Még három évig maradna a 62 éves nyugdíjkorhatár, aztán egyre kijjebb tolódna az aktív időszak – írja a Népszabadság. A lap értesülései szerint ez is része lesz annak a reformcsomagnak, amelynek elemeit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap ismertette az Idősügyi Tanács előtt.
A kormányfő közölte: marad a 13. havi nyugdíj, lesz nyugdíjkorrekció, és nem kell külön egészségügyi hozzájárulást fizetni. Korábban több szakértő is azt javasolta, hogy minden magyar állampolgárnak havi ötezer forintos alapdjíat kellene fizetnie, s csak ennek fejében lehetne igénybe venni az ingyenes orvosi ellátást. A nyugdíjasok esetében a 13. havi nyugdíj lett volna a szóban forgó hozzájárulás fedezete, ám a javaslat alapján a nyugdíjak nettó értéke nem csökkenhetne. A kormány egyébként vizsgálja, hogy csökkentsék a nyugdíjasoknak járó utazási kedvezmény korhatárát – mondta a miniszterelnök, s beszámolt arról is, hogy a tervek szerint ősszel kezdődik a rendszerreform előkészítése. A miniszterelnök a folyamatba be kívánja vonni az Idősügyi Tanács szakértőit is.
A kormány szöges ellentétére készül annak, mint amit a kampányban ígért, amire eddig még nem volt példa 15 év alatt – jelentette ki csütörtök este az InfoRádióban Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Az embereken nem a megnyugvás látszik, hanem a bizonytalanság – tette hozzá. Súlyos megszorításokról hallani, a miniszterelnök elektronikus naplójában nyilatkozik a tandíj bevezetéséről, a pedagógusok óraszámának emeléséről, a nyugdíjkorhatár emeléséről, az áfa és a személyi jövedelemadó emeléséről – sorolta Pokorni Zoltán, hozzátéve: becézgethetik ezeket reformoknak, de ezek fájdalmas, az elmúlt négy év felelőtlenségéből fakadó megszorítások.
A nyugdíjkorhatár emelése egyébként sem az MSZP, sem az SZDSZ választási programjában nem szerepel. A miniszterelnök több kampánybeszédében is szólt arról, hogy meg akarják védeni a nyugdíj- és családtámogatási rendszert, mert az „igazságos”, igaz, máshol pedig arról beszélt, hogy nyugdíjreformra szükség lesz, de pusztán azért, hogy az még igazságosabb legyen.
Az SZDSZ választási programjában az szerepel, hogy amennyiben „antiliberális gazdaságpolitika” valósulna meg az országban (nyilván a Fidesz győzelmes esetén), akkor „bizonytalan, finanszírozhatatlan nyugdíjak” rémével kellene szembenéznie az országnak.
Liberális gazdaságpolitika esetén viszont „biztos, finanszírozható” maradna a nyugdíjrendszer, amelyről egyébként azt is írja a program: „Nem engedjük, hogy a hosszú távú szabályozás
megváltozzon!”.
(nol.hu, napi.hu, mno.hu)

Luxusnyaraló csak milliárdosoknak? – Így szálltak el az árak a Balatonnál