” elnöki alakításnak nevez. George W. Bush egyvalamit bebizonyított: politikai értelemben vége van, saját politikájának szemlélőjévé vált – írja a hírmagazin. Az elmúlt 60 évben csak egy elnöknek voltak olyan rosszak a közvélemény-kutatási adatai, mint ma az ifjabbik Bushnak: Nixonnak közvetlenül a bukása előtt. A szimpátiaértékekre Bush fütyülhetne, ha minden más rendben lenne. De szinte mindennel baj van – véli a Der Spiegel. Bush válaszaiban, például Teherán kapcsán már nem volt tetten érhető az egykori héja, sőt monotonon ismételgette, diplomácia, diplomácia, diplomácia – emeli ki Malzahn. A washingtoni héják elfáradtak, az iráni forgatókönyvekben tanácstalanságuk a leginkább szembetűnő – így a lap, fölvetve Latin-Amerikát, ahol „az egyik baloldali kormány a másik után alakul”. Ám ami 25 évvel ezelőtt még washingtoni válságtanácskozásokhoz és titkos katonai tervekhez vezetett, ma már szinte szóra sem érdemes. Bush két interjút adott a német médiának, ami kifejezett tiszteletadás Angela Merkelnek, akire az amerikai elnök sokkal jobban rászorul, mint valaha – írja a lap. „Hiszen a többi nyugat- és közép-európai haverjának vége. Aznart már két éve leváltották, Blair az utolsókat rúgja, Berlusconi szintén az utolsó, operett-szerű fellépését abszolválja. Marad Angie.” Ha Bush júliusban Európába jön és Mecklenburg-Elő- Pomerániát is felkeresi, annak már búcsúturné íze lesz. Condoleezza Rice vagy Hillary Clinton – ki tudja melyik erős asszony fogja Busht követni, s fog jövőben Angela Merkellel az észak-német mezőkön sétálgatni – találgat a Der Spiegel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.