2006 első negyedévében 58 904 ellenőrzést hajtott végre az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) – közölte Juhász István, az APEH szakmai elnökhelyettese.
Az ellenőrzések kapcsán az adóhatóság összesen 47,097 milliárd forint összegű jogerős adókülönbözetet állapított meg, 17,6 százalékkal többet a tavalyi első negyedévi 40,044 milliárd forintnál. A jogerősen kiszabott adóbírságok összege március végén 16,254 milliárd forintot tett ki, ami 16,3 százalékkal magasabb az előző évihez képest. A mulasztási bírságok összege 30 százalékkal, 787,8 millió forintra emelkedett. Az adókülönbözet 85 százaléka (40,04 milliárd forint) az általános forgalmi adó kapcsán derült ki. A személyi jövedelemadó bevallásánál 2,822 milliárd, a társasági adóbevallásoknál 2,445 milliárd forintnyi eltérést regisztráltak.
Hiányzó szállítólevelek, cégen belüli árképzés, hamis számlázás
Juhász István tájékoztatása szerint a revizorok a levonható áfát gyakran azért nem fogadták el, mert az áru eredete ismeretlen volt, hiányzott a szállítólevél. Tipikus hiba volt a cégcsoporton belüli árképzés (transzferár), az időszaki teljesítések helytelen elszámolása is. Sok esetben a társaság által befogadott számlák kibocsátóit nem találták, törölték, felszámolás alatt állt, illetve arról nyilatkozott, hogy nem ő bocsátotta ki a számlát. Gyakran találkoztak a revizorok azzal is, hogy bizonylat, igazolások hiányában vagy nem hiteles számviteli bizonylat alapján történt elszámolás.
Kevesebb ellenőrzés, több felderített adócsalás
Az APEH a napokban tette közzé annak az 53 adózónak a nevét, akiknél az első negyedévben jelentős összegű – a magánszemélyek esetében 10 millió, más adózók esetében 100 millió forintot meghaladó – jogerős adóhiányt állapított meg.
Az ellenőrzések száma az APEH évkönyve szerint 2003 óta folyamatosan csökken, mivel kevesebb, de hatékonyabb ellenőrzésre törekszik a hivatal. A feltárt adókülönbözet ugyanakkor folyamatosan nő. Amíg 2004-ben 288 ezer ellenőrzés során 135 milliárd forint nettó adókülönbözetet állapított meg az adóhatóság, tavaly 255 ezer – 11,5 százalékkal kevesebb – ellenőrzés során 153 milliárd forint – 13,3 százalékkal több – nettó adókülönbözetet tárt fel.
Fokozott ellenőrzések
Az adóhatóság az idén fokozza jelenlétét azon területeken, amelyeken a legnagyobb az adókikerülés kockázata – jelentette be a hivatal az év elején. Egyebek között kiemelt figyelemre számíthatnak az újonnan alakuló vállalkozások, a székhelyváltoztatók, az áfaminimalizálók, a nem valós költség- és jövedelemátcsoportosítást végrehajtó átszámlázók és a tartósan veszteséges cégek.
Az építőipari vállalkozásoknál például a bevétel- és költségelszámolások mellett az idén fokozottan ellenőrzik a foglalkoztatás szabályszerűségét is, a hulladékkereskedelemben pedig a 2006. január 1-jétől bevezetett fordított adózás szabályainak gyakorlatban való érvényesülését.
origo.hu, mfor.hu

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros