Az EU hamarosan megkezdi a tárgyalásokat Montenegróval

Montenegró és Szerbia gyors szétválására számít mindenki. Közben Olli Rehn uniós bővítési biztos bejelentette, az EU nemsokára tárgyalásokat kezdhet az új országgal. Hírek szerint a függetlenség kikiáltására július 13-án kerülhet sor, így a németországi futball-világbajnokság lesz az államszövetség utolsó jelentős nemzetközi fellépése.

MNO
2006. 05. 24. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három hónapon belül be lehet fejezni a tárgyalásokat Montenegró és Szerbia kettéválásáról Belgrád és Podgorica között – közölte Miodrag Vlahovic, a délszláv köztársaság külügyminisztere. Más források fél évről beszélnek, de a lényegen nem változtat, hisz a volt Jugoszlávia két, legtovább együtt maradó köztársasága már 2003 óra olyan laza föderációt alkot, amelyben alig van valami közös köztük – írja a Világgazdaság. Szerbia és Montenegró ma már csak a nemzetközi szervezetekben való tagság, a hadsereg, a parlament és a külföldi követségek kapcsán kezelik közösen ügyeiket.

Az államközösség által üzemeltetett 59 külföldi követség közül 11-ben dolgoznak montenegróiak, őket már a következő hetekben hazahívják. A föderáció 2795 alkalmazottjának egy részét valószínűleg elbocsátják, a többieket talán átveszi a két utódállam. A hadsereg eszközállományának megosztásáról már korábban megegyeztek: 94 százaléka szerb, 6 százaléka montenegrói kézbe kerül. A közös ingatlan vagyonról pedig már 2003-ban megosztoztak, Jugoszlávia formális megszűnésekor. Ami szerb területen van, Szerbiához került, ami a Fekete Hegy országában, az Montenegróhoz.

A Reuters szerint a függetlenség kikiáltására július 13-án kerülhet sor – ezt követően még folytatódik a két ország közötti osztozkodás. Így az államszövetség utolsó jelentős nemzetközi fellépése a június 9-én kezdődő németországi futball-világbajnokság lehet, ahol két montenegrói játékos szerepel a közös válogatottban – írja a gazdasági napilap.
A szeptemberi szokásos évi ENSZ közgyűlésen pedig pedig már önálló szervezeti tagságot is kaphat a frissen önállósuló balkáni állam – legalább is ebben bízik Milo Djukanovics montenegrói kormányfő.

Mindenesetre Olli Rehn uniós bővítési biztos kijelentette, hogy az EU nemsokára tárgyalásokat kezdhet Montenegróval. Többen úgy látják, a hivatalos fizetőeszközként már 2002 óta az eurót használó miniállam uniós integrációja lényegesen gyorsabb lehet, mint Szerbiáé. Diplomáciai források szerint azonban néhány tagállam (Franciaország, Hollandia, Ausztria, Olasz- és Görögország) nem látná szívesen, ha Podgorica lényegesen hamarabb kerülne be az EU-ba, mint Belgrád, mert ez még jobban elidegeníthetné Szerbiát az uniótól.

vg.hu, radio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.