Három hónapon belül be lehet fejezni a tárgyalásokat Montenegró és Szerbia kettéválásáról Belgrád és Podgorica között – közölte Miodrag Vlahovic, a délszláv köztársaság külügyminisztere. Más források fél évről beszélnek, de a lényegen nem változtat, hisz a volt Jugoszlávia két, legtovább együtt maradó köztársasága már 2003 óra olyan laza föderációt alkot, amelyben alig van valami közös köztük – írja a Világgazdaság. Szerbia és Montenegró ma már csak a nemzetközi szervezetekben való tagság, a hadsereg, a parlament és a külföldi követségek kapcsán kezelik közösen ügyeiket.
Az államközösség által üzemeltetett 59 külföldi követség közül 11-ben dolgoznak montenegróiak, őket már a következő hetekben hazahívják. A föderáció 2795 alkalmazottjának egy részét valószínűleg elbocsátják, a többieket talán átveszi a két utódállam. A hadsereg eszközállományának megosztásáról már korábban megegyeztek: 94 százaléka szerb, 6 százaléka montenegrói kézbe kerül. A közös ingatlan vagyonról pedig már 2003-ban megosztoztak, Jugoszlávia formális megszűnésekor. Ami szerb területen van, Szerbiához került, ami a Fekete Hegy országában, az Montenegróhoz.
A Reuters szerint a függetlenség kikiáltására július 13-án kerülhet sor – ezt követően még folytatódik a két ország közötti osztozkodás. Így az államszövetség utolsó jelentős nemzetközi fellépése a június 9-én kezdődő németországi futball-világbajnokság lehet, ahol két montenegrói játékos szerepel a közös válogatottban – írja a gazdasági napilap.
A szeptemberi szokásos évi ENSZ közgyűlésen pedig pedig már önálló szervezeti tagságot is kaphat a frissen önállósuló balkáni állam – legalább is ebben bízik Milo Djukanovics montenegrói kormányfő.
Mindenesetre Olli Rehn uniós bővítési biztos kijelentette, hogy az EU nemsokára tárgyalásokat kezdhet Montenegróval. Többen úgy látják, a hivatalos fizetőeszközként már 2002 óta az eurót használó miniállam uniós integrációja lényegesen gyorsabb lehet, mint Szerbiáé. Diplomáciai források szerint azonban néhány tagállam (Franciaország, Hollandia, Ausztria, Olasz- és Görögország) nem látná szívesen, ha Podgorica lényegesen hamarabb kerülne be az EU-ba, mint Belgrád, mert ez még jobban elidegeníthetné Szerbiát az uniótól.
vg.hu, radio.hu

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen