A Fidesz a választást 2004-ben vesztette el, amikor az európai parlamenti választások után a mélyponton levő MSZP kormányváltást hajtott végre, és ezt az ellenzék nem vette észre – jelentette ki Fricz Tamás a 2006-os parlamenti választások politológus szemmel elnevezésű konferencián a Kossuth Klubban. A Miskolci Egyetem BTK Politikatudományi Tanszéke és a Lakiteleki Népfőiskola szervezésében tartott rendezvényen Fricz hangsúlyozta: jobboldalnak lényegi megújuláson kell keresztülmennie, a Fidesznek hosszú távú stratégiai célokat fog meghatározni. A politológus úgy vélekedett, sikertelennek bizonyult a Fidesz egypárti szövetségi politikája. A hatékonyabb, együttműködésre még 2005 őszén, 2006 elején sem lett volna késő áttérni – tette hozzá Fricz.
A konferencián Tamás Pál szocilógus úgy vélekedett, az első generációs politikusokból álló rendszerváltó elit azzal a problémával találja magát szemben, hogy átrendeződött a piac, és alkalmazkodni kell. Hozzátette: ebben a helyzetben csak új emberek tudják elhitetni magukról, hogy nem konfrontatívak. Az MTA szociológiai intézetének vezetője szerint a jobboldalnak nem új vezért, hanem új pártszervezeti modellt kell keresnie.
Csizmadia Ervin politológus a Kossuth Klubban tartott rendezvényen kiemelte: ha a Fideszben 1996 után nem vált volna uralkodóvá a vezérelvű politizálás, akkor Gyurcsány Ferenc sem jött volna. Csizmadia szerint a kormányfő mindent megtanult a jobboldali pártépítésből, elsajította az érzelmi és identitás alapú politizálást, importálta a jobboldal által használt kifejezéseket.
A jobboldal helyzetén alapvető személyi és szerkezeti változtatásokkal lehetne javítani – emelte ki a konferencián Tölgyessy Péter politológus, alkotmányjogász. A volt parlamenti képviselő szerint a következő választásokon az a párt lehet sikeres, amelyik a mostani eredményből megfelelő következtetéseket tud levonni. Tölgyessy Péter kiemelte: az idei és a 2002-es választás is arról szólt, hogy Orbán Viktor legyen a miniszterelnök, vagy sem. A szavazók 54-55 százaléka azt mondta: Orbán Viktor ne jöjjön vissza – tette hozzá.
Borókai Gábor a konferencián a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány pazarló közpénzkezeléséről beszélt a brit The Economist elemzése alapján. A lap szerint a megalapozatlan bér- és nyugdíjemelés, illetve a méregdrága autópályaépítés eladósította az országot és kritikus helyzetbe hozta az államháztartást. Borókai Gábor úgy vélekedett, ez azért következett be, mert az MSZP és az SZDSZ 2002-ben a létező legpopulistább kampányt folytatta a hatalomért, megszabva minden egyes szavazat árát.
Borókai Gábor tudatta: ilyen körülmények között úgy tűnhetett, hogy az ellenzéknek egyszerű a dolga, és mást sem kell tennie, mint tudatosítani a választópolgárokban, hogy baloldali koalíció csődbe vitte az országot. A volt kormányszóvivő szerint az ellenzék azért szenvedett vereséget, mert a Fidesz és holdudvara képtelen volt hitelesebb erőként egy jobb alternatívát nyújtani az embereknek.
Ha végre konstruktív diskurzus kezdődne a belpolitikában, Magyarország bizakodva tekinthetne a jövőbe – vélekedett a rendezvényen Csepeli György szociálpszichológus, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium államtitkára. Az SZDSZ-es politikus bízik abban, hogy a belpolitikában a konszenzuskeresés jellemzi majd a következő négy évet. Csepeli György a konferencián hangsúlyozta, nem feltétlenül csak a pártok között kell keresni a társadalom mozgatórugóit.
A konferencián felszólalt Schlett István, Tőkéczki László, Boros Bánk Levente, Bruck Gábor, Galló Béla, Hankiss Elemér, valamint Kiszelly Zoltán is.
(Forrás: Info Rádió, Magyar Rádió, Hír TV)

Budapest Pride 2025: így alakul a szombati felvonulás útvonala