Brüsszel „kartelltörvénnyel” törné le a futballmonopóliumokat?

A politikának be kell avatkoznia a labdarúgásba, mert rossz irányba mennek a dolgok – áll az EU sporttal foglalkozó minisztereinek helyzetelemzésében. A jelentés szerint az elmúlt másfél évtizedben létrejött „mamut-klubok” túl nagy nyomást képesek gyakorolni az UEFA-ra és a FIFA-ra. A kialakult monopolhelyzet nemhogy a sport, de az üzlet világában is megengedhetetlen.

MNO
2006. 05. 24. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikának be kell avatkoznia a labdarúgásba, mert rossz irányba mennek a dolgok – áll az EU sporttal foglalkozó minisztereinek helyzetelemzésében. A kedden az Európai Bizottság elé került elemzés szerint az üzleti életben elfogadott versenyszabályok a sportban nem tudnak érvényesülni.
Az elmúlt másfél évtizedben ugyanis óriási költségvetésű „mamut-klubok” jöttek létre, s hatalmas összegekért szerződtették a világ legjobb labdarúgóit. Kialakult az elit csoport, a leggazdagabb 14 klub mezőnye, s ők immár egymással összefogva gyakorolnak nyomást saját érdekeik érvényesítésére az UEFA-nál és a FIFA-nál.

A Financial Times szerint a javaslat készítői meghatároznák a játékosok bérének felső határát, kemény szabályokkal korlátozná a leggazdagabb klubok hatalmát, szigorúbban ellenőriznék a fogadóirodákat, valamint a játékosokat közvetítő ügynökségeket is, és közösségi irányítást szorgalmaznak, ami megvédi a játékot a csalásoktól. A jelentésben olyan témákat is taglalnak mint a pénzmosás, a fiatal játékosokkal való üzérkedés, vagy a rasszizmus és az idegengyűlölet.

A dokumentum kidolgozásában részvevő portugál José Luís Arnaut szerint nagy esély van rá, hogy a klubok „rossz kezekbe” kerülnek, ha a jelentésben taglalt kérdéseket nem oldják meg. Arnaut szükségesnek tartaná egy olyan uniós sport-ügynökség felállítását, amely az UEFA irányításában is részt venne, és támogatja az UEFA terveit arra vonatkozóan, hogy a csapatokat meghatározott számú hazai játékos alkalmazására kényszerítsék.
Az UEFA ügyvezető igazgatója Lars-Christer Olsson levélben fejezte ki reményét, hogy sikeres lesz az együttműködés a politikusok és a futball vezető testületei között.

A klubok tiltakoznak

A legnagyobb európai klubok természetesen ellenzik ezt a tervezetet, egyrészről, mert éppen a FIFA és az UEFA irányításáért küzdenek, másrészről, mert attól tartanak, hogy az Európai Bizottság átveszi a labdarúgás irányítását a tagállamokban. Különösen élesen tiltakoznak a játékos-fizetések maximalizálása ellen, mondván, hogy ilyenre nincs példa a gazdasági élet más területén.

privatbankar.hu, napionline.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.